Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Tävlingar & Motionslopp
/
Göteborgsvarvet
•
227 inlägg
•
20167 visningar
•
Göteborgsvarvet 2024
Claes Danielsson
1971 • Västerås
#1
•
11 februari 2024 - 13:48 (Redigerad 11 februari 2024 - 13:50)
3
Gilla
Klicka för att gilla
Nämen, jag upptäckte till min fasa att det inte finns någon tråd om vårens pärla Göteborgsvarvet. Så kan vi naturligtvis inte ha det så jag skapade den här tråden ögonabums.
Arrangören presenterade idag den nya bansträckningen på sociala medier och det var egentligen den jag skulle gå in och kommentera. Det kan konstateras att bygget längst ner på Avenyn verkar vara klart och att banan därför svänger direkt upp på Avenyn efter Hisingsbron igen till skillnad mot i fjol när vi tvingades ta en extrasväng därnere.
Vidare säger arrangörerna att bansträckningen är ny vid Lindholmen så att vi ska springa mer efter vattnet, men jag tycker att det ser ut som jag minns att det gjort de senaste åren. Bankartan ser ut så här i år (den verkar inte vara publicerad på hemsidan än så jag länkar till Facebook):
https://www.facebook.com/photo/?fbid=794992576001862&set=a.552796196888169
I övrigt hamnade jag i startgrupp 7 i år efter min lite halvdåliga insats i värmen i fjol. Då jag gjorde 1:41 på Strängnäs halvmarathon i november och nu marathontränar tror jag det kommer gå betydligt snabbare i år så jag vill gärna komma längre fram. Men jag ska springa Hannover marathon den 14 april och hoppas få till en tid där som kan skjutsa fram mig någon eller några startgrupper.
Vad säger ni andra, är ni taggade eller tar ni som jag själv loppet i första hand som en trevlig upplevelse?
< <
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
>
> >
Emelie Carlsson
1984 • Göteborg
#41
•
5 maj 2024 kl 22:15
3
Gilla
Klicka för att gilla
Efter dagens långpass känns allt mycket bättre, nu är jag taggad på Varvet! Ska bara försöka fäkta bort eventuella förskolebaciller.
Själv cyklar jag och hämtar nummerlappen, en lagom tur sådär två dagar före start för att benen ska få röra lite på sig.
Jag kör ju förresten en dubbel då jag värmer upp med Trailvarvet på söndag, är det nån mer som gör det? Har gjort det sen Trailvarvet startade och tycker det är riktigt trevligt!
Josefine Bonde
1978 • Åkersberga
#42
•
6 maj 2024 kl 08:31
1
Gilla
Klicka för att gilla
Jag kommer åka löpartåget ner från Stockholm. Smidigt att få nummerlappen på tåget.
Däremot lite orolig att hinna till Göteborg central i tid för tåget hem
redan 18.24 ska tåget gå.
Jag vet hur trångt det brukar vara vid spårvagnen och det kan ta lång tid att komma på en vagn.
vore ju attans trist att missa tåget på väg hem!
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#43
•
6 maj 2024 kl 09:39
Svar på inlägg #42
3
Gilla
Klicka för att gilla
Försök att gå till hållplatsen Axel Dahlströms torg - ligger ca 400-500m väster om Marklandsgatan och är hållplatsen precis innan Marklandsgatan (kolla på Eniro hur du går dit). Skulle tippa på att här är ganska glest med löpare där - de flesta går nog till Marklandsgatan.
Emelie Carlsson
1984 • Göteborg
#44
•
6 maj 2024 kl 18:15
Svar på inlägg #43
1
Gilla
Klicka för att gilla
Eller om man inte orkar gå, ta en spårvagn åt det hållet (1,2,7 eller 8). Brukar vara glest med folk mot Frölunda. Så får man oftast sittplats in mot stan sen när man byter på Axel. 🙂
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#45
•
6 maj 2024 kl 18:28
Gilla
Klicka för att gilla
@Emelie, Jag kör trailvarvet med. Brukar även jag cykla in och hämta min nummerlapp, oftast i samband med stafetten. Bor förbluffande nära vallen då det går cykelväg hela vägen från Torslanda. @Josefine, blir du sen så får jag väl ta dig i Joelette vagnen till station, Klart du inte skall fastna i Göteborg😊. Förra året på SM så höll jag på att missa tåget åt andra hållet. Han med sista tåget till Götet med 5 minuters marginal. Får helt enkelt springa fortare i år😂
Johan Veinfors
1982 • Mariannelund
#46
•
7 maj 2024 kl 15:29
2
Gilla
Klicka för att gilla
8 km i tänkt halvmarafart och knappt uppe i zon 4 idag. Speciell känsla att springa fort utan att pulsen stiger. Benen blir lite trötta men puls och andning är under kontroll.
Funderar på att unna mig ett par nya skor. Vad kommer ni springa i för skor?
Antingen så blir det mina väl använda Vaporfly, Hoka rocket eller nåt nytt.
merlin
1985 • Karlsborg
#47
•
7 maj 2024 kl 16:10 Redigerad 7 maj 2024 kl 16:10
Svar på inlägg #46
2
Gilla
Klicka för att gilla
Blir alphafly.
Tycker egentligen vaporfly är kvickare på mig men på halvmaran vill jag har lite mer mjukare känsla.
Annars är min skönaste sko lätt adidas adizero pro 3 och många tycker den är snabb. Jag har aldrig lyckats springa några snabba pass i den med bra känsla, men i övrigt är det en otrolig sko. Som tur är har jag strl 41 så brukar kunna komma över dom här skorna på diverse rea. Speciellt dam-varianterna. Rätt dyrt annars=)
Mattias Bäckhed
1974 • Mölndal
#48
•
7 maj 2024 kl 18:42
Gilla
Klicka för att gilla
Någon som är sugen att springa loppet så har jag plats. Själv så är jag för dåligt tränad och ett knä som inte alls.
Alec
Göteborg
#49
•
8 maj 2024 kl 07:57
Svar på inlägg #41
Gilla
Klicka för att gilla
Att köra trailvarvet en vecka innan låter i mina öron lite smått livsfarligt, tänk om man skulle stuka en fot.
Sedan jag stukade foten några månader innan varvet förra året har jag knappt vågat mig ut i terrängen igen.
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#50
•
8 maj 2024 kl 09:17
2
Gilla
Klicka för att gilla
Det är ju synnerligen enkel trail på detta spår så inga problem. Jag tror snarare är att det stärker fötterna. Har nästan bara kört trail lopp hittills i år och det märks på fotstabiliteten. Det är bra för fötterna att få träna upp sig på ojämt underlag. Tror man har nytta av detta även på asfaltslopp som Gbgvarvet. Kanske det viktigaste ändå är att det är ruggigt kul att springa trail, särskilt med barnvagn.
Bengt_Bedrup
1970 • Norrtälje
#51
•
8 maj 2024 kl 15:43
Gilla
Klicka för att gilla
Någon som fått sitt startbevis än? Blir bara märkligare och märkligare detta...
André
Stockholm
#52
•
8 maj 2024 kl 16:46
Svar på inlägg #51
Gilla
Klicka för att gilla
Nix. Jag trodde det skulle komma idag. Man vill gärna veta vilken startgrupp man hamnat i efter seedningen.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#53
•
8 maj 2024 kl 16:54
Svar på inlägg #51
1
Gilla
Klicka för att gilla
Var inte orolig, det löser sig Bengan!
Donald Ingemarsson
1964 • Motala
#54
•
8 maj 2024 kl 20:49
1
Gilla
Klicka för att gilla
Får ni inga mail? Enligt mailet igår skickas startbeviset ut i slutet av veckan.
Erik "Tricky" Fries
1961 • Göteborg
Administratör
#55
•
9 maj 2024 kl 01:37
Svar på inlägg #54
Gilla
Klicka för att gilla
Nix, har inte fått något mejl från Varvet förutom reklam från Boozt för en vecka sen. Senaste som kom innan dess var nya inloggningsuppgifter pga systembytet. Det var den 8 februari. Efter det ingenting.
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#56
•
9 maj 2024 kl 07:23
Gilla
Klicka för att gilla
Tror de skickar ut det i omgångar. I förrgår fick jag för trailvarvet, igår för stafetten så skulle tro varvets kommer på fredag.
Donald Ingemarsson
1964 • Motala
#57
•
9 maj 2024 kl 11:09
Svar på inlägg #55
Gilla
Klicka för att gilla
Konstigt. Jag fick mail med rubrik: "Varvetveckan startar på Söndag" den 7:e Maj. Där står det att startbeviset skickas i slutet av denna vecka.
Monica Carlsson
1971 • Partille
#58
•
9 maj 2024 kl 12:00
1
Gilla
Klicka för att gilla
Hur är det med er postutdelning? Jag tror att jag numer bara har sk varannandagsutdelning, vilket i praktiken är må-on-fre ena veckan, och ti-to nästa. Så ibland kan det man väntar på hamna i någon olycklig lucka i utdelningen.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#59
•
9 maj 2024 kl 12:40 Redigerad 9 maj 2024 kl 13:02
Svar på inlägg #58
4
Gilla
Klicka för att gilla
Vad har du för epost-leverantör med sådan schysst service Monkan? Hade varit perfekt att samla den myckna skörd av skräpmejl som man får! 😎
Monica Carlsson
1971 • Partille
#60
•
9 maj 2024 kl 19:40 Redigerad 10 maj 2024 kl 08:26
Svar på inlägg #59
3
Gilla
Klicka för att gilla
Ahaaaa, det är såna där elektroniska brev ni väntar på! Med start bevis i, typ. Då fattar jag!
De få analoga brev jag får numer, de brukar ha tagit väldigt lång tid på sig att komma fram... Och ibland har man någon annans post i sin låda, känns inte som någon vidare leveransprecision!
< <
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
>
> >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Säljes - startplats Göteborgsvarvet 2025
Säljer startplats till Göteborgsvarvet
Startplats till Göteborgsvarvet säljes
Startplats till Göteborgsvarvet säljes.
Startplats göteborgsvarvet säljes 795
Stäng