Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Rundor & Kartor
•
9 inlägg
•
1524 visningar
•
8km löprunda i centrala Stockholm?
Julia Sarapik
1999 • Göteborg
#1
•
1 augusti 2024 - 08:30 (Redigerad 1 augusti 2024 - 08:32)
1
Gilla
Klicka för att gilla
Hej på er!
Jag ska till Stockholm i helgen och tänkte springa ett 8km långt pass men har extremt dålig koll på Stockholm. Jag bor väldigt nära centralen och jag vill gärna ha så lite asfalt det går, om möjligt. Har ni några bra tips på rundor som passar in? Jag har en bil, men helst vill jag bara kunna sticka ut direkt utan att ta mig någonstans.
//Julia
Olof
1974 • Stockholm
#2
•
1 augusti 2024 kl 11:21
1
Gilla
Klicka för att gilla
Långholmen, Djurgården/Gärdet, Norra Djurgården/Stora Skuggan, Hagaparken, Tanto/Årstaviken runt.
Det är trots allt i Sveriges huvudstad absoluta centrum du kommer att befinna dig i så du måste passera över asfalt för att ta dig till samtliga platser. 😉
Men samtidigt ligger alla områden på ett par kilometers avstånd från Centralen, innerstan är inte så stor egentligen.
Eva Enmark
1957 • Tullinge
#3
•
1 augusti 2024 kl 14:12
3
Gilla
Klicka för att gilla
Kan komplettera med Karlbergs slottspark (nära st. Eriksplan T-bana). I den finns ett gäng uppmarkerade motionsspår, inte så långa som du vill ha dock. I kombination med att du springer längs Kungsholms strand så blir det en trevlig runda!
Hobbylöparn
Östermalms IP
#4
•
1 augusti 2024 kl 14:58
3
Gilla
Klicka för att gilla
Voila! 😎 Är en del grus längs med Karlbergskanalen och i Rålambshovsparken, dock mest asfalt. Däremot fina vyer, särskilt Norrmälarstrand.
Annars ta tunnelbanan till Karlaplan och spring ned Narvavägen till Djurgårdsbrunnskanalen. Spring bort längs med kanalen och ut på Djurgården, där får du ihop 8 km utan problem, mycket grus också.
Olof
1974 • Stockholm
#5
•
1 augusti 2024 kl 18:46
Svar på inlägg #3
1
Gilla
Klicka för att gilla
Hon kommer till Stockholm över en helg och på helgerna är motionsspåren och slottsparken vid Karlberg stängda för allmänheten.
Ulrik Svensson
1972 • Kungsholmen
#6
•
2 augusti 2024 kl 17:24 Redigerad 2 augusti 2024 kl 17:24
Gilla
Klicka för att gilla
Det går alldeles utmärkt att spinga i Karlberg på helger. Det är inte avstängt om inte något speciellt händer.
Här är en runda från i söndags
https://www.jogg.se/Traning/Pass.aspx?id=24445500
Jesper Claesson
1969 • Stockholm
#7
•
2 augusti 2024 kl 19:46
Gilla
Klicka för att gilla
Grinden/ingången på sidan när man kommer från Kungsholmen är låst under helger. Men det går utmärkt precis som Ulrik skrev att springa om man går in via framsidan på Karlbergs slott.
Olof
1974 • Stockholm
#8
•
3 augusti 2024 kl 01:27
2
Gilla
Klicka för att gilla
Ok, kul om jag har fel. Jag brukar komma via grinden och har tagit för givet att tiderna där gällt hela området, bortsett från strandpromenaden. Det är trots allt ett skyddsobjekt så det är ju inte konstigt om det är stängt - snarare tvärtom.
Faktiskt har jag känt att varje runda inne på området har kunnat vara den sista. Skulle inte förvåna mig om hela anläggningen stängs för allmänheten utan förvarning.
Ps Ulrik - din runda i söndags är hemligare än Karlberg ds
Ulrik Svensson
1972 • Kungsholmen
#9
•
6 augusti 2024 kl 21:14 Redigerad 7 augusti 2024 kl 12:23
Svar på inlägg #8
1
Gilla
Klicka för att gilla
Exakt, man skippar grinden och springer upp närmare slottet, eller via slottet när grinden är stängd. Jag brukar ta grinden som ligger innan slottet om man kommer från väster. Man kanske kan se på bilden om min dagnok ligger dold.
Enda gången jag blivit stoppad var när NATO höjdare var på besök och det stod beväpnade soldater där som vänligt bad mig springa annan runda. - Om du inte är kadett på skolan här?, frågade de.
Jag vågade inte bluffa utan sprang vidare :)
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Tips på bra runda för snabb löpning i/nära centrala Stockholm
Lunchlöpning i centrala Stockholm !
Tips på runda, centrala Stockholm
Inte asfalt centrala Stockholm?
Mest "bang for buck": hill reps eller kuperad löprunda?
Stäng