Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kommunforum / Sverigestafetten
•
21 inlägg
•
5600 visningar
•
Milen för första gången!
Lennart Thilander
1979 • Gävle
#1
•
17 augusti 2007 - 12:02 (Redigerad 31 december 2005 - 00:00)
Gilla
Klicka för att gilla
Halloj,
ville bara "stoltsera" med att jag för första gången i mitt liv nu sprungit en mil utan att stanna! Det jag tänkte mest på var att inte ta ut mig så jag joggade på väldigt försiktigt och tiden blev inte bättre än 1:17:53.
Detta skedde på en skogslinga med väldigt dryga backar kl. 8 på morgonen innan frukost och medelpulsen gissar jag var knappt 140(min pulsmätare funkar inte så bra tyvärr :[) så jag har nog mycket kvar att ge. Hade det inte varit för skavsår i fotvalven och de förbannade bröstvårtorna som skavde varje steg så hade nog kroppen kunnat gå en mil till, men sparar nog det till en annan gång ;]
Det enda jag kan klaga på är att det kändes alldeles för lätt, nästan löjligt i den takten jag sprang, så har inte fått några extra endorfiner i kroppen :[
Ett delmål nått iallafall!
Lelle
< <
<
1
2
1
2
>
> >
Benny Wolsink
1958 • Valdemarsvik
#21
•
18 augusti 2007 kl 22:28 Redigerad 31 december 2005 kl 00:00
Gilla
Klicka för att gilla
Bra jobbat. Gränser är till för att sprängas!
Jag känner till Siouxsie and the Banshees. Tror (är nästan säker), på att jag hört låten. En annan bra låt från den tiden är "Another Girl, Another Planet" med the Only Ones (Peter Perett). Den funkar säkert oxå att springa i mål till ;-)
Under timmen, nästa!
< <
<
1
2
1
2
>
> >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Milen, första gången!
Milen för första gången
första gången över milen
Första milen!!!
Första gången på löparbana
Stäng