Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Övrigt
•
7 inlägg
•
695 visningar
•
Löpsteg / löpteknik tanke
Robert Karlsson
1970 • Bohus
#1
•
21 mars 2010 - 19:06
Gilla
Klicka för att gilla
Var idag och tittade på Göteborgsvarvets seedning lopp, man blir imponerad hur lätt och bra dom första springer , snabbt och lätt nästan alla sätter i framfoten först med höga knän. Jag blir lika imponerad av att efter täten kommer ju alla andra, med så många olika tekniker och löpsteg men springer lika fort ? Några av dem ser ut som eliten men tycks strunta i att det inte går mycket snabbare, brevid sig kan dom ha någon som ser ut att inte klara många meter till , men det gör dom ju. Undrar om dom som har "dålig teknik" kämpar mer ? Eller dom med "bra teknik " kämpar mindre?
Gustaf Hermansson
1972 • ÅKERSBERGA
#2
•
22 mars 2010 kl 10:28
Gilla
Klicka för att gilla
Det är jobbigare att springa med "dålig" teknik.
Men de som har bra teknik springer ofta snabbare, så alla kan ju ta ut sig lika mycket men med olika slutresultat som följd.
Hade eliten verkligen höga knälyft?
Det är väl kanske inget man skall sträva efter under ett längre lopp, musklerna på lårets framsida är riktiga energislukare.
I spurten kanske man kan kosta på sig höga knän, då man kan tömma de sista depåerna utan att behöva spara på krafterna.
Robert Karlsson
1970 • Bohus
#3
•
23 mars 2010 kl 18:24
Gilla
Klicka för att gilla
Okej Gustaf, inte höga knän enbart kanske,utan hög hållning där back kicken ser ut att vara med höga knän, eller ,eller ? Ser iaf väldigt lätt ut när tekniken är rätt..
Robert Roman
1962 • Torslanda
#4
•
23 mars 2010 kl 18:50
Gilla
Klicka för att gilla
Framfota isättning och höga knän går inte i hop riktigt...
Lars Svärd
1973 • Järfälla
#5
•
24 mars 2010 kl 18:05
Gilla
Klicka för att gilla
http://www.youtube.com/watch?v=vcH97Dx8VCk
Daniel Hallgren
1983 • Västervik
#6
•
24 mars 2010 kl 21:32
Gilla
Klicka för att gilla
Man brukar ju säga att det är en negativ korrelation mellan löpteknik och aerob effekt. Det kan mycket väl vara så att de som sprang tekniskt dåligt har en bättre aerob effekt än de som sprang mer tekniskt korrekt.
Robert Karlsson
1970 • Bohus
#7
•
25 mars 2010 kl 17:15
Gilla
Klicka för att gilla
Tack Lars ! Länken talar sitt tydliga språk..
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
MAF och löpsteg/löpteknik
Ändrad löpteknik pga styrketräning ger skadekänningar
Är det möjligt att ändra sitt löpsteg helt?
Löpsteg youtube
löpteknik - blir ni smutsiga eller ej på tightsen?
Stäng