Kramfors Ultrafestival 2017

Första helgen i september är det dags för Kramfors Ultrafestival.
Under helgen avgörs lopp på 6, 12 och 24 timmar på Kramfors helt nybyggda idrottsplats.

Läs mer om tävlingen på High Coast Ultras
Historik
12 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HK D12 Ann Caroline Wiberg Örnsköldsvik 244 97,87 km97,87 k 11:58:07 7:20 min/km7:20 /k
2 12HK D12 Gunilla Manbré Jokkmokk 203 81,42 km81,42 k 11:55:19 8:47 min/km8:47 /k
3 12HK D12 Anna-Maria Herbertsson Ljung 140 56,24 km56,24 k 11:57:24 12:45 min/km12:45 /k
4 12HK D12 Gunilla Manbré Jokkmokk 73 29,20 km29,20 k 3:32:27 7:17 min/km7:17 /k
12 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HM M12 Mats Liljegren Team Skavsåret 238 95,39 km95,39 k 11:58:44 7:32 min/km7:32 /k
2 12HM M12 Fredrik Lindblad Gustavsberg 201 80,65 km80,65 k 11:56:58 8:53 min/km8:53 /k
3 12HM M12 Mikael Forsman Vårby IK 126 50,40 km50,40 k 6:19:05 7:31 min/km7:31 /k
24 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HK D24   Kristina Paltén Piterunners 469 187,86 km187,86 k 23:58:47 7:40 min/km7:40 /k
2 24HK D24   Lisa Amundsson                       Sydkloster 398 159,46 km159,46 k 23:58:11 9:01 min/km9:01 /k
3 24HK D24   Maria Broström                   OK Denseln 284 113,97 km113,97 k 23:55:17 12:36 min/km12:36 /k
4 24HK D24   Ann Ritella Team Ultrasweden LK 254 101,79 km101,79 k 22:06:05 13:02 min/km13:02 /k
5 24HK D24   Britt Sulonen                     Team Ultrasweden LK 211 84,49 km84,49 k 23:59:26 17:02 min/km17:02 /k
6 24HK D24   Anne-Sofie Sundholm Lonesome Runners 159 63,63 km63,63 k 23:59:15 22:37 min/km22:37 /k
7 24HK D24   Lena Jensen               Team Ultrasweden LK 125 50,00 km50,00 k 7:13:36 8:40 min/km8:40 /k
24 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HM M24   Christian Ritella Team Ultrasweden LK 528 211,32 km211,32 k 23:59:39 6:49 min/km6:49 /k
2 24HM M24   Christer Tinnerholm             Bålsta IK 504 201,66 km201,66 k 23:59:39 7:08 min/km7:08 /k
3 24HM M24   Peter Jonsson          Axa sportsclub 443 177,20 km177,20 k 20:22:52 6:54 min/km6:54 /k
4 24HM M24   Morgan Johansson             Umara sportsclub 343 137,38 km137,38 k 23:50:24 10:25 min/km10:25 /k
5 24HM M24   Robert Lindmark              Gällivare Endurance 321 128,69 km128,69 k 23:57:56 11:10 min/km11:10 /k
6 24HM M24   Bengt-Åke Permats Dala-Floda IF 317 126,95 km126,95 k 23:43:41 11:13 min/km11:13 /k
7 24HM M24   Peter Strande               Liviöjärvi IF 310 124,00 km124,00 k 19:51:46 9:37 min/km9:37 /k
8 24HM M24   Mattias Gärdsback             Hemlingby LK 304 121,60 km121,60 k 12:43:22 6:17 min/km6:17 /k
9 24HM M24   Lars Lindblom                    Vegan Runners IK 303 121,33 km121,33 k 23:58:21 11:51 min/km11:51 /k
10 24HM M24   Bertil Palmqvist   Bälinge IF 290 116,03 km116,03 k 23:59:17 12:24 min/km12:24 /k
11 24HM M24   Kari Sulonen       Team Ultrasweden LK 267 106,89 km106,89 k 23:59:26 13:28 min/km13:28 /k
12 24HM M24   Sigvard Koplimäe          Vattudalens LDK 180 72,00 km72,00 k 23:33:01 19:38 min/km19:38 /k
13 24HM M24   Mikael Näslund Öbacka LK 156 62,40 km62,40 k 6:05:41 5:52 min/km5:52 /k
14 24HM M24   Peter Gellerstedt              Norum SK 0 -- 0:00 --
15 24HM M24   Anton Berglund SK Örnvingen 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK D6 Jessica Aideborn Hartikainen Team Ultrasweden LK 156 62,91 km62,91 k 5:58:28 5:42 min/km5:42 /k
2 6HK D6 Jenny-Ann Ehrling Örebro AIK 130 52,42 km52,42 k 5:58:50 6:51 min/km6:51 /k
3 6HK D6 Christina Hild Runacademy IF 120 48,35 km48,35 k 5:59:09 7:26 min/km7:26 /k
4 6HK D6 Ann-Marie Dolk Norrköping 105 42,20 km42,20 k 5:40:21 8:04 min/km8:04 /k
5 6HK D6 Marie Sparreus Öbacka LK 100 40,32 km40,32 k 5:59:13 8:54 min/km8:54 /k
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM M6 Andreas Alm Järved 161 64,91 km64,91 k 5:58:19 5:31 min/km5:31 /k
2 6HM M6 Jonas Wängberg Västerås LK 157 63,16 km63,16 k 5:59:24 5:41 min/km5:41 /k
3 6HM M6 Johan Andersson Långviksmon 156 62,91 km62,91 k 5:58:03 5:41 min/km5:41 /k
4 6HM M6 Kristoffer Virta Phys Ed Greyhounds 139 55,94 km55,94 k 5:59:15 6:25 min/km6:25 /k
5 6HM M6 Bengt Dolk Norrköping 138 55,40 km55,40 k 5:45:34 6:14 min/km6:14 /k
6 6HM M6 Rasmus Johansson Kramfors 135 54,47 km54,47 k 5:58:41 6:35 min/km6:35 /k
7 6HM M6 Christer Lejon High Coast Ultra RC 125 50,20 km50,20 k 5:35:00 6:40 min/km6:40 /k
8 6HM M6 Staffan Wikström Vattudalens LK 123 49,44 km49,44 k 5:59:19 7:16 min/km7:16 /k
9 6HM M6 Stefan Granbäck Nordingrå SK 111 44,60 km44,60 k 5:59:44 8:04 min/km8:04 /k
10 6HM M6 Stig Åsberg IFK Nyland 108 43,40 km43,40 k 5:08:30 7:07 min/km7:07 /k
11 6HM M6 Fredrik Persson Team Montain Dog 105 42,56 km42,56 k 5:58:06 8:25 min/km8:25 /k
12 6HM M6 Bengt Lindström Vallentuna FK 82 33,04 km33,04 k 5:58:10 10:50 min/km10:50 /k
13 6HM M6 Mats Zetterlund Vattudalens LDK 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
Senast uppdaterad 2017-09-03 11:15:56