Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
11 inlägg
•
15246 visningar
•
Garmin klocka visar skyhög puls
Li
1991 • Sverige
#1
•
30 september 2013 - 12:04
Gilla
Klicka för att gilla
Hej!
Har en fundering kring min garmin 610 klocka med tillhörande pulsband.
Den har fungerat relativt felfritt fram tills nu i veckan (köpte den i maj).
Nu visar pulsen skyhöga värden bara efter jag sprungit cirka 500 meter..den kan därefter stabilisera sig, men pulsen är ändå högre än normalt.. Jag känner inte av någon i kroppen att pulsen stiger (den har ändå varit uppe i en puls jag har på tävling, då jag är rejält trött)
Prövade även sätta på mig pulsbandet när jag vilade och då steg pulsen rejält mycket och höll på så en stund för att sedan sjunka..
Kanske ska tillägga att jag varit förkyld för ca 2 veckor sen men nu är jag och känner mig helt frisk.. kan det vara förkylningen som spökar? men tycker jag borde känna denna höga pulsökning i kroppen vilket jag inte gör.
Någon annan som haft problem med garmin och pulsbandet?
Vad kan man göra? Får man reklamera pulsbandet?
Tacksam för svar och tips på vad det kan vara:)
MIkael Andersson
1963 • Västerås
#2
•
30 september 2013 kl 13:00
Gilla
Klicka för att gilla
Min Garmin 210 med tillhörande pulsband fick spel för ett par veckor sedan. Då hade enheten som sitter på bandet lossnat i en av tryckknapparna och låg och glappade. Det gav en puls på 210 istf 150. Så kolla upp så att det inte glappar. Sedan dess har den varit stabil
#3
•
30 september 2013 kl 13:23
Detta inlägg har raderats
Mattias
1981 • Jönköping
#4
•
30 september 2013 kl 13:51
Gilla
Klicka för att gilla
Höga värden i början, och en för hög puls generellt, är sannolikt två olika "problem".
Se
http://www.dcrainmaker.com/2010/04/troubleshooting-your-heart-rate.html
för förklaring på det förstnämnda. Framförallt nämner han dålig kontakt (som Peter nämner), men också statisk elektricitet.
Tibor Karaszi
1965 • Täby
#5
•
30 september 2013 kl 14:41
Gilla
Klicka för att gilla
Min erfarenhet är att pulsband är förbrukningsvara, och att Polars band är stabilare än Garmins band. Jag använder Polarbandet (med Garmins sensor och sändare).
Jag har provat "allt" med mina gamla Garminband, inklusive blågel, svätta, skölja, skrubba, olika material i kläderna, spänna hårdare, spänna lösare, osv. Ingen störra framgång, för mig. Det är en anledning till att jag föredrar Polars band.
Magnus Segolsson
1976 • Karlstad
#6
•
30 september 2013 kl 15:10
Gilla
Klicka för att gilla
Jag köpte oxå ett polarband efter stora problem med garmin (har bytt ca 10st pulsband garmin). Sändaren passar bara man skär bort två plastbitar på polars band. Inget problem alls sedan dess.
Ted Larsson
1983 • Vimmerby
#7
•
30 september 2013 kl 17:23
Gilla
Klicka för att gilla
Har samma problem sen en månad tillbaka (310XT)
Lars Lundgren
1951 • Sundbyberg
#8
•
30 september 2013 kl 20:20
Gilla
Klicka för att gilla
Hmmm....
Intressant. Har Garmin & Polar.
Visar samma puls.
Garmin får spunk ibland.
Hur gör jag för att nyttja Polars pulsband?????
Tibor Karaszi
1965 • Täby
#9
•
30 september 2013 kl 22:49
Gilla
Klicka för att gilla
Knäpp på Garmins sändare på Polarbandet, helt enkelt.
Emelie Y
1991 • Kiruna
#10
•
1 oktober 2013 kl 09:22
Gilla
Klicka för att gilla
Fick rådet av Garmin att fabriksåterställa klockan. Det fungerade inte, så jag fick ett nytt band :) Har dock inte hunnit testa klockan sen jag fick hem den.
Staffan Dahlgren
1971 • Nykvarn
#11
•
1 oktober 2013 kl 10:11
Gilla
Klicka för att gilla
Jag bjuder på min erfarenhet som är att Polars mjuka band var otroligt känsligt för statisk elektricitet och om jag inte fuktat bandet ordentligt. Sprang med Polar 2008-2010. Sedan jag bytte till Garmin 2010 har jag inte haft problem alls utan pulsbandet beter sig väldigt stabilt.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Garmin HRM Pro Plus visar hög puls
Garmin 310 - visar för puls hela passet
Min Garmin forerunner 305 visar konstig puls
GPS-klocka som visar knasigt
Klocka visar fel hastighet
Stäng