Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
6 inlägg
•
2732 visningar
•
Garmin Fenix och dess tyngd
Fredrik
1981 • Mariefred
#1
•
15 oktober 2019 - 10:27
Gilla
Klicka för att gilla
Hör en del säga att Garmin Fenix-seriens klockor upplevs som tunga? Hur upplever ni det? Och är det en nackdel när man springer men 87gr istället för lättare.
Kanske en löjlig fråga, men jag funderar på att köpa en 5 plus och vill ha så mkt ”input” som möjligt innan jag slår till.
Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
#2
•
15 oktober 2019 kl 10:35
1
Gilla
Klicka för att gilla
Jag hade en Garmin FR230, upplevde den som "skönare" än min Fenix 5. Skulle jag köpa klocka idag så skulle jag nog välja FR735 XT med pulsband till.
Fredrik
1981 • Mariefred
#3
•
15 oktober 2019 kl 11:20
Gilla
Klicka för att gilla
Är inte den modellen rätt gammal?
Jan Nilsson
1967 • Boden
#4
•
15 oktober 2019 kl 11:59 Redigerad 15 oktober 2019 kl 12:01
Gilla
Klicka för att gilla
Förra sommaren så testade jag Forerunner 935 och Fenix 5 av olika modeller parallellt och ja, man märker definitivt skillnad i vikt, speciellt då man växlar fram och tillbaka.
Jag har tidigare tyckt att pratet om några gram extra på handleden är något man kommit fram vid överanalyserande, och det är inte så att jag upplevde tyngden som jobbig att bära snarare det att klockans tyngd gör att man måste dra åt armbandet lite hårdare för att den inte ska röra sig på armen och detta kan ge obehag vilket det gjorde för mig ett par gånger.
Men med detta sagt, man vänjer sig, då jag försökte ge Fenix en chans så lär man sig hur mycket man ska dra åt armbandet och efter ett par gånger så tänkte jag inte på tyngden ö.h.t., hade bara GPS'en varit lika bra som på FR935 så hade jag behållit någon av dom, jag testade både 5+ Titanium modellen och den vanliga 5+.
Jag skulle inte rekommendera 735XT p.g.a. dess dåliga batteritid och gamla generationen optisk pulsmätning som jag aldrig fick att fungera bra.
Richard
1985 • Tyringe
#5
•
15 oktober 2019 kl 12:24
Gilla
Klicka för att gilla
Jag har min fenix 5 på mig dygnet runt. Tyngden är inget man tänker på, känns dock naket när den är av för laddning eller när man tvättar av den.
Dock är armbandet inte helt hundra, men garmin skickar ut nya gratis när de börjar gå sönder.
Skall köpa armband i rostfritt till vardags då gummiremmen skaver lite på mig.
Fredrik
1981 • Mariefred
#6
•
15 oktober 2019 kl 12:37
Gilla
Klicka för att gilla
Vad tror ni om Suunto Spartan Sport Hr Baro?
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Garmin Fenix tappar Bluetooth-koppling
Garmin Fenix 6s Pro säljes
Garmin Fenix 5 - snålar på distansen vid löppass
Garmin Fenix 7 koll på stopptid
Armband Garmin Fenix 5
Stäng