Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Skador & Rehab
•
8 inlägg
•
12938 visningar
•
Trötta ben - övertränad?
Mats Jacobsson
1980 • Torptjärn
#1
•
26 juli 2012 - 21:07
Gilla
Klicka för att gilla
Mina ben har den senaste tiden känts svaga och trötta när jag ökar farten.
När jag t ex springer 1000-metersintervaller tar benen stopp redan i andra intervallen och mot slutet klarar jag inte snabbare än 4.30-tempo. Pulsen ligger relativt låg och skenar inte eller så, utan det är benen som känns svaga och orkeslösa. Min vilopuls är normal.
I maj sprang jag Göteborgsvarvet i 4.12-tempo och i mitten av juni Malmömilen i 4.05-tempo, så jag borde klara en kilometer i bättre fart än 4.30.
Tränar nu för Berlin Marathon och klarar långpass i skapligt tempo utan att ta ut mig, men så fort jag vill öka och springa snabbare tar det stopp.
Någon som känner igen detta och har några råd? Jag har tagit vilodagar och t o m en hel vecka i slutet av juni/början av juli.
Staffan Malmberg
1954 • Hyltebruk
#2
•
26 juli 2012 kl 22:53
Gilla
Klicka för att gilla
Mysko om vilopulsen är normal. Jag kände mig slak i benen idag på min 21.4:a men det berodde nog mer på att blodsockret låg på en relativt låg nivå redan vid start. Brukar ta en skvätt blåbärssopaa eller juice före men det glömde jag idag.
Ska också till Berlin, vad satsar du på? 3.10?
Mats Jacobsson
1980 • Torptjärn
#3
•
27 juli 2012 kl 07:29
Gilla
Klicka för att gilla
Mm, det är märkligt. Känns som jag plötsligt tappat styrka i benen, eller att jag fått sämre blodcirkulation.
I våras hade jag tankar på att satsa på sub 3 i Berlin, men som träningen gått nu nöjer jag mig att klara mitt PB från i fjol på 3.20.
Staffan Malmberg
1954 • Hyltebruk
#4
•
27 juli 2012 kl 08:21
Gilla
Klicka för att gilla
Pollenallergi?
Jag kör för sub 3.07 i Berlin, det borde gå om inget oförutsett inträffar.
Kajsa B
1987 • Göteborg
#5
•
27 juli 2012 kl 09:13
Gilla
Klicka för att gilla
Upplevde liknande känsla förra hösten. Både tempo och uthålligheten blev bara sämre. Fick betydligt lättare mjölksyra.
Visade sig att jag hade ordentlig järnbrist...
Örjan Mattsson
1970 • Nordingrå
#6
•
27 juli 2012 kl 09:24
Gilla
Klicka för att gilla
Kollade just din träningsdagbok Mats och det ser mysko ut. Du har ju bara regat träning i juli men jag gissar att du har en gedigen träning dessförinnan. Juli ser ju dock inte extrem ut på något sätt så det borde väl inte ha gjort dig övertränad.
Jag har upplevt detta med någon period med svaga/sega ben men det har då oftast kommit efter någon tuff träningsperiod eller som ifjol, efter ultraintervallerna (8 x 10 km på ett dygn).
Skulle jag vara du skulle jag ta det lugnt någon vecka och se om benen återhämtar sig och troligen också kolla upp blodvärden etc såsom Kajsa föreslår. En tanke som också slår mig är också om du kan tänkas ha blivit fästingbiten och fått borrelia, kan vara värt att kolla upp.
Mats Jacobsson
1980 • Torptjärn
#7
•
27 juli 2012 kl 09:37
Gilla
Klicka för att gilla
Staffan: Jo, har haft rätt mycket pollenallergi hela sommaren, men nu har gräset slutat blomma och jag har inga symptom. Men det kan ju vara en möjlig orsak. Har bara medicinerat med nässpray.
Kajsa: Hm, järnbrist är jag tveksam till. Äter det mesta och t o m blodpudding emellanåt, men det kanske kan vara värt att kolla upp.
Örjan: Jag reggar min löpning på Garmin i vanliga fall, men lockades av tävlingen här på Jogg, så ja, jag har tränat "lagom" hela våren med 12-50 km per vecka. Har såvitt jag vet inte blivit fästingbiten, men jag kanske borde gå till vårdcentralen om det inte blir bättre snart.
Tack för svar!
Adrian Linde
1992 • Örebro
#8
•
20 oktober 2014 kl 00:42
Gilla
Klicka för att gilla
Ser att tråden är gammal men provar ändå.
Fick du något svar på varför dina ben kändes trötta? Känner igen mig exakt i det du beskriver.
Har varit på vårdcentral och kollat blod och hjärta, inga fel hittades.
Spring och njut
Hälsningar
Adrian Linde
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Ojämnt trötta ben
Trötta och orkeslösa onda ben
För- nackdelar springa med trötta ben?
Ständigt trötta ben efter löpning??
Trötta ben och ont i vaderna pga för mycket löpning?
Stäng