Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
168 inlägg
•
17806 visningar
•
Garmin Forerunner 955 (with Solar)
Johan
Linköping
#1
•
1 juni 2022 - 09:29
3
Gilla
Klicka för att gilla
Ny klocka lanserad idag:
https://www.dcrainmaker.com/2022/05/garmin-forerunner-955-solar-review.html
< <
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
> >
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#121
•
3 september 2022 kl 17:30
1
Gilla
Klicka för att gilla
Utan att mäta syreuptaget så blir det för vissa individer skevt. Jag har för mig att man säger att resultat på löpning består av din vo2max, din nyttjandegrad och din löpekonomi. Ingen är bra på alla 3 men kan ha höga värden på upp till två av dem. I mitt fall är min löpekonomi tydligen usel, Zile`n sa när han testade mig att det troligen var det sämsta han sett. Jag skulle tro att det är detta som blir fel när klockorna skall uppskatta Vo2max. Den kan bara kolla en tabell med värden men den mäter inte vare sig din löpekonomi eller syreupptag. Nyttjandegraden kan ju beräknas men inte de andra två. Jag tycker det är rätt användbart att testa sig då och då och lägga in de zonerna i klocka. Man lär sig rätt fort att hitta rätt ansträngning för dagen då.
Johan Hedlund
1972 • Borlänge
#122
•
3 september 2022 kl 17:31
1
Gilla
Klicka för att gilla
Vo2max beräkning går att slå av/på för Trailrun ;-)
Såg även att autodetektering av maxpuls aktiverades med nya uppdateringen. Kan vara värt att hålla koll på om/när ni får en uppdatering.
HCL
1966 • Landet
#123
•
4 september 2022 kl 07:51
Svar på inlägg #122
1
Gilla
Klicka för att gilla
@johan jag har en Fenix 3 så där går det inte slå av/på Vo2max beräkning för trailrun (Mathias skrev alla klockor han haft, så mitt svar var generellt Vo2max, inte specifikt Garmin 955).
HCL
1966 • Landet
#124
•
4 september 2022 kl 07:57
Svar på inlägg #121
Gilla
Klicka för att gilla
@Mathias, när jag var hos Zillen så sa han att jag var varken bra eller dålig, dvs kunde förbättra mycket :)
Men jag antar att du fick instruktioner/övningar att jobbat med, så om några månader så kanske klockan visar mera rätt?
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#125
•
4 september 2022 kl 09:35
3
Gilla
Klicka för att gilla
Multiband på 955 drar verkligen mycket ström. På en vanlig mara, låt oss säga runt 4 timmar så drar den minst 20-25% dvs ca 20 timmar totalt. Detta i solar model och med hög solfaktor och givetvis ingen musik. Kör man på GPS only så kommer man upp i minst det dubbla. Har roat mig med att testa detta på olika pass och främst maror. Å andra sidan är noggranheten på multiband nästan skrämmande. Får ungefär 200 meter över på maran, oavsett om det är stökig bana eller ren asfalt. Det är ju den delen som man aviker från den optimala vägen så skulle verkligen vilja säga att det är spot on. Man kan få ner förbrukningen en del genom att inte visa puls och fart etc momentant men hur kul är väl det så bara att acceptera att noggranhet kostar. Då den går att ladda under pass så är ju detta ändå ett icke problem, ens under ultra. Sprang en 7 timmars ultra förra helgen och tappade bara 35% av kapaciteten. Klart bra med tanke på att även den visade 0,5 km för mycket på en 55 km bana i skogen där jag mer snubblade runt än sprang. Grympt impad av klockan. Även musikdelen är klart bättre. Den hittar mina trådlösa hörlurar på 1 sekund. Tidigare kunde det ta upp till 20 sekunder. Återhämtningsrådgivaren börjar bli en favorit med. Den väge in stress, sömn etc och förklarar rätt bra när man nog borde sänka ambitionen på passet eller helt enkelt vila eller helst gå och lägga sig och sova lite mer. Upplever att mätning av sömnkvalitetn är rätt bra, för mig i vart fall. På det stora hela, kul saker de tryckt in i den. Att många uträknade värden inte går att lita på stör mig inte, det är mer som det alltid varit med Garmin.
HCL, Det har jag hoppats på med men min bästa tid på maran satte jag bara veckor efter jag varit hos honom så det var nog så bra jag kan bli på löpekonomin😂. Ingen fara, jag springer för att det är kul men nog försöker jag träna ekonomin med, det blir rätt jobbigt att springa mara med så dålig löpekonomi.😰.
Tibor Karaszi
1965 • Täby
#126
•
15 september 2022 kl 14:26
Gilla
Klicka för att gilla
Hur stänger man av att klockan föreslår ett visst pass när jag ska springa?
Visst, det är vara att trycka bort förslaget, men den stör mig. Och (iaf som det är nu) så kommer jag aldrig att följa det förslaget ändå...
Jag har försökt se i manualen men jag hittar inte, och vill helst inte stänga av andra roliga saker...
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#127
•
15 september 2022 kl 15:23
3
Gilla
Klicka för att gilla
Klicka på övre högra knappen och se till att stå på running. klicka sedan mellersta vänsta knappen och välj träning. Under den har du sedan träningspass och där har du den. Välj settings så kan du slå av eller på.
Tibor Karaszi
1965 • Täby
#128
•
15 september 2022 kl 15:35
Svar på inlägg #127
Gilla
Klicka för att gilla
Klockrent! Jag letade i andra inställningar, men inte just där. :-)
Rickard Winblad
1985 • Vallentuna
#129
•
16 september 2022 kl 22:27
Gilla
Klicka för att gilla
Ni som har 955, upplever ni några problem/buggar med klockan efter senaste programvaran (12.23)?
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
#130
•
17 september 2022 kl 07:22
Gilla
Klicka för att gilla
Jag får emellanåt ett sträck över displayen under aktivitet. Det försvinner om jag byter datasida och sen tillbaka. Någon mer som får det?
Martin Höglund
1970 • Linköping
#131
•
17 september 2022 kl 08:18
Svar på inlägg #130
Gilla
Klicka för att gilla
https://forums.garmin.com/sports-fitness/running-multisport/f/forerunner-955-series/306930/graphical-corruption---dashed-horizontal-line-across-watch-face
Jesper
1973 • Stockholm
#132
•
17 september 2022 kl 11:20
Svar på inlägg #129
Gilla
Klicka för att gilla
Ja problem. Träningseffekt blir fel, vilket i sin tur påverkar föreslagna pass.
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
#133
•
17 september 2022 kl 12:22
Svar på inlägg #132
Gilla
Klicka för att gilla
Det har du nog fan rätt i. :/
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
#134
•
17 september 2022 kl 14:39
Svar på inlägg #131
Gilla
Klicka för att gilla
Tack för info! Verkar inte finnas nån lösning på problemet än, va?
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
#135
•
14 oktober 2022 kl 19:28
2
Gilla
Klicka för att gilla
Kom en uppdatering igår som jag installerade. Med den sänktes min 5 km-tidsprognos med över 40 sekunder samtidigt som de längre distanserna sänktes, maran med typ tio minuter! Strecket på displayen under aktivitet finns kvar.
Johan Hedlund
1972 • Borlänge
#136
•
14 oktober 2022 kl 21:07
1
Gilla
Klicka för att gilla
Intressant Hannes. Jag upplevde precis tvärtom när senaste filen för F7x installerades för några veckor sedan.
Fast i ärlighetens namn så var det glädjetider, nu är det mera realistiskt.
Mathias Johansson
1967 • Torslanda
#137
•
15 oktober 2022 kl 19:25
1
Gilla
Klicka för att gilla
Hannes, samma här. I mitt fall så är nog de nya tiderna helt orealistiska men ändå bättre än de var innan. Förut var de en halvtimme sämre än jag just gjort på flera maror. Nu är det kanske möjligt och jag slutar okynnes löpa lopp inför maran. Och ja, sträcket är där fortfarande och i vart fall idag tycker jag att det kommer oftare med. Då är jag ändå beta testare av mjukvaran så jag har troligen en ännu nyare version än du har. Kom igen nu Garmin....
Johan Hedlund
1972 • Borlänge
#138
•
15 oktober 2022 kl 20:57
Gilla
Klicka för att gilla
Vad är det för streck ni pratar om?
Bild?
Stefan "Stal" Alanentalo
1972 • Kalix
#139
•
15 oktober 2022 kl 22:23
Gilla
Klicka för att gilla
Jag råkade ut för samma sak, mina beräknade tider blev mycket sämre men det är lite mysko.
Min 5 km tid har jag bara under sommaren slagit med nästan 1 minut. Min halvmara tid har jag kört på samma tid som ett långt tröskelpass och då var jag inte helt färdig när man var klar. Min maratid var jag nära med mitt pannkakslopp i år där jag kände redan efter 5 km att jag inte hade ork eller energi, där hade jag 37 km uppförsbacke.
Min maxpuls är rätt inställd och min tröskelfart tror jag är ok med tanke på hur den känns när jag springer.
Iofs så har jag sprungit lite mindre efter Kalmar Ironman men jag tror inte jag en ok dag skulle ha problem att klara av tiderna som Garmin säger och de utan att köra slut på mig.
Hannes Svensson
1988 • Stockholm
#140
•
16 oktober 2022 kl 05:39
Svar på inlägg #138
Gilla
Klicka för att gilla
Johan, se Martin Höglunds länk i #123.
Min 5 km-tid gick från 17.50 till 18.40 medan min maratid gick från 3.16 till 3.03. Märkligt stora förändringar i variabeln.
< <
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
> >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Garmin instinct 2 solar tactical edition
Köpes: Garmin Forerunner 955
Garmin Forerunner 955 säljes
Ersättare till Garmin Forerunner 305
Garmin Forerunner 955
Stäng