Löpning Övrigt 325 inlägg 30877 visningar

Motsatsen till vår älskade "gubbgnälls" tråd

1996 • R
#1
5 april 2023 - 15:29
12 Gilla
Vi har ju som sagt en gubbgnällstråd, som används flitigt utav även mig. Men så sa någon att det är bra att försöka hitta lite positivt ibland, så varför inte en tråd när man är på det humöret istället? 😄

Får väl börja..
Mina tre för dagen blir;

- Min iskalla redbull smakade förjäkla bra innan dagens löppass.
- Mina nya, första riktiga löparskor levererades och att prov-gå dom var som att gå på moln!
- Ett sent födelsedagsfirande som bjuder på smörgåstårta idag.
< < < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 > > >
Anna
1982 • Jämtland
7 mars 2025 kl 08:05
9 Gilla
Nämen. Jag har sprungit 400km sedan jag började springa igen i november! (Eller 399,7 för att vara exakt. Hade jag tänkt på det igår hade jag ju sprungit via brevlådan också... 😉)

Nu ska kanske tilläggas att jag inte började från ett stillasittande liv, så att ingen som börjar springa tror att det är något slags mått... Jag har inte "tränat" något alls på 7 år, men jag har ju ett aktivt liv med en större hund, en liten gård med lite djur och ett motstånd att dra igång bensindrivna (illaluktande, högljudda och vibrerande) maskiner.
Anna
1982 • Jämtland
11 mars 2025 kl 16:04
10 Gilla
ÄNTLIGEN en runda odubbat!

Ena halvan på någorlunda rimligt snöföre (så det blev de lätta terrängskorna), sedan hade jag inte lust att vända och asfalten var bar och torr, så jag sprang stora vägen hem. (Nej, 80-skylten är INGEN minimiskylt...)

Nåväl, man vet att man är trött på snömodd (men att man blir stark av den) när den branta uppförsbacken på torr asfalt i terrängskor känns lätt.
Emil
1987 • Luleå
12 mars 2025 kl 10:20
7 Gilla
Äntligen en vecka med hög fart och hårda pass. Verkar sätta mina pass, allt känns lovande inför personbästa om ett par veckor.

1984 • Ljungby
16 mars 2025 kl 10:54
9 Gilla
När benen är extremt tunga men långpasset i morse ändå flyter på ganska lätt är en underbar känsla. Hittade också min cykel som blev stulen i torsdags.
1963 • Linköping
21 mars 2025 kl 21:54 Redigerad 21 mars 2025 kl 21:55
7 Gilla
Snart är allt grus från vintern uppsopat på gator och cykelbanor, så mycket roligare att springa då! Och fortare går det!
Anna
1982 • Jämtland
22 mars 2025 kl 15:02
15 Gilla
Barmark! Plusgrader (7 stycken)! Sol! Ingen löparjacka, inga vantar, inget pannband. 😎

Det är nu det är så fantastiskt att ha sprungit hela vintern! Fort gick det också. Och lätt kändes det. ✌️ Den där 2,5km långa 1%-backen var inte ens jobbig nu när man inte halkar runt på is och snömodd.

Mötte en löpare (första gången på fyra månader), men han såg inte alls lika vår-studsig ut som jag kände mig. Han lät inte alls lika munter heller. 😅

Och så såg jag tussilago! 🏵
Anna
1982 • Jämtland
23 mars 2025 kl 15:28
5 Gilla
Passade på att testa några strides på tinad (lite mjuk) grusväg idag med terrängskorna. Det var jätteroligt och jag kände mig supersnabb och stark! Det där var ju kul! (Eller det vet jag ju att det är, friidrottsträningen som tonåring är ju rätt längesedan nu, så minnet av känslan behövde väl fräschas upp lite... )
1969 • Solna
27 mars 2025 kl 09:23
9 Gilla
Premiär för landsvägscykeln i helgen. Efter att ha cyklat på tung MTB med feta dubbdäck under vintern känns det som att ha en elcykel i uppförsbackarna. Shit, vad stark jag är :-D!
Monica Carlsson
1971 • Partille
28 mars 2025 kl 19:39
9 Gilla
Hurra för Joggs snabba snälla support när man klantat sig och angett fel mailadress till sitt konto, när man skulle förlänga sitt stjärnmedlemskap!
Tack Tricky!

(man = jag)
Anna
1982 • Jämtland
2 april 2025 kl 19:00 Redigerad 2 april 2025 kl 21:08
6 Gilla
Gick till min kroppskonstnär (massör) idag eftersom min lilla bristning strax under rumpan inte vill ge sig. (Ej löpningstelaterad skada)

Nu är jag ordinerad lugn löpning (inga höga hastigheter/accelerationer/höga knän). Lite trist eftersom jag börjar gilla intervaller. Men. Jag får ju springa hur nycket jag vill, och då får jag väl nyttja intensitetsminskningen till att öka på distansen under några veckor istället tänker jag. En rätt trevlig grej så här på våren trots allt. Lufsa runt och räkna blåsippor!
Anna
1982 • Jämtland
3 april 2025 kl 12:52 Redigerad 3 april 2025 kl 12:54
2 Gilla
Rätt nöjd med valet att springa direkt när jag vaknade i morse, i princip vindstilla och soluppgång. Det var en medveten omplanering efter att ha kollat prognosen igår kväll.

Sedan "förmiddagskaffet" har det blåst så det knakar i huset.

Det enda som inte var så härligt som planerat var att det var plus 5 grader hos oss, men ett par minusgrader i "dalen", så det var lite kallt om öronen eftersom jag valde att springa barhuvad... Det är ändå häftigt att känna på inversionens snabba temperaturskiftningar.
Urban
1968 • Österskär
3 april 2025 kl 15:48
6 Gilla
Shorts.
Anna
1982 • Jämtland
5 april 2025 kl 19:22
6 Gilla
Hurra! Idag passerade jag tvåtimmars-vallen vid långpasset, och det var inte ens jättejobbigt. Visst, lite stela ben vid efterföljande hundpromenad, men det känns ändå mycket överkomligt.

Kollade vad mina pass snittar på eftersom inget någonsin är platt och landar på 130 höjdmeter per mil ungefär sedan i november. Jag upplever ändå att det är rätt mycket.
Anna
1982 • Jämtland
6 april 2025 kl 15:46
5 Gilla
...och idag korsade jag mara-distansen i veckodos. 😊 Ska försöka hålla den veckodosen några veckor nu, det känns ganska lagom med tanke på övriga livet och så...
1967 • Åstorp
6 april 2025 kl 16:24
5 Gilla
Idag hade jag en sån där dag då det "bara" flöt på, har kört denna runda flera gånger och den är ganska kuperad, plus att den går på bitvis ganska smala skogsstigar. Det är en fin runda men det är ju inte en runda man slår fartrekord på precis, men idag så gick det av bara farten. Så härligt!!
Anna
1982 • Jämtland
12 april 2025 kl 13:17
4 Gilla
Garmins yoga-pass som heter "förbättrad smidighet" är väldigt skönt efter ett långpass. Tar ca 16min, alltså rätt lagom för att varva ner och sluta svettas innan dusch.

Pluspoäng fick också vädret som bjöd på sol och vindstilla under första halvan av passet, när prognosen sa hårda vindar. Som kompensation så blåste de där vindarna inte bara upp lagom till jag skulle vända, utan vädret bjöd även snöskurar med lite regn iblandat. Och rak motvind. 🤷‍♀️

Motvind saktar ner enormt märkte jag. Mest för att pulsklockan som är inställt på ett pulsintervall (typ zon 2) larmade även i de få nedförsbackarna på vägen hem.
1967 • Åstorp
13 april 2025 kl 12:15
3 Gilla
Första långrundan för i år, dryga 12 km blev det idag, väldigt nöjd :-)
På fredag står jag på startlinjen vid Förslöv trail, är det någon mer som kommer dit ifrån jogg tro? Ha en fantastisk dag alla fina!
1972 • Borlänge
13 april 2025 kl 13:32
4 Gilla
Solsken/löparbana/intervaller! 🌞
Magiskt 🤩
Anna
1982 • Jämtland
13 april 2025 kl 17:38
8 Gilla
Plogga i branta och djupa vägrenar visade sig vara ett bra benpass. 😅 7,5 km på 1,5 timma är väl inget att skryta om i löparsammanhang dock. Terrängskorna var absolut rätt val trots att vägen i fråga är en asfaltsväg.

Tur för mig att vänner bor halvvägs, för då var händerna och påsarna fulla (inkl en extra påse jag hittade i vägrenen). Lastade av skräpet där och fick två nya påsar. Fyllde dem på hemvägen, plus en Rustakasse jag hittade. Man kan ju tro att alla kör cabriolet så mycket skräp som ligger i vägrenen... 🤷‍♀️

Sol, vindstilla och +10 grader. Rätt gôtt.
Jenny Nilsson
1968 • VALLENTUNA
15 april 2025 kl 07:39
3 Gilla
Jag skickar lite extra kärlek till alla som ploggar! 🧡

Kram,
Jenny
< < < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.