Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Skador & Rehab
•
7 inlägg
•
5006 visningar
•
Pajad höft och knä (hjälp!)
Anna
1985 • Jönköping
#1
•
24 oktober 2012 - 21:39
Gilla
Klicka för att gilla
Efter dagens löptur har jag fått fruktansvärt ont i vänster höft och ned i knäet. Kan knappt gå som det är nu.
Jag är tveksam till att det skulle vara en överansträngning då jag just har varit sjuk en vecka och hunnit vila upp mig.
Saken är att oavsett skada drabbar det alltid vänster sida. Jag har haft problem med diskarna i ryggen och smärtan och domningen har satt in i vänsterbenet, jag har tidigare överansträngt vänster fot och hälsena (hade just börjat kännas bra igen).
Så, vad göra åt detta? Springer på framfoten och är nybörjare, om det kan ge en ledtråd.
Annelie
1971 • Skövde
#2
•
24 oktober 2012 kl 22:02 Redigerad 24 oktober 2012 kl 22:04
Gilla
Klicka för att gilla
Googla på löparknä, ITB-senan och stretchövningar för detta. Kanske kan hjälpa.
Johan Stamm
1978 • Örebro
#3
•
24 oktober 2012 kl 22:09
Gilla
Klicka för att gilla
Besök naprapat....
Anna
1985 • Jönköping
#4
•
24 oktober 2012 kl 22:23
Gilla
Klicka för att gilla
Tack, läser på lite om både löparknä och löparhöft. Ger det sig ger jag nog mig på ditt tips, Johan, och bokar tid hos naprapat.
Joakim Tillman
1963 • Örebro
#5
•
24 oktober 2012 kl 23:15
Gilla
Klicka för att gilla
Har också en historik (diskbråck+ischias) med min vänstra sida och problematik liknande det du beskriver med löparknä och höftböjarproblem. Känner att jag är på rätt väg genom rörlighets- och styrkeövningar + lite stretch.
Kolla in
http://www.youtube.com/watch?v=2GLrKr54yA0
Jag har valt ut ett antal övningar (stående) som jag kör, kompletterar främst med benböj och musslan. Borde nog även jobba mer med bålstyrka men tänkte komma dit lite senare. Ren stretch har gett väldigt liten effekt på mig i alla fall. Lycka till.
Tage Ericsson
1952 • Varberg
#6
•
25 oktober 2012 kl 09:57
Gilla
Klicka för att gilla
@Anna: Du skriver det i stort sett själv. Har du smärta och domning ned i benet så är det nervrelaterat och ryggen med eventuellt diskbråck kan vara orsaken. En annan lite lurig orsak är piriformisspasm då isciasnerven kan påverkas. Smärtan sitter då typiskt i rumpan och mer eller mindre på lårets baksida.
Anna
1985 • Jönköping
#7
•
25 oktober 2012 kl 19:08
Gilla
Klicka för att gilla
@Joakim: Bra övningstips. Har fått ryggövningar av sjukgymnast som jag smyger in i mina x-trainpass, men dessa du tipsade om kan absolut vara bra att komplettera med.
@ Tage: Ja, det är sant. Har fått konstaterat av sjukgymnast att diskarna var sneda och påverkade nerven, så allt hänger väl ihop på något sätt. Har även i perioder haft smärta ned i rumpan i perioder.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Ont rumpa, utsida höft, ner till knä och under
Knä/höft-problem
Smärta baksida lår, knä och höft
Löpanalys - hjälp att tolka MotionMetrix. Ont i vä höft
Knäppande och smärtande knä, hjälp
Stäng