Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Löpning - Triathlon
•
5 inlägg
•
1279 visningar
•
Koordinations Lopp
Roger Östman
1967 • Domsjö
#1
•
4 juni 2013 - 07:49
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har startat ett av träningspassen här på Jogg.se nämligen Halvmara under 1:50 och på första intervallpasset ska jag köra Koordinationslopp 4x80 meter med Gång tillbaka.
Så min fråga är vad skall man tänka på vid dessa pass?
- Armpendling?
- Höga knän?
Har nämligen aldrig kört koordinationslopp men koordinations träning med balans och sånt har jag kört förut.
Staffan Dahlgren
1971 • Nykvarn
#2
•
4 juni 2013 kl 08:28
1
Gilla
Klicka för att gilla
Koordinationslopp kallas ibland också stegringslopp och innebär kontrollerade fartökningar i korta avsnitt.
Tycker du ska fokusera på att springa snabbt men avslappnat, ha en aktiv armföring men också slappna av i axlarna utan att spänna dig. ett snabbt spänstigt steg med snabb fotisättning, rak, stolt hållning.
Farten ska vara kontrollerad och ökande så att du springer som snabbast i slutet utan att för den skull gå på max.
Andreas
1984 • Kävlinge
#3
•
4 juni 2013 kl 08:39
1
Gilla
Klicka för att gilla
Kan inte rekommendera armpendling om du inte har väldigt bra koll på din kropp, bättre att låta dem slappna av så att du inte spänner överkroppen. Det är också lätt hänt att du tar för långa steg när du pendlar med armarna.
Höga knän är inget att rekommendera heller, tänk snarare att du lyfter hälen mot rumpan, sen släpper foten så att den trillar ner i marken.
När jag har följt dessa programmen har jag mest sett de som att få upp pulsen innan programmet "börjar på riktigt" men även att fokusera på teknik.
lycka till!
Roger Östman
1967 • Domsjö
#4
•
4 juni 2013 kl 09:12
Gilla
Klicka för att gilla
Tusen tack för dessa svar Andreas och Staffan. jag förstår precis nu hur detta skall göras så det blir att sticka ut på lunchen idag och köra på.
#5
•
4 juni 2013 kl 09:24
Detta inlägg har raderats
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Sömntabletter inför lopp
Lopp i Mellanskandinavien (Tröndelag/Jämtland/Västernorrland med omgivning)
Nybörjare 5k lopp om 5v
Polar H10, helt lopp i zon 5?
Höjd puls efter lopp när jag tränar
Stäng