Löpning Skador & Rehab 17 inlägg 1778 visningar

Olycka

Walker67
1947 • Växjö
#1
11 december 2024 - 00:27
6 Gilla
Det har nu gått 14 dagar sedan jag åkte omkull på inlines och föll i asfalten och skadade mig i axel, revben och nyckelbenet. Det var en nedblåst gren som fällde mig och jag föll så illa att det blev ambulanstransport till Akuten.
Blev upplyst att det tar 2-3 månader innan det brutna nyckelbenet är läkt och 5 veckor för stukat revben. Jag får inte löpträna på 5 veckor pga stötarna mot underlaget, men däremot får jag promenera obegränsat, vilket jag gjort sedan dag 2.
Smärtan är jobbig trots att jag tar 6-7 Alvedon per dygn, nätterna är dryga med sömnperioder på 1-1,5 tim.
Ingen skidåkning i vinter och klarar ej att köra bil fn.
Men jag hade nog tur ändå, kunde varit värre och tur att benen klarade sig utan skador.
Man tar allt för givet när allt flyter på, men det behövs så lite för att cirklarna skall rubbas och då inser man hur gynnad man är som kan ta sina träningsrundor.
1971 • Årteryd
#2
11 december 2024 kl 01:50
Gilla
Skynda långsamt!!
Man lever av nåd som man sa förr!
Hoppas du är återstlld snart.
Kämpa på!!
1974 • Stockholm
#3
11 december 2024 kl 01:57
4 Gilla
Tråkigt förstås, men tänk ändå att vara född 47 och vara i sådant grundskick att det ens är lönt att meddelas löpförbud i fem veckor! Det är inte alla förunnat. Krya på dig!
1971 • Nykvarn
#4
11 december 2024 kl 08:27
Gilla
Önskar god bättring! Vet inte om du besöker gym regelbundet för träning men i så fall erbjuder ju cykling inomhus på skonsamma möjligheter till konditionsträning där överkroppen hålls ganska statisk.

Och som Olof är inne på, det är väldigt få som har förmågan och viljan att träna så regelbundet vid din ålder men jag förstår såklart att det är lätt hänt att vanorna förändras av någon händelse som denna.
1980 • Växjö
#5
11 december 2024 kl 08:46
1 Gilla
Förstår frustrationen. Finns inget värre än att få rörelseförbud.

Krya på dig.
Jenny Nilsson
1968 • VALLENTUNA
#6
11 december 2024 kl 10:04
Gilla
Walker,
Du kommer igen, kämpa! 💪🏻

Kram,
Jenny
1981 • Linköping
#7
11 december 2024 kl 10:21
Gilla
Usch, otäckt! Krya på dig! Och sjukt modigt med inlines!
1949 • Göteborg
#8
11 december 2024 kl 10:25
2 Gilla
Samma sak hände mig två dar efter genomfört VVM i somras, kaxig som f-n ville jag ha en skonsam genomkörare, snörde på mig pjäxorna men hann en km. Sannolikt satte jag staven mellan skidorna, gick på näsan och trodde jag slagit mig fördärvad.
Hjälmen tog en rejäl smäll, överarm och axel skrubbades så blon flöt. Värst var att ett stavhandtag trycktes in i bröstkorgen och ett revben (troligen) bräcktes. Jag tog mig hem och klarade mig med smärtstillande första veckan, sedan bet jag ihop.
Som ovan, cykel efter några veckor, allmän träning för att inte säcka ihop. Nu 4 månader senare är det ett otäckt minne, jag springer som vanligt - så håll ut, kroppen är fantastisk.
1961 • Oskarshamn
#9
11 december 2024 kl 15:21
6 Gilla
Walker och Bengt, jag lider med er. Men trösterikt ändå att läsa att ni inte ger upp och att ni är på väg tillbaka. Vilka förebilder ni är för oss yngre motionärer - och för alla andra! 🤩
1971 • ENSKEDEDALEN
#10
11 december 2024 kl 19:34
Gilla
Håller med Torbjörn.
Per
1966 • Lysekil
#11
11 december 2024 kl 22:56
Gilla
När den vardagliga monotonin bryts av någon slags sjukdom eller varför inte ett brutet nyckelben… 😜. ja, då blir det plötsligt ett jobbigt läge då ens vardagliga löparrutiner har ruckats å det grövsta…

Det uppstår lägen där man utbrister… ”Det var då själva f-n att man inte kan köra ett 15-tal supersnabba tusing-intervaller … eller inte ens 3,5 mil i makliga 3:45-tempo… Hur jävligt kan det vara???? ”

men som du skriver…

Tur i oturen.. det kan ha slutat värre..

Ha det i minnet, Walker67, ha det i minnet. 😀


Jag kan bara ställa mig bakom de tidigare kommentarerna där de flesta har sagt…

SKYNDA LÅNGSAMT !!!

Det är givetvis skit att man måste vänta, läka ihop, bli frisk.. men med din löparbakgrund så är du - när du är på banan eller i löparspåret - snart tillbaks till dina normal löpartider….
Walker67
1947 • Växjö
#12
11 december 2024 kl 22:57
10 Gilla
Tack för alla uppmuntrande ord, de värmer och gör det lättare att kämpa vidare !
Maria Berg
1964 • Järna
#13
12 december 2024 kl 07:48
3 Gilla
Nu kan det bara bli bättre . Skynda långsamt som tidigare sagts.
Snart är du ute i löpspåret igen !
Walker67
1947 • Växjö
#14
1 januari 2025 kl 19:11
4 Gilla
Det går lite fram och tillbaka, jag promenerar mina 5 km varje dag ibland lite längre ibland lite kortare. 5 km tar ung 1 tim så det är ett behagligt tempo viktigast dock att röra på benen så att de inte rostar igen.
Tyvärr blev jag förkyld efter jul och även om jag försöker undvika att nysa går det inte att stoppa ibland och då gör det väldigt ont på en punkt i bröstkorgen, troligen bräcktes ett revben också.
Doktorn sa att jag måste vänta minst 5 veckor, innan jag börjar löpträna, men just nu är det inte aktuellt. Skall till sjukgymnasten på återbesök den 14 januari, får höra vad hon säger. En ide är att börja med trappgång för att få upp benstyrkan 50 trappsteg, som jag snittat på 28 sek vid löpning och 35 sek vid gång.
På Happy Ride rekommenderades att börja cykla i upprätt ställning på standardcykel i stället för racer, men det får nog vänta till fram på vårsidan, annars är det lättare att få till lite längre pass på cykel än i löpning i min ålder.
Mr. B
1963 • Hemma
#15
1 januari 2025 kl 21:28
2 Gilla
Jag har läst dina inlägg här i många år, oftast utan att kommentera.

Eftersom jag vet hur seg du brukar vara, tror jag definitivt att du kommer tillbaka. Problemet kanske är att du kan få för bråttom tillbaka? Håll igen när skador behöver läka, och försök då med någon alternativ träning. Har du en crosstrainer eller är det dags att skaffa en?

Själv sålde jag mina rullskidor ("Skikes") efter att jag lyckades ramla omkull stillastående.
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#16
2 januari 2025 kl 14:52
3 Gilla
Har slutat åka skidor, då balansen inte är vad den varit. Barnen har sedan tio år förbjudit mig att cykla förutom på spinningcykel. Skridskor är inte att tänka på heller. Gläder mig åt att jag fortfarande kan springa och styrketräna 😀🤗
Walker67
1947 • Växjö
#17
25 mars 2025 kl 19:34
19 Gilla
Snart 4 månader efter olyckan har nyckelbenet läkt ihop och jag har inga större besvär mer än att det är lite stelt och en knöl och mellanrum mot axeln. Den stora skadan i bröstkorgen besvärar fortfarande och jag hoppas får svar efter röntgen 2 april 2025 , vilken rehab som är möjlig att göra.
Iaf efter dagliga promenader på 5-7 km gjorde jag igår mitt första löppass. Det blev min skogsrunda på 5,2 km och jag tog mig runt på 38.52, vilket är ca 4 min sämre än min nivå före skadan och jag var väldigt stum sista km. Jag har tappat en hel del på de här månaderna, men positivt dock att jag nästan inte har någon träningsvärk eller stelhet alls i benen dagen efter. Det visar att innan man startar upp med löpträning kan det vara en god ide att börja med några veckors promenadträning för att få igång benen. Jag har anmält mig till ett löplopp på 5 km 1 maj (Växjöloppet) och just nu ser det inte så lovande ut att klara mitt mål 34.26 (=persx2), men att kunna springa hela sträckan får bli mitt primära mål iaf.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.