Marieberg Galleria 6-timmars

Natten mellan söndag och måndag första helgen efter nyår går ett av landets mer udda ultralopp av stapeln i Mariebergs köpcentrum

Läs mer om tävlingen på mariebergs 6 timmars hemsida
Historik
3 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HK 3HK Aila Nilsson Örebro 1993 75 25,73 km25,73 k 3:00:00 7:00 min/km7:00 /k
2 3HK 3HK Anneli Larsson Skövde 1962 63 21,64 km21,64 k 2:59:44 8:18 min/km8:18 /k
3 3HK 3HK Anneli Larsson Skövde 0 -- 0:00 --
4 3HK 3HK Aila Nilsson Örebro 0 -- 0:00 --
3 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 3HM 3HM Daniel Ström LK Gammelstabbe 1970 99 34,25 km34,25 k 2:58:37 5:13 min/km5:13 /k
2 3HM 3HM Johan Sjöö Örebro AIK 1982 91 31,40 km31,40 k 2:59:04 5:42 min/km5:42 /k
3 3HM 3HM Ulf Engström Kristinehamn multisport 88 30,43 km30,43 k 2:58:37 5:52 min/km5:52 /k
4 3HM 3HM Omed Ahmed Kristinehamn multisport 1978 84 28,99 km28,99 k 2:59:04 6:11 min/km6:11 /k
5 3HM 3HM Kristian Lampo Västerås Friidrott 1963 82 28,21 km28,21 k 2:59:30 6:22 min/km6:22 /k
6 3HM 3HM Mattias Nilsson IF Start 1971 71 24,65 km24,65 k 2:58:14 7:14 min/km7:14 /k
7 3HM 3HM Hans Larsson Skövde 1960 60 20,61 km20,61 k 2:59:46 8:43 min/km8:43 /k
8 3HM 3HM Mattias Nilsson IF Start 0 -- 0:00 --
9 3HM 3HM Hans Larsson Skövde 0 -- 0:00 --
10 3HM 3HM Daniel Ström LK Gammelstabbe 0 -- 0:00 --
11 3HM 3HM Kristian Lampo Västerås Friidrott 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HK 6HK Yann Hellman Ängebo IK 1985 166 57,19 km57,19 k 5:58:28 6:16 min/km6:16 /k
2 6HK 6HK Maria Broström OK Denseln 1971 156 53,66 km53,66 k 5:59:04 6:42 min/km6:42 /k
3 6HK 6HK Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 1960 154 53,11 km53,11 k 5:58:26 6:45 min/km6:45 /k
4 6HK 6HK Amanda Nyhlén Degerfors OK 1999 150 51,47 km51,47 k 5:59:57 7:00 min/km7:00 /k
5 6HK 6HK Annika Askengren Berg LK TV88 1960 150 51,46 km51,46 k 5:58:57 6:59 min/km6:59 /k
6 6HK 6HK Anna Samuelsson IFK Skövde FIK 1967 149 51,16 km51,16 k 5:58:27 7:00 min/km7:00 /k
7 6HK 6HK Elin Engström Umara Sports Club 1993 147 50,74 km50,74 k 5:58:21 7:04 min/km7:04 /k
8 6HK 6HK Jennie Grahn Karlskoga Friidrottsförening 1976 147 50,62 km50,62 k 5:58:51 7:05 min/km7:05 /k
9 6HK 6HK Sofia Kay LK TV88 1976 147 50,50 km50,50 k 5:59:37 7:07 min/km7:07 /k
10 6HK 6HK Hanna Björkdahl Svenskt Träningsfolk IF 1995 143 49,08 km49,08 k 5:59:56 7:20 min/km7:20 /k
11 6HK 6HK Tina Åbjörn Örebro AIK 1975 140 48,18 km48,18 k 5:59:07 7:27 min/km7:27 /k
12 6HK 6HK Susanne Nilsson Team UltraSweden LK 1963 137 47,11 km47,11 k 5:59:24 7:38 min/km7:38 /k
13 6HK 6HK Hanna Fridhamre IFK Nora 1977 132 45,31 km45,31 k 5:59:53 7:57 min/km7:57 /k
14 6HK 6HK Leila Toivonen Storådalens SK 1961 131 44,96 km44,96 k 5:58:30 7:58 min/km7:58 /k
15 6HK 6HK Rebecka Nyhlén Degerfors OK 1999 128 43,92 km43,92 k 5:59:58 8:12 min/km8:12 /k
16 6HK 6HK Ann Ritella Team UltraSweden LK 1973 115 39,75 km39,75 k 5:58:04 9:01 min/km9:01 /k
17 6HK 6HK Johanna Holtet-Lindberg OK Tyr 1984 90 30,88 km30,88 k 4:10:51 8:07 min/km8:07 /k
18 6HK 6HK Tina Åbjörn Örebro AIK 0 -- 0:00 --
19 6HK 6HK Lisa Amundsson Strömstad Löparklubb 0 -- 0:00 --
20 6HK 6HK Hanna Björkdahl Svenskt Träningsfolk IF 0 -- 0:00 --
21 6HK 6HK Annika Askengren Berg LK TV88 0 -- 0:00 --
22 6HK 6HK Sofia Kay LK TV88 0 -- 0:00 --
23 6HK 6HK Anna Samuelsson IFK Skövde FIK 0 -- 0:00 --
24 6HK 6HK Elin Engström Umara Sports Club 0 -- 0:00 --
25 6HK 6HK Ledig Ingen klubb 0 -- 0:00 --
26 6HK 6HK Susanne Nilsson Team UltraSweden LK 0 -- 0:00 --
27 6HK 6HK Ann Ritella Team UltraSweden LK 0 -- 0:00 --
28 6HK 6HK Johanna Holtet-Lindberg OK Tyr 0 -- 0:00 --
29 6HK 6HK Maria Broström OK Denseln 0 -- 0:00 --
30 6HK 6HK Jennie Grahn Karlskoga Friidrottsförening 0 -- 0:00 --
31 6HK 6HK Amanda Nyhlén Degerfors OK 0 -- 0:00 --
32 6HK 6HK Rebecka Nyhlén Degerfors OK 0 -- 0:00 --
33 6HK 6HK Hanna Fridhamre IFK Nora 0 -- 0:00 --
34 6HK 6HK Leila Toivonen Storådalens SK 0 -- 0:00 --
35 6HK 6HK Yann Hellman Ängebo IK 0 -- 0:00 --
 
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HKM 6HKM Lisa Eriksson Oves Cross 1967 138 47,56 km47,56 k 5:58:48 7:33 min/km7:33 /k
2 6HKM 6HKM Anne Aalto Bålsta 1973 128 43,97 km43,97 k 5:59:36 8:11 min/km8:11 /k
3 6HKM 6HKM Lena Eriksson Västerås 125 42,93 km42,93 k 5:58:12 8:21 min/km8:21 /k
4 6HKM 6HKM Anna Hård af Segerstad Västerås 1977 125 42,93 km42,93 k 5:57:55 8:20 min/km8:20 /k
5 6HKM 6HKM Kristina Sörensen Sundbybergs I.K 1960 124 42,71 km42,71 k 5:58:36 8:24 min/km8:24 /k
6 6HKM 6HKM Ulrika Börjesson MH Friskvård 1968 110 37,90 km37,90 k 5:58:25 9:27 min/km9:27 /k
7 6HKM 6HKM Lena Esselwall Carlsson Stockaryd 99 34,29 km34,29 k 5:56:18 10:23 min/km10:23 /k
8 6HKM 6HKM Malin Dahlgren NocOut 1976 66 22,64 km22,64 k 2:54:30 7:42 min/km7:42 /k
9 6HKM 6HKM Cecilia Jenslin Örebro 1979 63 21,62 km21,62 k 3:20:43 9:17 min/km9:17 /k
10 6HKM 6HKM Petra Larsson Vällingby 1975 46 15,78 km15,78 k 2:29:13 9:27 min/km9:27 /k
11 6HKM 6HKM Ulla Lembke Team Fakta 1959 0 0,01 km0,01 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
12 6HKM 6HKM Anna Hård af Segerstad Västerås 0 -- 0:00 --
13 6HKM 6HKM Lena Hammarsten Walking Dead 0 -- 0:00 --
14 6HKM 6HKM Lisa Eriksson Oves Cross 0 -- 0:00 --
15 6HKM 6HKM Kristina Sörensen Sundbybergs I.K 0 -- 0:00 --
16 6HKM 6HKM Jenny Svanlind Persberg 0 -- 0:00 --
17 6HKM 6HKM Petra Larsson Vällingby 0 -- 0:00 --
18 6HKM 6HKM Ulla Lembke Team Fakta 0 -- 0:00 --
19 6HKM 6HKM Cecilia Jenslin Örebro 0 -- 0:00 --
20 6HKM 6HKM Malin Dahlgren NocOut 0 -- 0:00 --
21 6HKM 6HKM Anne Aalto Bålsta 0 -- 0:00 --
22 6HKM 6HKM Ulrika Börjesson MH Friskvård 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM 6HM André Rangelind IF Göta 1991 216 74,23 km74,23 k 5:59:03 4:50 min/km4:50 /k
2 6HM 6HM Robert Aronica IF Kville 1975 201 69,02 km69,02 k 5:59:09 5:12 min/km5:12 /k
3 6HM 6HM Viktor Gustafsson Springtime Sports Club 1983 197 67,79 km67,79 k 5:59:02 5:18 min/km5:18 /k
4 6HM 6HM Jonas Brantvall OK Denseln 1972 192 66,13 km66,13 k 5:58:28 5:25 min/km5:25 /k
5 6HM 6HM Christian Ritella Team UltraSweden LK 1972 192 66,09 km66,09 k 5:58:41 5:26 min/km5:26 /k
6 6HM 6HM Marc Karlsson Nature Running 1975 181 62,21 km62,21 k 5:58:56 5:46 min/km5:46 /k
7 6HM 6HM Kristofer Olsson Örebro AIK 177 60,93 km60,93 k 5:59:07 5:54 min/km5:54 /k
8 6HM 6HM Dan Fallqvist Umara Sports Club 1971 175 60,24 km60,24 k 5:59:01 5:58 min/km5:58 /k
9 6HM 6HM Anders Götmark Umara Sports Club 1979 171 58,79 km58,79 k 5:59:24 6:07 min/km6:07 /k
10 6HM 6HM Jonas Wängberg Västerås LK 1972 165 56,83 km56,83 k 5:58:44 6:19 min/km6:19 /k
11 6HM 6HM Staffan Gereonsson Garphyttans I.F 1966 160 54,95 km54,95 k 5:59:13 6:32 min/km6:32 /k
12 6HM 6HM David Hjälmarlycka Götlunda IF 1979 157 53,99 km53,99 k 5:59:18 6:39 min/km6:39 /k
13 6HM 6HM Mikael Löf Örebro AIK 1977 151 51,81 km51,81 k 5:59:18 6:56 min/km6:56 /k
14 6HM 6HM Krister Hägg Lahti Hägersta GF 1973 148 51,07 km51,07 k 5:58:23 7:01 min/km7:01 /k
15 6HM 6HM Ulf Carlson IFK Nora 1967 148 50,92 km50,92 k 5:58:51 7:03 min/km7:03 /k
16 6HM 6HM Ronny Karlsson SOK Knallen 1962 147 50,62 km50,62 k 5:58:29 7:05 min/km7:05 /k
17 6HM 6HM Marcus Hansander Team UltraSweden LK 1972 147 50,58 km50,58 k 5:58:50 7:06 min/km7:06 /k
18 6HM 6HM Timo Marjomäki 100mc.fi 1965 147 50,51 km50,51 k 5:59:31 7:07 min/km7:07 /k
19 6HM 6HM Tomas Fridh Stocksäters IF 1973 146 50,34 km50,34 k 5:58:37 7:07 min/km7:07 /k
20 6HM 6HM Jan Lundström Ängebo IK 1984 146 50,13 km50,13 k 5:59:42 7:10 min/km7:10 /k
21 6HM 6HM Tomas Hörnqvist LK TV88 1969 140 48,12 km48,12 k 5:59:31 7:28 min/km7:28 /k
22 6HM 6HM Christer Broström OK Denseln 1965 139 47,82 km47,82 k 5:59:10 7:31 min/km7:31 /k
23 6HM 6HM Lasse Jutemar SOK Knallen 1956 138 47,64 km47,64 k 5:58:02 7:31 min/km7:31 /k
24 6HM 6HM Jörgen Nilsson Umara Sports Club 1950 138 47,35 km47,35 k 5:59:58 7:36 min/km7:36 /k
25 6HM 6HM Alexander Ulltjärn Linköpings Löparklubb 1971 132 45,28 km45,28 k 5:05:22 6:45 min/km6:45 /k
26 6HM 6HM Roland Eriksson IF Start 1967 132 45,28 km45,28 k 5:09:03 6:50 min/km6:50 /k
27 6HM 6HM Niclas Dia SOK Knallen 1964 129 44,27 km44,27 k 5:59:57 8:08 min/km8:08 /k
28 6HM 6HM Henrik Hammarbäck Frövi I.K 1979 126 43,24 km43,24 k 5:55:41 8:14 min/km8:14 /k
29 6HM 6HM Peter Svensson IFK Skövde 1957 124 42,56 km42,56 k 5:53:01 8:18 min/km8:18 /k
30 6HM 6HM Christer Tinnerholm Bålsta I.K 1968 124 42,54 km42,54 k 4:16:42 6:02 min/km6:02 /k
31 6HM 6HM Hasse Byrén IF Start 1965 124 42,54 km42,54 k 5:09:03 7:16 min/km7:16 /k
32 6HM 6HM Bengt Lindgren Vallentuna FK 1947 124 42,54 km42,54 k 5:18:41 7:30 min/km7:30 /k
33 6HM 6HM Kurt Gustavsson Hultsfreds LK 1946 123 42,20 km42,20 k 5:19:26 7:34 min/km7:34 /k
34 6HM 6HM Lennart Skoog Stenungssunds OK 1946 123 42,20 km42,20 k 5:53:22 8:22 min/km8:22 /k
35 6HM 6HM Mathias Johansson Solvikingarna 1967 110 37,74 km37,74 k 3:19:31 5:17 min/km5:17 /k
36 6HM 6HM Gustaf Sjösvärd Umara Sportsclub 1990 105 36,02 km36,02 k 3:19:32 5:32 min/km5:32 /k
37 6HM 6HM Anton Fauli IF Göta 1994 104 35,68 km35,68 k 3:04:14 5:10 min/km5:10 /k
38 6HM 6HM Mikael Svensson Skövde Triathlonklubb 1984 88 30,19 km30,19 k 3:22:32 6:43 min/km6:43 /k
39 6HM 6HM Jan Billy Aas Team Sportsmanden 1982 64 21,96 km21,96 k 2:59:13 8:10 min/km8:10 /k
40 6HM 6HM Jan Paraniak Team Skavsåret IF 1950 7 2,41 km2,41 k 19:51 8:15 min/km8:15 /k
41 6HM 6HM Björn Sternhammar Borlänge LK 1975 0 0,01 km0,01 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
42 6HM 6HM Joar Palm Hammarby IF 1979 0 0,01 km0,01 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
43 6HM 6HM Jörgen Martinsson IKW Köping 1963 0 0,01 km0,01 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
44 6HM 6HM Tomas Hörnqvist LK TV88 0 -- 0:00 --
45 6HM 6HM Mikael Löf Örebro AIK 0 -- 0:00 --
46 6HM 6HM Alexander Ulltjärn Linköpings Löparklubb 0 -- 0:00 --
47 6HM 6HM Joar Palm Hammarby IF 0 -- 0:00 --
48 6HM 6HM Mathias Johansson Solvikingarna 0 -- 0:00 --
49 6HM 6HM Jan Lundström Ängebo IK 0 -- 0:00 --
50 6HM 6HM Anders Götmark Umara Sports Club 0 -- 0:00 --
51 6HM 6HM David Hjälmarlycka Götlunda IF 0 -- 0:00 --
52 6HM 6HM Marcus Hansander Team UltraSweden LK 0 -- 0:00 --
53 6HM 6HM Dan Fallqvist Umara Sports Club 0 -- 0:00 --
54 6HM 6HM Henrik Hammarbäck Frövi I.K 0 -- 0:00 --
55 6HM 6HM Staffan Gereonsson Garphyttans I.F 0 -- 0:00 --
56 6HM 6HM Christian Ritella Team UltraSweden LK 0 -- 0:00 --
57 6HM 6HM Marc Karlsson Nature Running 0 -- 0:00 --
58 6HM 6HM Peter Svensson IFK Skövde 0 -- 0:00 --
59 6HM 6HM Ronny Karlsson SOK Knallen 0 -- 0:00 --
60 6HM 6HM Robert Aronica IF Kville 0 -- 0:00 --
61 6HM 6HM Krister Hägg Lahti Hägersta GF 0 -- 0:00 --
62 6HM 6HM Timo Marjomäki 100mc.fi 0 -- 0:00 --
63 6HM 6HM Jan Billy Aas Team Sportsmanden 0 -- 0:00 --
64 6HM 6HM Christer Tinnerholm Bålsta I.K 0 -- 0:00 --
65 6HM 6HM Jonas Brantvall OK Denseln 0 -- 0:00 --
66 6HM 6HM Viktor Gustafsson Springtime Sports Club 0 -- 0:00 --
67 6HM 6HM Mikael Svensson Skövde Triathlonklubb 0 -- 0:00 --
68 6HM 6HM Björn Sternhammar Borlänge LK 0 -- 0:00 --
69 6HM 6HM Jonas Wängberg Västerås LK 0 -- 0:00 --
70 6HM 6HM André Rangelind IF Göta 0 -- 0:00 --
71 6HM 6HM Anton Fauli IF Göta 0 -- 0:00 --
72 6HM 6HM Tomas Fridh Stocksäters IF 0 -- 0:00 --
73 6HM 6HM Gustaf Sjösvärd Umara Sportsclub 0 -- 0:00 --
74 6HM 6HM Hasse Byrén IF Start 0 -- 0:00 --
75 6HM 6HM Roland Eriksson IF Start 0 -- 0:00 --
76 6HM 6HM Christer Broström OK Denseln 0 -- 0:00 --
77 6HM 6HM Niclas Dia SOK Knallen 0 -- 0:00 --
78 6HM 6HM Lasse Jutemar SOK Knallen 0 -- 0:00 --
79 6HM 6HM Jan Paraniak Team Skavsåret IF 0 -- 0:00 --
80 6HM 6HM Bengt Lindgren Vallentuna FK 0 -- 0:00 --
81 6HM 6HM Kurt Gustavsson Hultsfreds LK 0 -- 0:00 --
82 6HM 6HM Jörgen Nilsson Umara Sports Club 0 -- 0:00 --
83 6HM 6HM Lennart Skoog Stenungssunds OK 0 -- 0:00 --
84 6HM 6HM Ulf Carlson IFK Nora 0 -- 0:00 --
85 6HM 6HM Jörgen Martinsson IKW Köping 0 -- 0:00 --
 
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HMM 6HMM Jonas Collén Westeros Trail Running Society 1982 175 60,11 km60,11 k 5:59:41 5:59 min/km5:59 /k
2 6HMM 6HMM Johan Palm Färjestadens motion 1972 172 59,07 km59,07 k 5:57:51 6:03 min/km6:03 /k
3 6HMM 6HMM Joel Redeskog Kumla 1986 167 57,60 km57,60 k 5:58:19 6:13 min/km6:13 /k
4 6HMM 6HMM Jörgen Lindh Team Nordic Trail Örebro 1970 158 54,22 km54,22 k 5:59:41 6:38 min/km6:38 /k
5 6HMM 6HMM Mats Jansson Team Nordic Trail Örebro 1972 154 52,85 km52,85 k 5:58:35 6:47 min/km6:47 /k
6 6HMM 6HMM Anders Gran Karlslunds IF Skidor 1967 152 52,30 km52,30 k 5:58:25 6:51 min/km6:51 /k
7 6HMM 6HMM Thomas Dahlberg Addison 1964 146 50,30 km50,30 k 5:58:33 7:08 min/km7:08 /k
8 6HMM 6HMM Jesper Ström Kumla 1991 145 49,88 km49,88 k 5:59:19 7:12 min/km7:12 /k
9 6HMM 6HMM Jan Börjesson FK Friskus 1966 139 47,90 km47,90 k 5:58:48 7:29 min/km7:29 /k
10 6HMM 6HMM Mikael Bergqvist Svillinge IF 1976 136 46,80 km46,80 k 5:58:09 7:39 min/km7:39 /k
11 6HMM 6HMM Mattias Rydin Mariestad 1985 136 46,72 km46,72 k 5:59:34 7:42 min/km7:42 /k
12 6HMM 6HMM Joakim Hansen VCR 1968 127 43,79 km43,79 k 5:58:33 8:11 min/km8:11 /k
13 6HMM 6HMM Johan Haglund Falun 1973 126 43,22 km43,22 k 4:43:02 6:33 min/km6:33 /k
14 6HMM 6HMM Peter Lembke Team Fakta 1971 125 43,05 km43,05 k 5:58:37 8:20 min/km8:20 /k
15 6HMM 6HMM Matthias Köhler Lonesome Runners 1972 124 42,54 km42,54 k 5:28:08 7:43 min/km7:43 /k
16 6HMM 6HMM Lars Hagstedt Örebro 1978 123 42,27 km42,27 k 5:57:28 8:27 min/km8:27 /k
17 6HMM 6HMM Henrik Aasbo Rindal IL 1957 123 42,20 km42,20 k 5:21:05 7:37 min/km7:37 /k
18 6HMM 6HMM Rihards Darzins Almby IK 1986 111 38,08 km38,08 k 4:14:30 6:41 min/km6:41 /k
19 6HMM 6HMM Johan Israelsson NocOut 1972 100 34,31 km34,31 k 4:44:10 8:17 min/km8:17 /k
20 6HMM 6HMM Mikael Kokoric SLDK 1971 0 0,01 km0,01 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
21 6HMM 6HMM Jan Börjesson FK Friskus 0 -- 0:00 --
22 6HMM 6HMM Anders Gran Karlslunds IF Skidor 0 -- 0:00 --
23 6HMM 6HMM Mikael Bergqvist Svillinge IF 0 -- 0:00 --
24 6HMM 6HMM Peter Lembke Team Fakta 0 -- 0:00 --
25 6HMM 6HMM Johan Palm Färjestadens motion 0 -- 0:00 --
26 6HMM 6HMM Jonas Collén Westeros Trail Running Society 0 -- 0:00 --
27 6HMM 6HMM Matthias Köhler Lonesome Runners 0 -- 0:00 --
28 6HMM 6HMM Lars Hagstedt Örebro 0 -- 0:00 --
29 6HMM 6HMM Jörgen Lindh Team Nordic Trail Örebro 0 -- 0:00 --
30 6HMM 6HMM Mats Jansson Team Nordic Trail Örebro 0 -- 0:00 --
31 6HMM 6HMM Mattias Rydin Mariestad 0 -- 0:00 --
32 6HMM 6HMM Johan Israelsson NocOut 0 -- 0:00 --
33 6HMM 6HMM Rihards Darzins Almby IK 0 -- 0:00 --
34 6HMM 6HMM Johan Haglund Falun 0 -- 0:00 --
35 6HMM 6HMM Patrik Waldegren Filipstad 0 -- 0:00 --
36 6HMM 6HMM Mikael Kokoric SLDK 0 -- 0:00 --
37 6HMM 6HMM Henrik Aasbo Rindal IL 0 -- 0:00 --
38 6HMM 6HMM Joakim Hansen VCR 0 -- 0:00 --
39 6HMM 6HMM Joel Redeskog Kumla 0 -- 0:00 --
40 6HMM 6HMM Jesper Ström Kumla 0 -- 0:00 --
41 6HMM 6HMM Thomas Dahlberg Addison 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden