Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Avancerad träning
•
7 inlägg
•
7050 visningar
•
Tävla två dagar efter varandra
Peter
1985 • Luleå
#1
•
8 augusti 2012 - 13:29 (Redigerad 8 augusti 2012 - 13:31)
Gilla
Klicka för att gilla
Jag undrar hur pass realistiskt det är att göra ett lopp hyffsat nära sin maximala förmåga, dagen efter man tävlat. Jag har aldrig gjort det, och jag springer egentligen aldrig kvalité två dagar i rad heller.
Ikväll går det 10km på bana, och jag är lite lur på att jag borde komma rätt nära 37 på helt flack bana (och utan håll, gjorde nyligen 37:49 där håll nog snodde 20 sekunder, och det var inte helt okuperat). Grejen är att tävlade igår, 11,5 km. Och jag känner mig lite seg i benen, sådär som man gör. Men inte som jag exempelvis gjort efter halvmaror jag maxat på.
Tankar?
Det kan tåla att sägas att poängen med att vara med ENDAST vore chansen på ordentligt pers, att springa 10km bana är ju inte kul direkt.
Kristin H
1981 • Karlanda
#2
•
8 augusti 2012 kl 15:18
Gilla
Klicka för att gilla
hej. har tävlat 2dagar i rad vid nåt tillfälle, bara för att det var så nära där ja bor.. det har gått över förväntan faktiskt! man orkar mer än man tror.. känner du dig i form så testa, själv tror ja de hade varit värre om man haft en dag emellan, då hinner träningsvärken kännas av mer :o) lycka till
#3
•
8 augusti 2012 kl 17:49 Redigerad 8 augusti 2012 kl 17:50
Detta inlägg har raderats
Peter
1985 • Luleå
#4
•
9 augusti 2012 kl 11:18 Redigerad 9 augusti 2012 kl 11:19
Gilla
Klicka för att gilla
Nåja, jag är ju så pass färsk löpare att jag slår pers i var och varannan tävling jag ställer upp i, men jag förstår din poäng Bo :) Och som sagt så kände jag att det här var nog min chans att göra en tävling under 37 den här säsongen. Jag kände mig lite stel, och med ordentlig mental svacka den mittersta trejdedelen då jag började sacka efter tidsplanen. Men jag bet ihop och gick i mål på 36:59,88, så jag är glad att jag ställde upp :)
Johan I
1987 • Örebro
#5
•
9 augusti 2012 kl 11:33
Gilla
Klicka för att gilla
Peter:
Ingenting verkar realistiskt med dig. 1:25 på halvmaran och 37 på milen med knappast någon träning och den lilla som utförs är ganska låg intensitet på (5+ min/km). Så nog kan du tävla 2 dagar i rad, inga normala begränsningar som gäller de flesta andra verkar ju gälla dig. (Förutsätter att du redovisar allt på jogg.se)
#6
•
9 augusti 2012 kl 11:57 Redigerad 9 augusti 2012 kl 11:59
Detta inlägg har raderats
Pär M
1969 • Umeå
#7
•
9 augusti 2012 kl 14:14
Gilla
Klicka för att gilla
Orienterare tävlar 5-dar i sträck en gång per år :-)
så det är inga problem (har själv gjort det flera ggr)
har även tävlat i vindelälvsloppet (och där gjort 4 sträckor på 4:a dar)
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Träna två dagar på varandra?
Intervaller två dagar i rad
Läkare: "Du får inte springa två dagar i rad"
90 km på två eller tre dagar?
Två millopp inom 8 dagar?
Stäng