Löpning Avancerad träning 5 inlägg 651 visningar

Dubbel tröskel tre dagar i veckan?

1978 • Sollentuna
#1
27 januari 2025 - 20:47
1 Gilla
Efter att min maratonträning är klar funderar jag på att testa att springa dubbeltröskeldagar tre dagar i veckan (med övriga dagar enbart lätt löpning eller cykel) istälet för två i veckan som jag tidigare har gjort (och sett bra framsteg på). Vet ni om det är någon coach eller bättre löpare som gör detta? Har aldrig sett eller hört någon nämna det nämligen.

Brukar springa 5*6 min på första passet och 10*3 min på andra passet (snabbare än första men ändå lite långsammare än tröskelfart).
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#2
27 januari 2025 kl 21:13
1 Gilla
Det finns väl en del exempel där den norska modellen kopierats med där lördagens backpass har ersatts med ett dubbeltröskelpass. Har fått för mig att On-gängen kör så. Och vips så har vi tre dubbeltröskeldagar. Testa upplägget och rapportera hur det går!
1991 • Norrköping
#3
28 januari 2025 kl 11:14
1 Gilla
Baserat på hur dubbeltröskel har känts för mig så hade tre sådana dagar fungerat. Tror att det blir viktigt att dagens första pass blir väldigt kontrollerat. Testa och se hur det känns/går!

Om du tidigare enbart har kört dubbeltröskel två gånger per vecka och nu adderar en tredje sådan dag så tror jag att det kan vara positivt. Om du tidigare har kört ett helt generiskt dubbeltröskelupplägg med två DT-dagar samt ett hårdare pass i helgen som du nu ersätter med DT så är det inte säkert att det är positivt. Så går mina tankar.
1978 • Sollentuna
#4
28 januari 2025 kl 12:53
1 Gilla
Har tidigare kört två DT-dagar samt ett långpass, och resten lugn utfyllnad. Ska bli intressant att testa. Kör alltid mina DT-pass på antingen samma löpband eller på bana, så det är lätt att se om man går framåt.
1991 • Norrköping
#5
28 januari 2025 kl 12:59
Gilla
Då tror jag att det kan ha fin effekt! Lycka till.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.