Löpning Skador & Rehab 13 inlägg 664 visningar

Stel piriformis och höftböjare

1991 • Norrköping
#1
10 april 2025 - 10:10
Gilla
Bild uppladdad av Marcus
Tjena! Jag har en svaghet som har varit med mig ett tag. Vid mycket och lång löpning får jag problem med höften. Min bild är att det är piriformis och höftböjare som blir slitna. Problemen uppstår generellt vid exceptionell belastning, vi talar ultradistanser. Det är inget problem som är med mig hela tiden.

Jag är sanslöst stel i ena höften vilket jag har försökt illustrera i två bilder. Startläge vs slutläge efter en minuts stretch. Jag har varit så stel att det har känts hopplöst att försöka åtgärda det. Nu upptäckte jag dock att stretchen faktiskt hjälper.

I måndags så strålade det ned från höft/säte ned i benet. Det försvann efter att ha kört denna stretch. Jag har även stretchat höftböjarna. Idag känns det nästan helt bra (även om jag sitter och är småsugen på naprapatbesök p.g.a. viktigt lopp i närtid).

Symptomen under löpning är att sidan av höften (vilket jag har tänkt är piriformis) blir som nednött, slitet. Det hade ju varit härligt att verkligen försöka bli kvitt denna problematik helt.

Är lösningen denna stretch samt stretcha höftböjare kontinuerligt? Kan man göra något annat?
1991 • Norrköping
#2
10 april 2025 kl 10:10
Gilla
Bild uppladdad av Marcus
Startläge.
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#3
10 april 2025 kl 10:23
Gilla
De senaste gångerna jag blivit skadad så har problemen varit i och kring höftböjare. Det kanske finns olika angreppssätt på det här. Är stretch bara ett sätt att lösa problemet för stunden? Styrka för att gå till botten med det? Nu springer jag inte så när så mycket som du gör men de rehabövninfar jsg kört har hjälpt
Anna
1982 • Jämtland
#4
10 april 2025 kl 10:35
Gilla
Jag har (nyligen) tagit ett principbeslut att kontakta min kroppsterapeut så fort jag har ngt som beter sig skumt och vila/nedtrappning/egenpåhittad rehab inte funkar inom ett par veckor. Speciellt när det är osymmetriskt.

Osymmetrier tenderar att sprida sig vidare i kroppen, och det blir sällan bättre av att fortsätta snedbelasta.
1991 • Norrköping
#5
10 april 2025 kl 10:36
Gilla
Det är exakt så jag tänker, det hade varit fint att åtgärda själva grundproblematiken. Vilka rehabövningar gör du?
Kajsa B
1987 • Göteborg
#6
10 april 2025 kl 12:46
1 Gilla
Kört naprapatbesök + styrka och rörlighet (fick tips på övningar av naprapaten). Kör massage av diverse muskler runt höft och rumpa med hjälp av foam roller och tennisboll. Höftböjaren och utsidan höftkammen trycker jag bort ömma punkter på med tummen. Om jag är snabbt på när det börjar kännas lite stelt hinner det inte bli så illa längre.
Stretch slutade jag med då jag efter ett tag insåg att det förvärrade allt för mig. Blev bättre när jag slutade med det. Men det märker man ju, om det känns som det retar upp eller hjälper.
1986 • Göteborg
#7
10 april 2025 kl 13:21
Gilla
Stretch förvärrar även för mig. Det är säkert lite olika det där, men jag hade långvariga problem som jag tror kan kallar piriformis, som jag försökte stretcha bättre på alla möjliga tänkbara sätt. Lättade för stunden men blev liksom inte bra.

Gick till slut till fysio som istället gav övningar för att stärka små muskler, blev bra på typ två veckor. Har lovat mig själv att inte försöka lösa allt själv efter den erfarenheten. Så jag sällar mig mitt kören: gå till en fyisoterapeut. Hoppas det snabbt går över för dig!
1991 • Norrköping
#8
10 april 2025 kl 15:22
1 Gilla
Tack för feedback! Jag ska springa ett 24-timmarslopp snart, min naprapat hade tid idag och kunde till slut inte hålla mig. Han var väl inte heller inne på att stretchen jag har beskrivit och visat i bild var vägen att gå. Som så många gånger förut var kontentan att det var brist på rörlighet på ett ställe som medförde att ett område fick jobba onödigt mycket.

Skulle fokusera på en vadstretch med fokus att få ned insida fot mot marken. Sedan att stretcha framsida lår där jag fokuserar på att trycka fram höften. Framsidan har jag slarvat väldigt mycket med att stretcha så det förvånade mig inte att den var stel.
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#9
10 april 2025 kl 16:13
Gilla
Samma här ... sprungit för länge med såna problem och tänkt att det löser sig. Sen när jag väl tagit tag i saken har problemen varit borta på 2-3 v också.

Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
#10
10 april 2025 kl 16:14
Gilla
Vad är stretch för nåt? haha, mina framsida lår och vader är jäkligt stela nu. Men känner inte av det när jag springer så då tänker jag bort problemet :)
Melin
1985 • Hammarö
#11
11 april 2025 kl 07:27
Gilla
Jag skrev ju till dig Marcus om liknande problem. Åkte iallafall till en sjukgymnast häromveckan. Stel och ansträngd höftböjare+skräddarmuskel. Så fick några övningar för det.
Men hon såg även hur stel fotleden på andra benet var. Jag har nog stukat den ett par gånger genom åren, varav en rejäl för några år sedan. En hypotes från henne var iallafall att stelheten i vänstra fotleden gör att högerbenet får en slitsam rörelse vid gång och löpning. Det syntes tydligare när jag gick sa hon.

Så jag jobbar även med rörligheten på vänster fot nudå. Så får se vad det gör. Jag kan iallafall springa nu utan bryttankar.
1991 • Norrköping
#12
11 april 2025 kl 08:10
Gilla
Gött. Jag gör något liknande, ska underhålla rörlighet i foten så att den kan supinera. Det "roliga" är att jag har tänkt på att jag pronerar när jag springer. Efter besöket igår så känns det som att jag landar plattare på marken.

Höften var irriterad igår men då hade han ju också knådat den. Idag känns den helt bra.
1980 • Mölndal
#13
11 april 2025 kl 20:11
Gilla
Är själv för dålig med löparstyrkan (om det nu är det). Känner igen mig lite i det som skrivs. För mig är en runda med rullen då och då tillräckligt för att hålla mig på benen. Typ den här övningen: https://youtu.be/17Tn7wWvr7U
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.