Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Övrigt
•
9 inlägg
•
8019 visningar
•
Enkät - handledning, motivation och fysisk aktivitet
malin
Hönö
#1
•
18 juni 2015 - 15:49
1
Gilla
Klicka för att gilla
Hej!
Mitt namn är Malin Kroon Torgersson jag studerar till folkhälsovetare och just nu skriver jag på min C-uppsats vid Uppsala universitet.
Syfte med min uppsats är att studera olika former av träning och träningshandledning, och motivation till fysisk aktivitet. Detta område är inte undersökt tidigare trots att det är mycket viktig och därför önskar jag nu din hjälp med att besvara en kortare webbenkät!
Jag skulle bli mycket tacksam om du kan ta ca. 10 min av din tid för att svara på enkätfrågorna, du är anonym. Enkäten hittar du på följande länk:
https://www.webbenkater.com/s/43d3a2c
Glöm inte att kicka på ”skicka” när du klar.
Bästa hälsningar Malin
(Jag har fått ett ok att lägga upp enkäten från ansvarig och tackar så mycket för detta)
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#2
•
18 juni 2015 kl 16:11
Gilla
Klicka för att gilla
En undersökning på jogg.se som inte har med löpning som alternativ för att transportera sig till/från jobbet, det måste väl vara en miss;-) Intressant ämne, jag har svarat på enkäten och lycka till med upsatsen.
Anders Frick
1966 • Älmhult
#3
•
20 juni 2015 kl 21:54
Gilla
Klicka för att gilla
Svarat och klart
Staffan Nilsson
1971 • Helsingborg
#4
•
21 juni 2015 kl 20:48
Gilla
Klicka för att gilla
Finns inget alternativ att man tränar i grupp, t.ex. löpagrupp av något slag? Eller räknar du det som personlig tränare (gör inte jag)? Rätt många som gör det...
Hur länge tränar du per pass är också en konstig fråga - eller rättare sagt konstiga svar. Löpare tränar olika typer av pass, t.ex. distans, kvalitet och långpass. Långpassen tar av naturliga skäl betydligt längre tid än övriga. Hur är det tänkt att man ska svara där?
Peter H Nilsson
1966 • Karlstad
#5
•
21 juni 2015 kl 22:11
Gilla
Klicka för att gilla
Såg inga problem med enkäten. Det går att svara med en uppskattning och det fanns möjlighet att själv lägga till det man vill ha sagt.
malin
Hönö
#6
•
28 juni 2015 kl 15:19
Gilla
Klicka för att gilla
Tack för hjälpen!
Sista chansen (för er som inte svarat) att svara på enkäten är imorgon måndag sedan stänger jag den och börjar analysera resultatet. :)
Tack igen!
Malin
malin
Hönö
#7
•
27 september 2016 kl 11:52
4
Gilla
Klicka för att gilla
TACK!
Med er hjälp fick jag i våras godkänt på min C-uppsats.
Mvh
Malin
Staffan Nilsson
1971 • Helsingborg
#8
•
1 oktober 2016 kl 18:06
Gilla
Klicka för att gilla
Finns den tillgänglig någonstans?
malin
Hönö
#9
•
14 oktober 2016 kl 15:54
Gilla
Klicka för att gilla
Om så önskas kan den läsas här
http://www.diva-portal.org/smash/resultList.jsf?dswid=1312&language=sv&searchType=SIMPLE&query=Malin+Kroon+Torgersson&af=%5B%5D&aq=%5B%5B%5D%5D&aq2=%5B%5B%5D%5D&aqe=%5B%5D&noOfRows=50&sortOrder=author_sort_asc&onlyFullText=false&sf=all
Trevlig helg!
Malin
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Förfrågan om deltagande i en studie om motivation till fysisk aktivitet genom personlig tränare över internet?
Tjejer: Mensliknande blödning vid fysisk aktivitet, någon??
Enkät för löpare
göteborsvarget - motivation
Kallt! Vinterlöpning motivation och köldfaktor
Stäng