Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Skador & Rehab
•
2 inlägg
•
4787 visningar
•
smärta, Ont, Träning?
Staffan Darehed
1968 • umeå
#1
•
8 maj 2013 - 07:36
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har mycket problem när jag tränar, dels med träningsvärk men framförallt med bristningar i baksida mm. Nu har jag hittat supermedlet, tom för smärta under foten(kramp) och det är ett liniment som heter LINNEX! fick tips om detta och var på hälsokost och köpte ett stift, helt makalöst, det gör underverk.
Min pappa som drogs med en inflammation i axeln då han sitter i rullstol som MS sjuk blev inte kvitt smärtan på något sätt. Efter att ha behandlat axeln i 2 veckor med Linnex så blev han helt bra.
För min egen del så har det blivit ett genombrott, jag kan träna och känner mig ganska pigg efter behandling, ett litet tips som kanske fungerar på er som också är skadebenägna.
Johnny Sellvén
1981 • Örebro
#2
•
8 maj 2013 kl 09:54
Gilla
Klicka för att gilla
Det är just antiinflammatoriskt då salicylsyra är en av de aktiva ingredienserna.
Sen ska capsisin som också ingår ha en positiv effekt på muskler och triggerpunkter (om man nu kan definera vad det är). Har för mig att jag läst en studie om just detta.
Sen värmer det och luktar rätt skönt dessutom. Och är smidigt att använda. Själv gillar jag inte att använda liniment men jag har använt det mycket då jag jobbat med idrottslag tidigare.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Smärta/ont i hamstringsfästen
1 år utan träning - Smärta i höft, rygg och ben på höger sida
Smärta i vaden både under och efter träning
Stelhet/Smärta hälsena - alternativ träning?
Smärta i svanskotan efter träning
Stäng