Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Skador & Rehab
•
8 inlägg
•
772 visningar
•
Ajsan ojsan, något tips
Martin Klasson
1981 • Varberg
#1
•
12 november 2007 - 15:26 (Redigerad 30 december 2006 - 00:00)
Gilla
Klicka för att gilla
Hej alla,
jag har inte sprungit ordentligt på snart 45 dagar. Symptomen har varit av löparknä-karaktär... men nu är jag SÅ less.. har provat springa -men kommer knappa 2 kilometer innan det börjar värka i knät -då lägger jag av å går hem å fortsätter med mina stretching-övningar..
men nu är jag less å förtvivlad!
Nu är jag villig att ta mig till expert-hjälp - men jag är känslig. Jag bor i varberg, men jobbar i göteborg. Så är det någon som vet med sig en naprapat som är duktig nog till att ta sig an idrotts-skador?
Martin
Karin L
1981 • Linköping
#2
•
12 november 2007 kl 16:16 Redigerad 30 december 2006 kl 00:00
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har hjälp!
1) Behöver du kanske byta skor? Gör isf det.
2) Springer du kuperat? Sluta med det, spring ist på flatmark, det är mycket snällare mot knät.
3) värm upp
4) Strecha löparknä. Ställ dig med benen i kors och ca 4dm mellan fötterna böj dig så lång fram du kan med tyngden på det främre benet (dvs du strechar det bakre benet) Håll strechen 1min innan träning och en min efter. Får du ont UNDER träningen testa strecha bort det.
5) köp en Knee-strap. Detta är min DUNDERMEDUCIN! Kanske är det placebo, men jag tror inte attt jag kunnan springa utan:
http://www.mcdavid.be/products/?h=1&c=2&p=33
enligt denna artikel:
http://www.sct.nu/traning/traningslara/itb/itbartikel.htm
så sätter jag strappen OVAN knät. Fungerar super!
6) på med linement efteråt
7) Spring kortare sträckor och öka succesivt.
8) gå till en naprapat om 1-7 ej fungerar.
Lycka till, jag vet, det är ett helvette, men jag kan iaf springa 7km utan besvär nu.
Philip Sutherland
1980 • Kungsbacka
#3
•
12 november 2007 kl 18:32 Redigerad 30 december 2006 kl 00:00
Gilla
Klicka för att gilla
Citychiropraktorn i Göteborg är väldigt duktiga. Har själv vart där. fråga efter Jeanette Pihl.
Själv går jag på kryckor efter gårdagens fotbollsträning. En ev spricka i foten så för min del är det kryckor ett tag framöver :(
Hanna Janson
1978 • Örebro
#4
•
12 november 2007 kl 21:26 Redigerad 30 december 2006 kl 00:00
Gilla
Klicka för att gilla
Jag sitter i en liknande situation, fast det är fotleden som krånglar.
Prova altrernativ träning, det lindrar. Typ wetwest, cykel, löporienterad styrka etc.
Bättre att rehabilitera sig ordentligt - att börja för tidigt är inte värt flera veckor i detta elände! (känner jag)
Nog blir man lite smått deppig..
Sjukgymnaster kan hjälpa till med specifik rehab-träning. Men det är ju långsiktigt.
Martin Klasson
1981 • Varberg
#5
•
5 januari 2008 kl 20:53
Gilla
Klicka för att gilla
Philip, kiropraktor? brukar väl vara naprapater som folk rekommenderar vid löparknä? eller är det inte så?
jag hoppas man kan spela fotboll, trots löparknä. är ju annan löpning man gör då.. det kanske kan funka med att spela boll?
Jag ska ta å se om jag får tag i Jeanett på måndag!
Karin, liniment efteråt? har läst att man ska isa knät efter varje löppass.. liniment blir väl tvärtom den teorin?! ska det hjälpa?
Karin L
1981 • Linköping
#6
•
5 januari 2008 kl 23:00
Gilla
Klicka för att gilla
Martin: Enligt min naprapat är linement i princip alltid bra! Det var vad han rekomenderade. Det ökar ju blodgenomströmningen och tar på så vis bort slaggprodukter osv. Jag har dock själv haft liknande tankar som dig, fast då gällande benhinneinflammation. De flesta linement skapar ju värme vilket ju borde öka på en ev. inflammation... Eller?
Nåväl, min naprapat hjälper Anja Pärsson, så jag får väl lita på honom... he he! Hör gärna av dig om du skulle få höra annorlunda. Is rekomenderade han dock inte, det är ju oftast inte en inflammation när det handlar om löparknä.
Stefan Gustafsson
1960 • Finspång
#7
•
6 januari 2008 kl 19:37
Gilla
Klicka för att gilla
Min erfarenhet är att det hängde ihop att jag pronerade på en foten. Skaffade formgjutna ilägg för 3 månader sen, med hjälp av strechning så är jag nu symptom fri. Tyvärr bökar ITB senan, och blir gärna kort. Men jag får inte "kortslutning" i knät... Så till en ortoped och fixa ilägg, tyvärr tar det ett tag innan inflammationen ger med sig... Så det är bara ta det lungt och ge det tid.
Martin Klasson
1981 • Varberg
#8
•
8 januari 2008 kl 15:19
Gilla
Klicka för att gilla
jag var hos en "idrottsläkare", men egentliga mening var han väl sjukgymnast.
Han var inte på-djupet kunnig, men gav mig en del information ändå. Konstaterade att jag ska koncentrera mig på att stretcha 3 muskler: ITB, rumpan och baksida lår.
Jag är väldigt stram och har 50 grader istället för 80 som man borde ha när det gäller att kunna sträcka ut sitt ben.
Så jag får fortsätta stretcha å koncentrera mig på dem musklerna. Men mer på djupet än så var han inte, men jag tycker det känns som att jag har en plan.
jag behöver inte springa lugnare än vanligt.. utan kan fortsätta... men att man ökar distansen sakta. inte mer än 4 km i början, å sedan trappa upp sakta.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Tips på ersättare till Hoka Carbon X för löpning på asfalt med begränsad budget
Springa med artros – tips på skor?
Tips träning inför tävling 5km
Elljusspår - tips sökes
Behöver tips på snabbt halvmaraton
Stäng