Stadion Marathon Stockholm 2019

Äntligen dags för en av årets första tävlingar. Stadionmarathon är precis vad det låter som ett Marathon inne på Stockholm Stadium. Start kl 10:00 på lördagen den 18 januari.

Läs mer om tävlingen på Ultraswedens hemsida
Historik
10KM DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KK Kmot Ahlström Nora IFK Enskede 2009 0 -- 0:00 --
2 10KK K50 Ericsson Victoria Stockholm 1967 0 -- 0:00 --
3 10KK Kmot Henriksson Elin Sickla 1993 0 -- 0:00 --
4 10KK Kmot Husman Patrik Team Skavsåret IF 1972 0 -- 0:00 --
5 10KK Kmot Hälludd Anna Team Snigel 1975 0 -- 0:00 --
6 10KK Kmot Jitoft Susanna Ingen klubb 1972 0 -- 0:00 --
7 10KK K35 Kockum Lotta Team nordic trail 1983 0 -- 0:00 --
8 10KK K50 Myrehed Eva Ingen klubb 1965 0 -- 0:00 --
9 10KK K35 Ousbäck Jennie Ingen klubb 1998 0 -- 0:00 --
10KM HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 10KM Mmot Ahlström Simon IFK Enskede 2010 0 -- 0:00 --
2 10KM Mmot Ahlström Felix IFK Enskede 2010 0 -- 0:00 --
3 10KM Msen Castellano Carrasco Carlos Club Triatlo Sabadell 1990 0 -- 0:00 --
4 10KM Mmot Dahllöf Åke Stockholm Gerillalöpare 1971 0 -- 0:00 --
5 10KM M55 Davidson Vitell Jonas Ingen klubb 1962 0 -- 0:00 --
6 10KM M35 Drieux Damien Ingen klubb 1984 0 -- 0:00 --
7 10KM M40 Emanuelsson Per HS1982 1982 0 -- 0:00 --
8 10KM M35 Forssander Viktor Ingen klubb 1986 0 -- 0:00 --
9 10KM Mmot Jakobsson Dennis Ingen klubb 1985 0 -- 0:00 --
10 10KM Msen Nyström-Öhlin Samuel Fredrikshofs FIF 2001 0 -- 0:00 --
11 10KM M45 Omberg Mikael Ingen klubb 1973 0 -- 0:00 --
12 10KM M45 Paley Nicholas Ingen klubb 1974 0 -- 0:00 --
13 10KM Mmot Salimi Omberg Martin Hammarby Friidrott 2005 0 -- 0:00 --
14 10KM M50 Sundström Henrik Ingen klubb 1966 0 -- 0:00 --
15 10KM M60 Sylvest Arne Runacademy 1957 0 -- 0:00 --
16 10KM M75 Unnes Sverker Fredrikshofs FIF 1943 0 -- 0:00 --
17 10KM M35 wallén David HS1982 1992 0 -- 0:00 --
18 10KM Msen Vitell Elias Fredrikshofs FIF 2000 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 HK K45 Andersson Jenny Nyköpings Runners 1974 0 -- 0:00 --
2 HK K35 Benari Ida Nynäshamns långdistansklubb 1981 0 -- 0:00 --
3 HK K50 Bergström Linda Stallbacken Runners 1973 0 -- 0:00 --
4 HK K50 Burrows Agneta Ingen klubb 1969 0 -- 0:00 --
5 HK K35 Eklund Jennie Storvreta 1980 0 -- 0:00 --
6 HK K35 Jacobson Pernilla Ingen klubb 1991 0 -- 0:00 --
7 HK Kmot Jonasson Josefine Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
8 HK Kmot Lagerström Julia Ingen klubb 1981 0 -- 0:00 --
9 HK Kmot Möllerberg Andrea Ingen klubb 1973 0 -- 0:00 --
10 HK K35 Nyman Lina Hässelby SK 1983 0 -- 0:00 --
11 HK K45 Ohlsén Susanne SOK Knallen 1970 0 -- 0:00 --
12 HK K40 Olsson Ana TSM 1977 0 -- 0:00 --
13 HK K60 Pahverk Helen LK Nyköpings Runners 1958 0 -- 0:00 --
14 HK K50 Pärlered Åsa Club Running Sweden 1966 0 -- 0:00 --
15 HK K45 Schröder Mirja Ingen klubb 1972 0 -- 0:00 --
16 HK Ksen Starfelt Malin Runacademy IF 1986 0 -- 0:00 --
17 HK K40 Södermark Frida Tjalve IF 1978 0 -- 0:00 --
18 HK K40 Wellbrant Sofia Colting Borssén triathlonklubb 1975 0 -- 0:00 --
19 HK K45 Vikberg Katarina Mariestads AIF 1972 0 -- 0:00 --
20 HK K50 Vlahovic Marina TSM Running 1967 0 -- 0:00 --
HALVMARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 HM Msen Gonzalez-Tarrio Carlos C.N.Catalunya 1994 0 -- 0:00 --
2 HM M35 Gountas Konstantinos Jag bara springer lite 1982 0 -- 0:00 --
3 HM M40 Harber-Ascha Jonathan Ingen klubb 1981 0 -- 0:00 --
4 HM M35 Henningsson Niklas Team Lidingödubbeln 1983 0 -- 0:00 --
5 HM M45 Högberg Fredrik Sundbybergs IK 1970 0 -- 0:00 --
6 HM M35 Höiseth Patrik Ingen klubb 1984 0 -- 0:00 --
7 HM Mmot Jacobsson Andreas Envirotainer Sports Club 1973 0 -- 0:00 --
8 HM M50 Jansson Tommy Saltsjöbaden triathlon 1968 0 -- 0:00 --
9 HM Msen Kamlag Arem ISGR Sports Club 2002 0 -- 0:00 --
10 HM Mmot Kesten Victor Team Jelly Kingz 1995 0 -- 0:00 --
11 HM M35 Kvarnehag Thomas Fredrikshofs FIF 1984 0 -- 0:00 --
12 HM Mmot Lake Gustav Ingen klubb 1975 0 -- 0:00 --
13 HM Mmot Linder Mathias Lag Framnäs 1973 0 -- 0:00 --
14 HM M35 Lundahl Oskar Fredrikshofs FIF 1981 0 -- 0:00 --
15 HM M35 Lundin Peter Umara Sports Club 1984 0 -- 0:00 --
16 HM M60 Malmborg Ulf Skogsluffarnas OK 1955 0 -- 0:00 --
17 HM Mmot Manske Michael Ingen klubb 1967 0 -- 0:00 --
18 HM M40 Mehmedovic Suad Mehmedovic 1978 0 -- 0:00 --
19 HM Msen Orbring Gustav Aspudden 1994 0 -- 0:00 --
20 HM Mmot Orbring Lars Ingen klubb 1961 0 -- 0:00 --
21 HM Mmot Paczkowski Michal ELU IF 1982 0 -- 0:00 --
22 HM Msen Panero Martinez David Fredrikshofs FIF 1993 0 -- 0:00 --
23 HM Mmot Plavsic Milos Ingen klubb 1986 0 -- 0:00 --
24 HM Mmot Rossi Rasmus Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
25 HM Mmot Sandström Fredrik Ingen klubb 1990 0 -- 0:00 --
26 HM M35 Smith Matthew Ericsson Stockholm IK 1979 0 -- 0:00 --
27 HM M45 Studnicki Grzegorz Uppland vasby 1972 0 -- 0:00 --
28 HM M65 Svensson Thomas Svenska Marathonsällskapet 1949 0 -- 0:00 --
29 HM M60 Svensson Kalle Uppsala LK 1959 0 -- 0:00 --
30 HM M55 Säfverblad Göran Hässelby sk 1962 0 -- 0:00 --
31 HM M55 Wallinder Lars Ericsson SIK 1963 0 -- 0:00 --
32 HM M45 Verter Anders Ingen klubb 1971 0 -- 0:00 --
33 HM M40 von Feilitzen Fredrik TSM 1976 0 -- 0:00 --
34 HM M60 Västerberg Anders Saltsjö-Boo 1958 0 -- 0:00 --
35 HM M45 Hållbus Jens Enhörna If 1973 0 -- 0:00 --
36 HM M35 Ahlström Martin IFK Enskede 1980 0 -- 0:00 --
37 HM M50 Andersson Lars-Eric Ingen klubb 1966 0 -- 0:00 --
38 HM M50 Bjurhamn Daniel IK NocOut.se 1968 0 -- 0:00 --
39 HM M50 Bjurling Erik Ingarö 1968 0 -- 0:00 --
40 HM M45 Dalman Andreas Kroppkakans vänner 1971 0 -- 0:00 --
41 HM M40 Geaney Norman Rogue Running 1973 0 -- 0:00 --
42 HM M50 Heemskerk Leo Team CRS 1965 0 -- 0:00 --
43 HM Mmot Holgersson Matthias Team Skavsåret 1973 0 -- 0:00 --
MARATHON DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 MK K35 Frimodt Karin IF Linnéa 1982 0 -- 0:00 --
2 MK Kmot Larsson Evelina Ingen klubb 1990 0 -- 0:00 --
3 MK K40 Ahlström Elin IFK Enskede 1976 0 -- 0:00 --
4 MK Ksen Andersson Erica Ingen klubb 1990 0 -- 0:00 --
5 MK Ksen Axelsson Gunilla Uppsala LK 1988 0 -- 0:00 --
6 MK K35 Batnasan Battsetseg Ingen klubb 1981 0 -- 0:00 --
7 MK K35 Batnasan Odgerel Ingen klubb 1983 0 -- 0:00 --
8 MK K55 Hietikko Susanna KaKa Maraton Finland 1964 0 -- 0:00 --
9 MK K40 Johnston Carin SPIF 1977 0 -- 0:00 --
10 MK Kmot Lindgren Susanne Ingen klubb 1962 0 -- 0:00 --
11 MK K35 Manning Caroline Ingen klubb 1983 0 -- 0:00 --
12 MK K60 Rosengren Annika TSM Running 1958 0 -- 0:00 --
13 MK Kmot Sandgren Ester Ingen klubb 1988 0 -- 0:00 --
14 MK K50 Eklund Carina Stockholm Gerillalöpare 1967 0 -- 0:00 --
15 MK K50 Otto Pernilla Optimal massage och motion 1969 0 -- 0:00 --
16 MK Kmot Petersson Cecilia Stockholm HHH 1963 0 -- 0:00 --
17 MK K50 Warneskog Veronica TSM Running 1967 0 -- 0:00 --
18 MK K45 Westerberg Jennie IFK Lidingö Friidrottsklubb 1971 0 -- 0:00 --
19 MK K40 Westman Sandra Östervåla IF 1979 0 -- 0:00 --
MARATHON HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 MM M55 Axelsson PerOla Stockholm långdistansklubb 1963 0 -- 0:00 --
2 MM M40 Benjamin Benjamin Colting Borssén triathlonklubb 1979 0 -- 0:00 --
3 MM M40 Engström Benny Ingen klubb 1977 0 -- 0:00 --
4 MM M60 Berggren Lars-Göran Team Skavsåret IF 1957 0 -- 0:00 --
5 MM M50 Bergström Mattias Stallbacken Runners 1971 0 -- 0:00 --
6 MM M40 Björkbacka Roger Täby 1978 0 -- 0:00 --
7 MM M70 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 0 -- 0:00 --
8 MM M45 Hansander Marcus Team Ultrasweden LK 1972 0 -- 0:00 --
9 MM M45 Hedlund Jonas Umara Sports club 1971 0 -- 0:00 --
10 MM M35 Hellner Anders Bromma IF 1980 0 -- 0:00 --
11 MM M50 Hemmingsson Martin Ingen klubb 1966 0 -- 0:00 --
12 MM M50 Hällgren Krister Team Ultra Sweden LK 1968 0 -- 0:00 --
13 MM M45 Hörnqvist Tomas LK TV88 1969 0 -- 0:00 --
14 MM M45 Johansson Mikael Mariestads AIF 1972 0 -- 0:00 --
15 MM Mmot Jorinder Olle Stockholm HHH 1962 0 -- 0:00 --
16 MM M55 JOYCE Patrick Täby OK 1963 0 -- 0:00 --
17 MM M70 Lindgren Bengt Vallentuna FK 1947 0 -- 0:00 --
18 MM M45 Lovelock Craig Ingen klubb 1974 0 -- 0:00 --
19 MM M40 Lowemark Henrik Ingen klubb 1975 0 -- 0:00 --
20 MM M35 Lunde David LK Nyköpings Runners 1979 0 -- 0:00 --
21 MM M50 Löfgren Robert IF Linnéa 1967 0 -- 0:00 --
22 MM M40 McConnachie Duncan Ingen klubb 1975 0 -- 0:00 --
23 MM M45 Melin Kent IF Linnéa 1972 0 -- 0:00 --
24 MM M40 Moberg Joakim Ingen klubb 1977 0 -- 0:00 --
25 MM M40 Nilsson Johan Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
26 MM M40 Nilsson Maths GoLogin.se 1974 0 -- 0:00 --
27 MM M50 Rinaldo Joakim LK Nyköpings Runners 1967 0 -- 0:00 --
28 MM M40 Rinnan David Tyresöjoggarna 1975 0 -- 0:00 --
29 MM M40 Rus Sergiu Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
30 MM M70 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 0 -- 0:00 --
31 MM M60 Sköldén Arne Älta IF 1955 0 -- 0:00 --
32 MM M45 Stacey Danny CF Norrtälje 1973 0 -- 0:00 --
33 MM Mmot Stenberg Anders Umara 1977 0 -- 0:00 --
34 MM M50 Sterneland Jerker Dalaportens OL 1969 0 -- 0:00 --
35 MM M45 Svahn Johan IF Linnea 1970 0 -- 0:00 --
36 MM Mmot Svahn Jimmi Sebbens vänner 1981 0 -- 0:00 --
37 MM M60 Dänsel Mats Team Ultrasweden 1957 0 -- 0:00 --
38 MM M55 Johansson E Rolf Umara Sports Club 1963 0 -- 0:00 --
39 MM M50 Eriksson Anders Team Skavsåret IF 1964 0 -- 0:00 --
40 MM M45 Forsström Fredrik Yxsjöbergs ik 1971 0 -- 0:00 --
41 MM Mmot Glavå Leif JENSEN education 1960 0 -- 0:00 --
42 MM Msen Gunne Niklas IFK Mora friidrottsklubb 1992 0 -- 0:00 --
43 MM M60 Jutemar Lasse SOK Knallen 1956 0 -- 0:00 --
44 MM M40 Kjellberg Björn Djurgårdens IF 1974 0 -- 0:00 --
45 MM M55 Kjellsson Tommy Team Skavsåret IF 1961 0 -- 0:00 --
46 MM M45 Klemensson Torbjörn Ingen klubb 1971 0 -- 0:00 --
47 MM M45 Kokoric Mikael Stockholm LDK 1971 0 -- 0:00 --
48 MM M50 Koller René Swedbank 1968 0 -- 0:00 --
49 MM M65 Koplimäe Sigvard Team Ultrasweden 1950 0 -- 0:00 --
50 MM Mmot Krönmark Edvin john Ingen klubb 1991 0 -- 0:00 --
51 MM M50 Kämpe Måns Datanet 1966 0 -- 0:00 --
52 MM Mmot Larsson Jimmy Ingen klubb 1979 0 -- 0:00 --
53 MM M40 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1978 0 -- 0:00 --
54 MM M65 Nilsson Jörgen Vi som springer 1950 0 -- 0:00 --
55 MM M45 Norén Anders Ingen klubb 1972 0 -- 0:00 --
56 MM M50 Olsson Patrik Ingen klubb 1969 0 -- 0:00 --
57 MM Mmot Olsson Kent Lifetime runners 1966 0 -- 0:00 --
58 MM M55 Orsvärn Sten Stockholm LDK 1962 0 -- 0:00 --
59 MM M65 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 1950 0 -- 0:00 --
60 MM M75 Pelander Bo Enhörna IF 1943 0 -- 0:00 --
61 MM Mmot Pettersson Fredrik Länsförsäkringar IF 1969 0 -- 0:00 --
62 MM M55 Prüzelius Rikard Umara sportsclub 1961 0 -- 0:00 --
63 MM M45 Reuterstad Ragnar Ingen klubb 1970 0 -- 0:00 --
64 MM Mmot Svedberg Håkan Brunflo IF 1986 0 -- 0:00 --
65 MM M60 Svensson Peter IFK Skövde 1957 0 -- 0:00 --
66 MM M50 Tinnerholm Christer Bålsta IK 1968 0 -- 0:00 --
67 MM Mmot Wallgren Björn 2fota Framsteg 1971 0 -- 0:00 --
68 MM M35 Westerberg Anton IFK Lidingö Friidrottsklubb 2002 0 -- 0:00 --
69 MM M45 Wincent Jonas IFK Sala 1970 0 -- 0:00 --
70 MM M45 Wängberg Jonas Västerås Löparklubb 1972 0 -- 0:00 --
71 MM M35 Åhlenius Martin Västerås LK 1979 0 -- 0:00 --
72 MM M75 Åsberg Stig IFK Nyland 1947 0 -- 0:00 --
73 MM M50 Österberg Marcus Hässelby SK 1967 0 -- 0:00 --
74 MM M40 Östlund Henrik AIK E BÄST 1976 0 -- 0:00 --
75 MM M40 Östlund Daniel AIK 1977 0 -- 0:00 --
76 MM M45 Blomdahl Magnus Friskis & Svettis Stockholm 1970 0 -- 0:00 --
77 MM Mmot Bäcklund Erik Västerås allmänna klubb 1967 0 -- 0:00 --
78 MM M50 Capezzuto Luiz Fernando Farsta 1966 0 -- 0:00 --
79 MM M35 Deijfen Johan SCT 1982 0 -- 0:00 --
80 MM Mmot Aasbø Henrik Rindal IL 1957 0 -- 0:00 --
81 MM M50 Ahlberg Frank Johan IF Linnéa 1968 0 -- 0:00 --
82 MM M50 Aldred Mark Ingen klubb 1971 0 -- 0:00 --
83 MM M50 Andersson Peter Västerås Löparklubb 1968 0 -- 0:00 --
84 MM M55 Arenlind Ulf Mötesplats Löpning 1964 0 -- 0:00 --
85 MM Msen Arumskog Erik Ingen klubb 1987 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
Senast uppdaterad 2019-01-16 18:53:29