Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
4 inlägg
•
4261 visningar
•
Polar Vantage M - Autolap vid intervaller
Filip Ivemyr
1984 • Västerås
#1
•
20 mars 2020 - 10:51
Gilla
Klicka för att gilla
Har en Polar Vantage M som är inställd på autolap varje kilometer, vilket är den information jag normalt sett vill ha vid vanliga distanspass.
Problemet är att klockan även autolapar varje kilometer även för de intervallpass jag skapat via Polar flow. Här vill jag istället att autolap görs vid avslut av varje etapp/moment (uppvärmning, intervall, vila etc.). Går detta att få till och i sådana fall hur?
Björn Engqvist
1981 • Örebro
#2
•
20 mars 2020 kl 15:51
Gilla
Klicka för att gilla
Nu vet jag inte hur Polar funkar, bra början på ett svar ;), men för att slippa sånt på Garmin behöver jag ändra till manuella laps under inställningar för löpning. Då blir det bara laps för det träningspass som jag kör och inget annat. Borde vara på samma sätt för Polar.
Per
1966 • Lysekil
#3
•
20 mars 2020 kl 19:36
Gilla
Klicka för att gilla
Jag vet inte hur det ser ut på din profil på flow.polar.com.
Jag har i och för sig en V800 men jag tittar på ett avslutat intervallpass så kan jag se både den tid jag har befunnit mig i intervallpassets olika faser och de autolappade ”km-klicken”.
Jag kan tycka det borde vara samma info för dig när du analyserar dina löppass på nätet.
Se den bifogade bilden.
Filip Ivemyr
1984 • Västerås
#4
•
23 mars 2020 kl 23:05
Gilla
Klicka för att gilla
@ #3:
På flow.polar.com ser jag faserna korrekt. Dock följer inte dessa med hit till jogg.se utan här är istället varje etapp 1 km lång.
Jag lyckas inte heller få till det att se varvtid och varvsträcka direkt i klockan medan jag springer. Hur ska man ställa in träningsdisplayerna för detta?
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Intervaller på Polar Vantage M
Tidigare Polar Vantage M, vilken ny klocka?
Pass försvinner vid synkning Polar Vantage M
Polar vantage M
Polar Vantage V
Stäng