Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Tävlingar & Motionslopp
/
Göteborgsvarvet 2011
•
24 inlägg
•
9654 visningar
•
Går det att springa både Gbg-varvet och Sthlm Maraton 2011?
Michael Grosche
1967 • Solna
#1
•
9 november 2010 - 15:27
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har anmält mig till bägge loppen och nu upptäcker jag att det enbart är en vecka emellan (trodde det skulle vara två som i år). Är det sannorligt att man kan orka med bägge loppen?
< <
<
1
2
1
2
>
> >
Kristian Wahlgren
1968 • Helsingborg
#2
•
9 november 2010 kl 15:34
Gilla
Klicka för att gilla
Inte jag i alla fall. Återhämtningen från Stockholms Halvmarathon tog nästan fyra veckor för mig och inkluderade en benhinneinflammation. I och för sig berodde det kanske på att jag började springa en del redan efter fyra dagar, men det är helt klart att jag inte skulle kunnat prestera ett marathon bara en vecka efter halvmaran. Mycket besviken på det. :-(
Ola Gunnarsson
1984 • Ljungby
#3
•
9 november 2010 kl 15:35
Gilla
Klicka för att gilla
Kan bara utgå från egna erfarenheter från göteborgsvarvet (har ej sprungit nåt marathon) och jag kan ju säga att jag skulle inte ens tänka tanken på att springa en vecka efter. Tror inte kroppen hinner återhämta sig om man nu ger allt i göteborg.
Michael Grosche
1967 • Solna
#4
•
9 november 2010 kl 15:48
Gilla
Klicka för att gilla
Min ambition är att satsa på Stockholm och delta i Göterborg så det rör sig definitivt inte om någon toksatsning på bägge loppen. Kan man se på Gbg-varvet som ett sista långpass innan maran kanske?
Kristian Wahlgren
1968 • Helsingborg
#5
•
9 november 2010 kl 15:53
Gilla
Klicka för att gilla
Om du springer mycket lugnt i Göteborg kanske det går. Jag skulle dock ha svårt att stå emot tävlingsinstinkten som sätter in när alla andra springer förbi en och man vet att man skulle kunna springa fortare.
Olov Stenström
1975 • Gånghester
#6
•
9 november 2010 kl 15:57
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har också anmält mig till bägge loppen, synd att det bara är en vecka mellan. Jag ska försöka att inte ge allt på gbg-varvet utan försöka spara mig till stockholm marathon. Jag ser det också som ett sista långpass.
Men sen vet jag ju att det kommer bli svårt att inte ge allt när man väl står där med alla löpare i Göteborg.
Michael Grosche
1967 • Solna
#7
•
9 november 2010 kl 15:58
Gilla
Klicka för att gilla
@Kristian: jo du har nog rätt i det. Men jag vill så gärna köra bägge loppen. 6.30-tempo iförd skygglappar och öronproppar så inte konkurenter och publik trissar upp farten kanske?
Henrik Nyström
1981 • Dals-Ed
#8
•
9 november 2010 kl 21:17
Gilla
Klicka för att gilla
Asch, in och kötta på så mycket det går på båda loppen. Det tänker jag försöka med iaf och går det så går det, annars inte. :)
Har du mil i benen och tränat bra under vintern så kommer du säkert fixa båda loppen utan problem.
Michael Grosche
1967 • Solna
#9
•
9 november 2010 kl 22:10
Gilla
Klicka för att gilla
@henrik: så ska det låta. Jag kör på din taktik så får vi se hur långt det räcker.
Måns Montell
1979 • Gävle
#10
•
9 november 2010 kl 22:24
Gilla
Klicka för att gilla
Jag körde med full satsning på både loppen i år, och jag tror att GBG-varvet spelade in på att det gick väldigt tungt de sista tio på maran. Nästa år blir GBG-varvet bara ett lugnt varv, ser det som ett sista lugnare löppass före maran.
Oldboy
1952 • Danderyd
#11
•
9 november 2010 kl 22:39
Gilla
Klicka för att gilla
Om man "köttar på" på Varvet så blir maran lite väl tung även om man springer lugnt. Skulle säga att skaderisken ökar betydligt också.
Varvet ligger lite sent för att platsa som sista långpass före maran också men tränar man mycket långpass och hög volym kan det nog gå rätt bra om man tar Varvet i lugn långpassfart. Hade det legat en vecka tidigare som rätt ofta skulle marafart passat bra och att maxa skulle kanske bara kosta några få minuter på maran. Men så är det inte nu.
Så njut av Varvet och satsa på maran. Eller satsa på Varvet och plågas på maran. Eller välj bort!
Mikael S
1960 • Sundbyberg
#12
•
9 november 2010 kl 22:44
Gilla
Klicka för att gilla
Klok som alltid, Oldboy!
Själv ska jag inte springa maran, så för mig är det enkelt ;)!
Michael Grosche
1967 • Solna
#13
•
12 november 2010 kl 12:13
Gilla
Klicka för att gilla
@oldboy: kloka ord. Jag kör på ditt råd - njuta av varvet och satsa på maran. Men först två veckors paus från träning efter genomfört NY Maraton.
Josefine Bonde
1978 • Åkersberga
#14
•
12 november 2010 kl 12:16
Gilla
Klicka för att gilla
jag är också anmäld till bägge för jag trodde också att det skulle vara två veckor som det var i år.
Jag kommer köra varvet som ett sista lugnt långpass och sen vila fram till maran och satsa på den.
Anders S
1973 • Göteborg
#15
•
12 november 2010 kl 13:43
Gilla
Klicka för att gilla
En möjlighet är att använda Varvet som ett sista pass i maratonfart.
Säg att du siktar på 3.45 i Sthlm.
Då kan du testa den farten (5.20 min/km) i GBG och sikta på 1.52:30. Om du vill sätta Pb kanske det även går att köra mot 1.49
Det gör att det ändå blir en funktion med passet, du går mot Sthlm med stort självförtroende att du håller för din planerade maratonfart.
Optimalt kansle det är ett lite väl långt pass i maratonfart för att vara veckan före, men har du tränat bra och har lite marginal till dina mål så kan det funka.
Att ta ut sig fullständigt på varvet innebär väl att chansen att göra att bra lopp i Sthlm minskar.
niclas nyström
1967 • trollhättan
#16
•
12 november 2010 kl 20:20
Gilla
Klicka för att gilla
Klart att det går.
Frank Brodin sprang först Göteborgsvarvet för att sen springa ett marathonlopp samma dag, eller om det var marathon först och sen göteborgsvarvet, så det är givet att det går.
Maria Rundkvist
1979 • Tyresö
#17
•
21 december 2010 kl 14:45
Gilla
Klicka för att gilla
Min coach svarade mig så här på frågan:
Om träningen flyter på för dig kommer det funka bra, men jag tror tyvärr inte du kan springa för fullt i Göteborgsvarvet om det är i Stockholm Marathon du vill prestera max. Det är lite för tätt enligt min åsikt att "gå tom" i Göteborg och sen hinna återhämta sig till en maxprestation på en mara en vecka senare.
- Visst kan du ta ut allt i GBG varvet, men då med risk att Sthlm blir lidande och det skulle kunna innebära att du inte klarar maran i värsta fall.
Min rekommendation blir att springa genom GBG-Varvet i ett för dagen behagligt men tufft långpasstempo och njuta av stämningen och loppet.
Ta med dig positiv inspiration från loppet, och ta med dig ett sista riktigt bra långpass innan Sthlm.
Klarar du ta det "lite lugnare" i Varvet tror jag du kommer klara det galant!!
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#18
•
22 december 2010 kl 12:00 Redigerad 22 december 2010 kl 12:02
Gilla
Klicka för att gilla
Blir min första och kanske enda mara så jag avstår Göteborgsvarvet
Att bara ta sig runt är inget jag siktar på. Springa ett maratonlopp eller en halvmara kan jag göra när som. Jag tävlar för att göra mitt bästa och inte bara ta mig runt.
Senad Suhonjic
1984 • Fagersta
#19
•
22 december 2010 kl 20:38
Gilla
Klicka för att gilla
Det finns inget som är omöjligt! Kör på bara!
Ken - IF Linnéa
1973 • Stockholm
#20
•
23 december 2010 kl 09:00
Gilla
Klicka för att gilla
Av min egen erfaraenhet så är nästan en halvmara i maxfart 2 veckor för nära inpå men det är ju individuellt vilken återhämtning man har.
Men om man som många säger här bara tar det lugnt på halvmaran så är det nog inga problem. Marafart är nog lite för fort en vecka innan tycker jag...
Sen är det ju hur behagligt man vill ha på maran...
I år bonkade jag och det är ingen trevlig upplevelse(Jag sprang dock inte GV innan). Så visst kan man ge järnet på båda men då får man nästan räkna med att "hela världen" springer om en efter 3 mil...eller tidigare.
< <
<
1
2
1
2
>
> >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Gbg-varvet och Sthlm maraton 2010 går det?
Springa både Kungsholmen runt och Sthlm marathon?
Sthlm halvmarathon vs Gbg-varvet
Gbg-varvet & Sthlm marathon
Springa Gbg-varvet i helt nya skor
Stäng