Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Skador & Rehab
•
15 inlägg
•
2909 visningar
•
Vad sliter mest på knäna?
Kristina Sund
1978 • Lindome
#1
•
25 februari 2008 - 18:55
Gilla
Klicka för att gilla
Vad sliter mest på knäna - intervallträning på löpband med lutning eller långsamma långpass på asfalt/hårt grus som t.ex. i Skatås?
Jag har för närvarande båda dessa i mitt löpprogram och nu har jag börjat känna av en lätt ömhet i knäna under löpningen. Frågan är vilket som är bäst att ta det lugnare med.
Peter H Nilsson
1966 • Karlstad
#2
•
25 februari 2008 kl 19:14
Gilla
Klicka för att gilla
Eftersom man ska vänta med intervall/backe tills man är i hygglig form så får man väl anta att det är detta du ska vara försiktig med.
Nån kommer säkert säga att det är individuellt, men det funkar ofta med den gamla devisen; det är farten som dödar.
MEN, som Tony säger, det innebär ju inte att du ska fortsätta på asfalt. Inte med knän, ajaj..
Jenny
1975 • Bjärred
#3
•
25 februari 2008 kl 20:38
Gilla
Klicka för att gilla
Vilket som sliter mest kan jag inte svara på, men om du börjar få ont i knäna så ska du nog ta det lite lugnt. Jag vet ju inte var det gör ont, men jag har haft knäproblem sen i höstas och det verkar nästan omöjligt att bli av med när det väl uppstått. Jag körde på fast jag var lite öm i knäna och ett par pass senare kunde jag nästan inte gå ner för trappor.
Som sagt ta det försiktigt!
#4
•
25 februari 2008 kl 21:06
Detta inlägg har raderats
Robban
1967 • Ingarö
#5
•
26 februari 2008 kl 10:51
Gilla
Klicka för att gilla
Föreslår att du tar kontakt med en läkare för att ta reda på vad det är för ngt som är fel, där efter skall du ta rede på vad du skall göra för att undvika knäont, kanske behöver köra lite rehab med en sjukgymnast, om det blir tal om operation, ta en extra funderare, gkorde en menisk operation i höstas, gick sedan på rehab och allt kändes bra, nu har jag ont som bara den och skall tillbaks till läkaren, det sista han sa innan vi la på luren var att jag kanske inte kan springa något mer pga operationen.
Vet ej om det hade kunnat löst problemet med mitt knä utan operationen, jag hoppas innerligt att läkaren har fel.
Se till att vara försiktiga med era knän.
Robb
Lars Brinkhoff
1974 • Göteborg
#6
•
26 februari 2008 kl 11:03
Gilla
Klicka för att gilla
Kristina, du beskriver en molande ömhet i knäna. Samma känsla kan jag få ibland efter jag har varit ute och sprungit lite längre pass. Jag har förknippat detta med kallt och eventuellt fuktigt väder; tror aldrig jag har känt det under sommaren. Det brukar gå över fort och har inte gett några besvär, så jag har inte sett det som något problem.
Kristina Sund
1978 • Lindome
#7
•
26 februari 2008 kl 11:16
Gilla
Klicka för att gilla
Tack för era tankar och svar.
Känner att jag blir lite "uppskrämd" nu - har ju sett det här med ömheten i knäna som en lätt överansträngning - inte att jag håller på att få en skada.
Ömheten kommer oftast dom sista kilometrarna på ett långpass och försvinner igen så fort jag slutat springa. Men kanske att det är ett tecken på att nått allvarligare är fel. Uppsöka läkare? Tror ni inte det räcker med att dra ner på träningsdosen alternativt springa på mjukare underlag???
Det som gjorde mig förvånad är att Mattias på Aktivitus (där jag gjort en del tester och som har lagt upp mitt träningsprogram) sa att det troligtvis var långpassen som gjorde att jag kände av det i knäna, och inte intervallpassen som jag trodde....
Lars Brinkhoff
1974 • Göteborg
#8
•
26 februari 2008 kl 11:41
Gilla
Klicka för att gilla
Enligt vad jag kan se, springer du nu betydligt längre än vad du brukar, plus ambitiös kvalitetsträning. Det verkar inte så konstigt om kroppen protesterar lite när du plötsligt ökar belastningen.
Klassiska tips är:
- öka inte sträckan med mer än 10% (och öka kanske inte varje vecka)
- lägg in viloveckor då och då
- varva längre långpass med kortare långpass
Kristina Sund
1978 • Lindome
#9
•
26 februari 2008 kl 12:01
Gilla
Klicka för att gilla
Lars: Japp, det var min teori också.
Tillbaka till orginalfrågan då - vilka pass är det jag borde minska på eller ta bort?
Långpass/lågpuls på asfalt eller kvalitetspass/intervaller på lutande löpband?
Henrik Nyström
1981 • Dals-Ed
#10
•
26 februari 2008 kl 19:04
Gilla
Klicka för att gilla
Att dra bort ett alternativ helt tror jag inte är helt nödvändigt men däremot om du kan komplettera med ett pass i terräng på mjukare underlag vore det nog inte fel och ev. dra ner på både asfalt och intervall bara för att underlätta ´felsökningen´. Du märker ju själv efter ett tag om det hjälper och kan lägga på alt. dra ner ännu mer.
Långpass på asfalt sliter, inget snack om saken, men så länge det inte smärtar hela tiden tror jag inte det ska vara någon fara. Oftast tappar man löpsteget när tröttheten kommer i slutet och det kanske kan vara en förklaring att det blir stelare i knäna.
Och stretching för att stärka muskulaturen runt knäna. Finns hur många trådar som helst och även om resultatet av det är olika har det hjälpt många av oss mot just knäproblem.
Jenny
1975 • Bjärred
#11
•
27 februari 2008 kl 08:12
Gilla
Klicka för att gilla
Kristina, en sak som kanske kan vara bra för att motverka knäproblem är ju att lägga in lite enkla styrkeövningar som stärker musklerna kring knät. Det är ju vad jag bla har fått ordinerat för att komma tillrätta med mina knäproblem. Jag tror att man när det gäller löpning många gånger ökar på mängd och intensitet snabbare än vad muskler och leder är redo för.
Gunnar Durén
1963 • Bromma
#12
•
27 februari 2008 kl 08:47
Gilla
Klicka för att gilla
Min erfarenhet är att hårda underlag sliter. När kroppen är öm (fotleder/knän , ljumskar) brukar jag försöka förlägga några pass till löpslingor i skogen. Funkar inte det (t ex p g a mörkret) brukar jag försöka utnyttja gräs/grus intill cykel- och gångbanor.
Maria Andersson
1966 • Kungsbacka
#13
•
27 februari 2008 kl 09:36
Gilla
Klicka för att gilla
Känner igen det du beskriver, Kristina. När jag ökat upp längden på mina långpass har jag också blivit "trött/öm" i knäna de sista kilometrarna, men gränsen har flyttats fram med långpassens längd. I somras var jag ibland trött i knäna vid 16 km, nu vid 23. Har inte fått några allvarligare men av detta. Har också märkt att ju mer jag försöker springa på mjukt underlag, ju mindre ömhet i knäna får jag. Och det är absolut inte varje gång.
Tror också på styrketräning; knäböj, marklyft. Tycker det hjälper.
Kristina Sund
1978 • Lindome
#14
•
27 februari 2008 kl 09:41
Gilla
Klicka för att gilla
Tack för alla svar.
Dagens pass kör jag på motionsslinga istället för asfalt för att komma bort från det hårdaste underlaget. Sen blir det till att lyssna på knäna och korta långpassen de gånger det behövs. Tråkigt när jag känner att jag har kapaciteten oh viljan att springa längre, men förhoppningsvis fixar mina knän det så småning om.
Anna Feldt
1972 • Oxie
#15
•
27 februari 2008 kl 13:34
Gilla
Klicka för att gilla
Jag hade problem med ett knä och det visade sig att jag behövde ilägg i mina skor - det onda försvann omedelbart! Detta i kombination med träning på vibrationsplatta gör susen för onda knän :) !
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Mest "bang for buck": hill reps eller kuperad löprunda?
Vad är det mest udda Ni sett blivit utlottat på tävling?
På vilka distanser är en tung löpare mest begränsad?
Knäna ser ut som rödljus
Ont i knäna
Stäng