Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
5 inlägg
•
4443 visningar
•
Hur långt springer ni med era Brooks ???
Johansson
1964 • åhus
#1
•
8 april 2012 - 19:41
Gilla
Klicka för att gilla
Är nyfien på hur långt ni springer med era Brooks Adrenalin GTS?? Tycker mina blir så stumma och dålig dämpning efter 60 - 70 mil. Sprang första rundan igår med ett par nya och det är stor skillnad. Dom gammla har hängt med ca 65 mil, och har inte alls samma dämpning som dom nya.
Claes Danielsson
1971 • Västerås
#2
•
9 april 2012 kl 12:03
Gilla
Klicka för att gilla
MIna Brooks Glycerin 7 gick exakt 973 km, men då var de rejält slut i dämpningen kan jag lova. Borde nog ha tagit dem ur bruk någonstans runt 800-900 km. Den generella rekommendationen är ju annars cirka 1000 km.
Intressant nog rekommenderar man kortare sträcka i USA, cirka 500-800 km har jag för mig. Fråga mig inte varför men en tanke är att det handlar om ett försäljningsknep. Skorna är billigare i USA och på det sättet får man in ungefär lika mycket pengar från konsumenterna i de båda länderna.
Kermit Thisell
1968 • Taberg
#3
•
9 april 2012 kl 12:13
Gilla
Klicka för att gilla
Hej,
Jag är kanske inte rätt gubbe att fråga, men jag körde 150 mil med mina senaste, kan hålla med om att det är lite för långt, men jag tog ingen skada av det. Men visst, när jag för några veckor sedan fick hem mina nya Brooks Adrenaline GTS 12, så var det ett lyft. För övrigt kan jag säga att mina sex senaste skor har varit Adrenaline och jag är otroligt nöjd med dom.
Johansson
1964 • åhus
#4
•
9 april 2012 kl 20:27
Gilla
Klicka för att gilla
Kermit.. Håller med dig om Adrenaline, är oxå super nöjd med dom. Jag tycker det är stor skillnad på ett par nya och dom som varit med i 65 mil.
Skulle vara kul att prova någon annan Brooks modell men det är inte lätt att hitta märket i Sverige så att man kan titta och prova irl.
Tommy Dahlgren
1971 • Tyresö
#5
•
9 april 2012 kl 20:48
Gilla
Klicka för att gilla
Hade ett par Defyance 2 för ett par år sedan och dom kasserade jag efter 150 mil men då hade de gått riktigt över gränsen. Om jag minns rätt så var de slut efter ca 135 mil men de var så pass sköna att springa i så jag hade inte hjärta att kasta ut dem.
Nu varvar jag mellan Ghost 2 och Ghost 4 och 2an är slut efter 100 mil...
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Springer jag för långt i början?
Skryta om hur långt man springer?
Hur långt springer ni i era skor
Vad äter ni när ni springer långt?
Hur långt springer ni i ett par skor? 100 mil?
Stäng