Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Tävlingar & Motionslopp
•
45 inlägg
•
6299 visningar
•
vintermaran
Mikael Hedström
1969 • Hägersten
#1
•
2 november 2016 - 21:15
Gilla
Klicka för att gilla
Ska bli regn och tre grader, vad säger ni är det bara att ta fram hårdheten och bita ihop. Eller bara dumt att springa i så taskiga förhållanden?
< <
<
1
2
3
1
2
3
>
> >
Johan Kling
1984 • Stockholm
#41
•
6 november 2016 kl 15:33
Gilla
Klicka för att gilla
Angående skyltningen så var det ju lite snålt att inte köra alla kilometrar för er mil-löpare, kan jag tycka. Var 1,2,3,4,5,10,15,20,25,30,35,40 vilket kändes ok för maran. Var ju ganska tydligt på banskissen dock så borde inte kommit som en överraskning.
Stefan Svebeck
1983 • Stockholm
#42
•
6 november 2016 kl 16:02
Gilla
Klicka för att gilla
#40 mig veterligen så stod det "start" och "milen" på den stolpe som milen startade vid. Dvs. där startskottet gick.
Stefan Svebeck
1983 • Stockholm
#43
•
6 november 2016 kl 16:04
Gilla
Klicka för att gilla
Men jag var även bussig nog att säga till några med svarta siffror att de stod i fel fålla :D De skulle ju springa marathon och fick lite panik när det var 1 minut kvar till start.
Johan Kling
1984 • Stockholm
#44
•
6 november 2016 kl 16:20
Gilla
Klicka för att gilla
#42 Mm, menade dock på varvnings- och målbågen
#43 Bra att du var med på det - jag kunde lätt varit en av dom du hjälpte - gick in i fel fålla först men råkade slänga en blick åt vänster och såg "start marathon"-skylten en minut före start.
Ganska vanligt att arrangörer missar att det inte är supersjälvklart för alla deltagare att andra distanser startar samtidigt förresten, bara för att det är självklart för arrangören själv. Det är ju inte så att jag går in på sidorna om vintermilen när jag ska läsa på inför min marastart - så jag hade ingen aning om milen skulle starta då, även om jag väl hade sett att distansen fanns.
Skapar ganska ofta lite förvirring det där tycker jag, och det borde vara självklart att man tar med info om alla distanser i informationen, för att minska antalet överraskningar så gott det går. Ingen jättegrej just den här gången men det var ändå lite förvånande när det kom en cyklist i full fart och skrek att man skulle flytta sig nån kilometer in i loppet
Johan Kling
1984 • Stockholm
#45
•
6 november 2016 kl 23:22
Gilla
Klicka för att gilla
Min racerapport för den som gillar sånt:
http://jogg.se/Bloggar/BloggInlagg.aspx?id=56536
< <
<
1
2
3
1
2
3
>
> >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Vintermaran 2018?
Vintermaran tll helgen
Sista långpasset innan maran? vintermaran
Vintermaran 2011
Vintermaran
Stäng