Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Träning
•
7 inlägg
•
4303 visningar
•
hur bli duktig terräng löpare? (tjuruset)
robban
1975 • kristinehamn
#1
•
17 januari 2012 - 20:06
Gilla
Klicka för att gilla
jag sprang Tjurruset karlstad 2011 och tänker springa detta år också, jag springer mesta av mina pass i terräng för att bli bra på just det. Men man kanske bör träna backe? intervall?
vore roligt om ni mer erfarna löpare ville dela med er av era erfarenheter som kan bidra till bättre tider och även mindre skaderisk osv för oss glada nybörjare.
mvh robban
Malin Johansson
1980 • Alingsås
#2
•
17 januari 2012 kl 20:50
Gilla
Klicka för att gilla
Har inte så många råd att komma med, Robban. Men hänger gärna på här för jag undrar samma sak.
Backträning kör jag i och för sig en del och det är grymt bra träning. Både styrkemässigt, konditionsmässig och teknikmässigt. :-)
Stefan Boman
1985 • Göteborg
#3
•
17 januari 2012 kl 22:20
Gilla
Klicka för att gilla
Orientering och springa terräng tror jag är en början.
Väldigt noga att du inte har för klumpiga skor. Helst så minimalistiska som möjligt. Absolut inget pronationsstöd.
robban
1975 • kristinehamn
#4
•
17 januari 2012 kl 22:39
Gilla
Klicka för att gilla
stefan: jag har ett par icebug pytho 2 som jag sprungit i några turer nu och dom tycker jag är väldigt sköna då jag upplever dom mer neutrala och att dom har mindre dämpning osv i jämförelse med mina vanliga skor, så jag ska kika runt efter minimalistiska skor
Stefan Boman
1985 • Göteborg
#5
•
17 januari 2012 kl 22:52
Gilla
Klicka för att gilla
Jag skulle leta med en sko som har en enkel och slitstark sula. Den Vibrams-sula som sitter i New Balance Minimus Trail till exempel.
Innov-8 X-Talon också väldigt fina skor.
Per Carlin
1978 • Arboga
#6
•
18 januari 2012 kl 09:07
Gilla
Klicka för att gilla
Kom igen, det kan inte vara skorna som avgör om man blir en bra terränglöpare?
Jag gillar själv väldigt mycket att springa i skog men har ingen mirakel medicin för att bli bra. Mitt upplägg är:
- Försöker lägga alla distans och långpass i terräng eller på kuperade grusvägar.
- Försöker köra mera backintervall än plattintervall
- Kortare tempo pass kör jag dock på asfalt eller grus, men det beror mera på att jag har ca 2km till skogen, så skall jag bara springa 6-7,5km så blir det mest asfalt iallafall.
Mattias Eklund
1980 • Åby
#7
•
18 januari 2012 kl 20:03
Gilla
Klicka för att gilla
Tränar du inför just tjurruset så är orienteringsskor med ståldubb klart outstanding.
Angående träning så är terränglöpning viktig, helst i helt obanad terräng så du lär dig hålla upp blicken och lyfta på fötterna. Ta ut en riktning och bara spring, det är inte bara jobbigt utan även det roligaste sätt att springa på, speciellt om du råkar hitta ett kärr och får skutta runt lite för att inte bli alltför blöt.
Andra delen är backträning, helst i jävligt väder så backen blir tungsprungen och hal, du blir stark, snabb och får träna pannbenet en smula också
Vadning och sånt trams får man öva på i sommartid :)
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Hjälp med att bli duktig löpare
När är man "duktig" löpare?
Enkät för löpare
Löpare till Glädjeknuff sökes
Cykling för löpare
Stäng