Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Övrigt
•
20 inlägg
•
3227 visningar
•
Nytt manligt svenskt rekord på marathon
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#1
•
15 oktober 2023 - 20:10
8
Gilla
Klicka för att gilla
"Det blev en förbättring av det svenska rekordet med en dryg minut på maraton när Samuel Tsegay sprang i mål i Amsterdam på 2:08:40."
https://www.friidrott.se/tavling-landslag/nyhetsarkiv-tavling-landslag/samuel-tsegay-forbattrade-sitt-svenska-rekord-pa-maraton/
Bert Gustafsson
1955 • Skärholmen
#2
•
15 oktober 2023 kl 20:19
Gilla
Klicka för att gilla
Grattis, det går fort nu. 😆
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#3
•
15 oktober 2023 kl 20:24
11
Gilla
Klicka för att gilla
Rätt schyssta veteranklubbrekord hos Hälle:
2:08:40 i M35 och 2:10:04 i M40.
Samuel sprang första halvan på 64:18 och andra på 64:22 idag. Fint det!
anden nilsson
1984 • Falun
#4
•
16 oktober 2023 kl 08:19
12
Gilla
Klicka för att gilla
Kul för Samuel men ärligt talat har jag svårt att känna något för att personer byter nationalitet och plockar rekord.
För att det ska kännas svenskt rekord för mig ska personen iallafall vuxit upp/bott i Sverige när dom fixade den träning som behövs för att bli bäst.
Jens Sandahl
1969 • Sävedalen
#5
•
16 oktober 2023 kl 12:19
Svar på inlägg #4
8
Gilla
Klicka för att gilla
På ett sätt hade det kanske varit roligare om någon som liten knodd hade börjat med friidrott i en lokal liten förening kunnat kröna karriären med svenskt rekord på distansen. Men jag tycker själv att det är kul att det är en löpare som sliter på samma grus- och asfaltsvägar som jag, och som kaskadsvettas på samma gym som jag när vädret är kasst, har rekordet!
stefan johansson
#6
•
16 oktober 2023 kl 17:48
Gilla
Klicka för att gilla
#4: Precis. Det är en väldig skillnad på Mustafa Mohamed som kom till Sverige som 11-åring och Tsegay som sprungit VM för Eritrea. Kul för honom, men jag bryr mig inte.
Axel Ragnar
1986 • Lund
#7
•
17 oktober 2023 kl 21:00
2
Gilla
Klicka för att gilla
Han har bott i Sverige i över fem år.
#6: Tänker du likadant om klubbkamrater du haft i fem år som gör en bra insats? "Kul för hen, men jag bryr mig inte."
Hobbylöparn
Östermalms IP
#8
•
17 oktober 2023 kl 21:25 Redigerad 17 oktober 2023 kl 21:25
Gilla
Klicka för att gilla
Känsligt ämne det där.
Om jag inte missminner mig hjälpte väl SOK Adeba Aregawi med ett fejkat äktenskap för att hon skulle få svenskt medborgarskap. Men Etiopien som bekostat all hennes träning ville ha tillbaks henne.
Fast hon blev svensk medborgare till slut och tävlade framgångsrikt för Sverige ända till hon åkte dit för miss på närvarorapporteringen och blev avstängd. Det kostar på att importera världsstjärnor.
Axel Ragnar
1986 • Lund
#9
•
17 oktober 2023 kl 21:36
Gilla
Klicka för att gilla
Du kommer inte riktigt ihåg rätt :)
Google hjälper nog ...
John K
1969 • Stockholm
#10
•
18 oktober 2023 kl 00:23
Svar på inlägg #8
Gilla
Klicka för att gilla
Minnet är selektivt och de flesta av oss blandar ihop saker. Som #9 skrev kan Google vara behjälplig att rätta en hel del faktafel.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Abeba_Aregawi
#11
•
18 oktober 2023 kl 06:43
Detta inlägg har raderats
stefan johansson
#12
•
22 oktober 2023 kl 11:05
2
Gilla
Klicka för att gilla
Det är väl en väldig skillnad på en klubbkamrat som "gör ett bra resultat" och någon som slår ett svenskt rekord - det borde vara uppenbart för alla.
Observera att jag inte har några invändningar mot regelverket. Det handlar bara om min egen känsla inför det här. Ingen ska för övrigt tala om för mig vad jag ska och inte ska bry mig om.
Hobbylöparn
Östermalms IP
#13
•
22 oktober 2023 kl 12:28 Redigerad 22 oktober 2023 kl 12:34
Gilla
Klicka för att gilla
Sorry 8 och 9, det var Meldonium och inte missad närvarorapportering. Plus att hon senare blev frikänd. mvh
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#14
•
23 oktober 2023 kl 09:40
Gilla
Klicka för att gilla
När andra länder har idrottare med nya medborgarskap så brukar många tycka att det inte är ok. När det gäller svenska idrottare så är inställningen en annan. Märkligt det där. Eller inte.
Peter P
1965 • Kungsholmen
#15
•
23 oktober 2023 kl 10:43
1
Gilla
Klicka för att gilla
Är det inte öht lite förlegat att tävla mellan nationer. Varför tävlar man inte bara individuellt? Eller för lagsporter mellan lag, inte länder. Känns lite märkligt/löjligt då man tänker på det att man skulle ha mer gemensamt med sina landsmän än individer i andra länder.
Samma sak med nationella rekord och distriktsrekord (om det nu finns), räcker väl med världsrekord och PB.
Marcus
1991 • Norrköping
#16
•
23 oktober 2023 kl 14:59
Gilla
Klicka för att gilla
Hans pers, som han måste ha tagit när han sedan flera år tillbaka hade varit bostadd i Sverige, är 2:06:53. Från april 2021. Förvisso är han 35 år men lex Kipchoge så är det väl inte helt kört att fortsätta utvecklas. Skulle han persa så är känslan att det dröjer innan någon annan utmanar om det rekordet? Tänker på att svenskarna generellt har haft fullt sjå med att försöka ta sig under 2:10. Musses tidigare rekord googlade jag mig fram till var 2:10:04.
Staffan Dahlgren
1971 • Nykvarn
#17
•
23 oktober 2023 kl 15:23 Redigerad 23 oktober 2023 kl 15:23
1
Gilla
Klicka för att gilla
Samuel Russom, Hässelby sprang på 2:09 i fjol men är inte svensk medborgare. På de få maror han sprungit har han oftast öppnat väldigt hårt, 1:02 senast och den dagen han disponerar ett maraton rätt och är svensk medborgare så kan han utmana om rekordet. Vad gäller etnicitet så bryr jag mig inte så mycket men visst är det roligare om ett svenskt rekord slås av en löpare som är långvarigt bosatt i Sverige och bedriver sin träning här i en svensk förening oberoende av personens hudfärg, än lex Aregawi.
Ebba Tulu Chala, HAIS är också en kandidat till svensk rekordinnehavare på maraton. Av de som är födda i riket så har vi både David Nilsson som hade rekordet före Musse med 2x 2:10:09 och senast i fjol sprang väl Spårvägens Archie Casteel på strax över 2:10 också och han är ung och kan säkert fortsätta utvecklas.
Marcus
1991 • Norrköping
#18
•
23 oktober 2023 kl 15:31
Svar på inlägg #17
Gilla
Klicka för att gilla
Tack så mycket, Russom och hans vrålstarter är jag bekant med sen diverse poddar :) Hade inte koll på hans medborgarstatus. Då låter ju han som en som kan utmana.
anden nilsson
1984 • Falun
#19
•
23 oktober 2023 kl 21:30
Svar på inlägg #15
1
Gilla
Klicka för att gilla
Nog har man generellt väldigt mycket mer gemensamt med personer som bor och vuxit upp i samma närområde. Givetvis är gränserna inte nationabunda men det finns ju liksom en anledning till att det tar lång tid att integrera/assimilera människor.
Den nationella indelningen gör ju faktiskt att människor som annars är måttligt intresserade av idrott faktiskt tittar och hejar. Det måste väl ändå säga något?
Angående lokala rekord så är det väl till för att göra det lite roligare? Kanske något att kämpa om för alla dom som inte kan slå världsrekord?:)
Stefan Ödman
1970 • Skövde
#20
•
24 oktober 2023 kl 20:44 Redigerad 24 oktober 2023 kl 20:44
Gilla
Klicka för att gilla
-
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Valencia Marathon - nytt svenskt rekord?
Nytt svenskt rekord på Backyard ultra
Musse sätter nytt svenskt rekord!
Nytt svenskt och nordiskt rekord
Meraf Bahta, nytt Svenskt rekord!
Stäng