Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Övrigt
•
12 inlägg
•
8995 visningar
•
Dokumentär om Bikila på TV ikväll 10 september
Leonard Sandin
1970 • Farsta
#1
•
10 september 2015 - 09:23
6
Gilla
Klicka för att gilla
ikväll klockan 20 den 10 september är det en entimmessokumentär på SVT2 om Abebe Bikila och hans svenska tränare. Dokumentären är gjord avd Jens Lind så det kan säkert bli intressant! Svensken och barfotalöparen.
Jonas
1985 • Tyresö
#2
•
10 september 2015 kl 21:04
Gilla
Klicka för att gilla
Tack för tipset!
Riktigt bra dokumentär (mest om Onni Niskanen)!
Vilka tider Bikila gjorde så tidigt..
Per Arneng
1978 • Mölndal
#3
•
10 september 2015 kl 21:44
Gilla
Klicka för att gilla
Känns ju som om Onni Niskanen ändå var den riktiga hjälten med allt han åstakom och skapade som påverkade så många positivt. Helt fantastiskt egentligen.
Erik "Tricky" Fries
1961 • Göteborg
Administratör
#4
•
10 september 2015 kl 21:48
Gilla
Klicka för att gilla
Finns nu på SVT Play:
http://www.svtplay.se/video/3372435/
Per Rabe
1962 • Laholm
#5
•
10 september 2015 kl 23:02
Gilla
Klicka för att gilla
Ser inte mycket TV men detta var sevärt! Fantastisk person!
Patrik Magnerius
1968 • Kållered
#6
•
11 september 2015 kl 07:24
Gilla
Klicka för att gilla
Den var bra men handlade ju inte särskilt mycket om löpning. :)
Johan L
1976 • Västerås
#7
•
11 september 2015 kl 07:47
1
Gilla
Klicka för att gilla
Kollade halva och det var intressant. Spelade in andra halvan och ska kolla den en kväll.
Nu förstår jag även vart mina Fivefingers Bikila har fått sitt namn ifrån :-)
Per Rabe
1962 • Laholm
#8
•
11 september 2015 kl 08:52
Gilla
Klicka för att gilla
#6 Grejen med löpningen var väl att han såg en potential bland idrottsmännen i Etiopien just inom denna gren och att det med facit i hand tycks vara starten på den rad av fina prestationer vi sett från afrikanska löpare. Drivet som resulterade i bistånd till de fattigaste, leprasjukhus och röda korset inkl insatser vid inbördes strider var ju viktigare iofs...
Patrik Magnerius
1968 • Kållered
#9
•
11 september 2015 kl 12:03
2
Gilla
Klicka för att gilla
#8>> Jepp, och det var en mycket intressant dokumentär helt klart. :)
Jag bara förundras över att det finns så extremt lite dokumentärt gjort om löpning - alltså hela konceptet med träningsupplägg, träning, val av utrustning, med- och motgångar, kost, tävlingar etc.
Det känns som att varje gång något handlar om "löpning" så skrapas det bara på ytan eller så handlar det egentligen om något annat.
Det finns ju några riktigt bra dokumentärer om olika tuffa lopp, t ex Running the Sahara, några om Badwater etc., men inte heller dom handlar särskilt mycket om helheten utan mest om själva loppen. :)
Den mesta tiden man lägger ned som löpare lägger man ju trots allt på träning och planering av den samma. :)
Robert Vestberg
1983 • Sundsvall
#10
•
11 september 2015 kl 13:07 Redigerad 11 september 2015 kl 13:07
Gilla
Klicka för att gilla
Så är det väl iofs med dokumentära skildringar av utövare i andra idrotter också, eller typ musikartister, skådespelare etc. Man bygger en dramaturgi kring saker runtomkring, skildrar framgångssagor etc. Blir inte så intressant för den stora mängder potentiella tittare annars. Tänk om den bioaktuella dokumentären om Ingrid Bergman skulle handla om det vardagliga repeterandet av manus :)
Patrik Magnerius
1968 • Kållered
#11
•
11 september 2015 kl 13:47
Gilla
Klicka för att gilla
Robert>> Kanske är det så. Men måste det vara så? :)
Patrik Magnerius
1968 • Kållered
#12
•
11 september 2015 kl 13:57 Redigerad 11 september 2015 kl 13:57
Gilla
Klicka för att gilla
Hmm... Ändrar mig från "kanske" till: Jag håller inte med. :)
Är personligen väldigt intresserad av film och har sett väldigt mycket extramaterial på DVD och Bluray. Där är det väldigt tydligt vilka som har ansträngt sig för att verkligen beskriva hur något har gått till eller bara göra en ytlig "vi måste ju ha lite extra material också"... Se t ex dokumentären om hur Spielberg/Jackson gjorde Tintin och återkom sedan angående ifall du fortfarande håller med om det du skrev Robert. :)
Jag tror heller inte att titeln "Svensken och barfotalöparen" direkt drar "den breda massan" till sig utan snarare mest löpare.
Tror helt enkelt att det finns gott och väl tillräckligt många löpningsintresserade för att göra [även] djuplodande dokumentärer om löpning, likväl som det finns tillräckligt filmintresserade för att göra extremt detaljerade dokumentärer om filmproduktion (och annat).
Och jo, jag har tittat på en del dokumenterade manusrepetitioner i mina dagar också. Riktigt intressant när kan få tillgång till det faktiskt. :)
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Fotrallyt på TV ikväll!
Bocksten Backyard Ultra 7 september
Rimligt med halvmara i september?
Löpning på TV
Enkät - Längdskidor och TV-tittande
Stäng