Täby Extreme Challenge 2019

Den 26-28 april är det dags för en av årets tuffaste kraftprov Täby Extreme Challenge 2019.
Under helgen avgör lopp på distanser från 50 till 200 miles.

Läs mer om tävlingen på TECs hemsida
Historik
100 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MK K Anna Carlsson Activities in Abisko 1985 14 161,00 km161,00 k 16:52:39 6:17 min/km6:17 /k
2 100MK K Annika Johanson Lonesome Runners 1969 14 161,00 km161,00 k 21:45:35 8:07 min/km8:07 /k
3 100MK K Veronica Kvist Ingen klubb 1976 14 161,00 km161,00 k 23:16:07 8:40 min/km8:40 /k
4 100MK K Annika Askengren Berg LK TV88 1960 14 161,00 km161,00 k 23:20:57 8:42 min/km8:42 /k
5 100MK K Anna Hult Skoglund Ingen klubb 1980 14 161,00 km161,00 k 23:34:38 8:47 min/km8:47 /k
6 100MK K Ninette Banoun Romerike ultraløperklubb 1964 14 161,00 km161,00 k 23:48:26 8:52 min/km8:52 /k
7 100MK K Kiki Solender Folksam 1975 14 161,00 km161,00 k 25:10:50 9:23 min/km9:23 /k
8 100MK K Sofia Kay LK TV88 1976 14 161,00 km161,00 k 25:40:49 9:34 min/km9:34 /k
9 100MK K Linda JOHANSSON Ingen klubb 1973 14 161,00 km161,00 k 25:40:49 9:34 min/km9:34 /k
10 100MK K Caroline-Olivia Elgan SLDK 1976 14 161,00 km161,00 k 25:50:26 9:38 min/km9:38 /k
11 100MK K Emmy Karnerud Pace on earth 1977 14 161,00 km161,00 k 26:26:20 9:51 min/km9:51 /k
12 100MK K Clara Viklund Borg Ingen klubb 1979 14 161,00 km161,00 k 26:36:30 9:55 min/km9:55 /k
13 100MK K Camilla Rosell Stockholm City Triathlon/Stockholm Gerillalöpare 1975 14 161,00 km161,00 k 26:46:27 9:59 min/km9:59 /k
14 100MK K Heidi Furu Åland 1978 14 161,00 km161,00 k 26:52:45 10:01 min/km10:01 /k
15 100MK K Lisa Rosenblad Ingen klubb 1983 14 161,00 km161,00 k 27:43:12 10:20 min/km10:20 /k
16 100MK K Latifa Gharbi Ingen klubb 1971 14 161,00 km161,00 k 27:50:53 10:23 min/km10:23 /k
17 100MK K Line Kolbe Pace on Earth 1978 14 161,00 km161,00 k 28:51:31 10:45 min/km10:45 /k
18 100MK K Patrizia Strandman Västerås Löparklubb 1975 12 138,00 km138,00 k 17:17:05 7:31 min/km7:31 /k
19 100MK K Tina Åbjörn Örebro AIK 1975 10 115,00 km115,00 k 16:08:34 8:25 min/km8:25 /k
20 100MK K Eleonor Tyllsmark Tylla XC 1973 10 115,00 km115,00 k 21:17:02 11:06 min/km11:06 /k
21 100MK K Malou Björnslätt Veganrunners IK 1968 8 92,00 km92,00 k 15:39:29 10:13 min/km10:13 /k
22 100MK K Maj-Britt Joensson Ingen klubb 1966 7 80,50 km80,50 k 12:26:18 9:16 min/km9:16 /k
23 100MK K Jessica Ståhl-Norris ASICS FrontRunner 1980 7 80,50 km80,50 k 12:38:27 9:25 min/km9:25 /k
24 100MK K Erin Kennedy Tsunoda Moment Sports Photography 1981 7 80,50 km80,50 k 12:49:18 9:33 min/km9:33 /k
25 100MK K Gunilla Manbré Ingen klubb 1968 7 80,50 km80,50 k 13:21:36 9:57 min/km9:57 /k
26 100MK K Giesela Bergh Lobesome runners 1963 7 80,50 km80,50 k 14:42:44 10:58 min/km10:58 /k
27 100MK K Jessica Aideborn Sweden Runners 1981 6 69,00 km69,00 k 8:38:12 7:31 min/km7:31 /k
28 100MK K Maibritt Kristoffersen GRL PWR 1975 6 69,00 km69,00 k 8:58:26 7:48 min/km7:48 /k
29 100MK K Eva Berg Ingen klubb 1967 5 57,50 km57,50 k 8:12:37 8:34 min/km8:34 /k
30 100MK K Malin ALDHAGEN Ingen klubb 1995 0 -- 0:00 --
31 100MK K Anna Berglöv Årsunda IF 1991 0 -- 0:00 --
32 100MK K Karoline Johansen Romerike ultraløperklubb 1998 0 -- 0:00 --
100 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MM M Sebastian Pokorny Uptown Runners Club 1986 14 161,00 km161,00 k 15:13:29 5:40 min/km5:40 /k
2 100MM M Christian Malmström Team Ironcoach 1980 14 161,00 km161,00 k 15:53:02 5:55 min/km5:55 /k
3 100MM M Stellan Fries Ingen klubb 1968 14 161,00 km161,00 k 15:57:34 5:57 min/km5:57 /k
4 100MM M Roger Kjellsson Team Blekinge 1969 14 161,00 km161,00 k 17:01:04 6:21 min/km6:21 /k
5 100MM M Jonas Brantvall UT Kolmården 1972 14 161,00 km161,00 k 17:09:51 6:24 min/km6:24 /k
6 100MM M Gustaf Sjösvärd Ingen klubb 1990 14 161,00 km161,00 k 18:12:45 6:47 min/km6:47 /k
7 100MM M Jan Svärdhagen Ingen klubb 1969 14 161,00 km161,00 k 18:17:28 6:49 min/km6:49 /k
8 100MM M Yoshihiro Tsunoda Momento Sports Photography 1982 14 161,00 km161,00 k 18:20:56 6:50 min/km6:50 /k
9 100MM M Ricky Marino Ultimate Sports Therapist 1974 14 161,00 km161,00 k 18:21:31 6:51 min/km6:51 /k
10 100MM M Ilich Vera WRTS/VLK 1970 14 161,00 km161,00 k 18:56:46 7:04 min/km7:04 /k
11 100MM M Andreas JÄRLSTIG Frösön 1975 14 161,00 km161,00 k 19:09:41 7:08 min/km7:08 /k
12 100MM M Claes Christensson Team Durus 1986 14 161,00 km161,00 k 19:11:18 7:09 min/km7:09 /k
13 100MM M Stefan Lindgren Ingen klubb 1969 14 161,00 km161,00 k 19:36:11 7:18 min/km7:18 /k
14 100MM M Mikael Wikner Team Tarragona 1989 14 161,00 km161,00 k 19:47:17 7:22 min/km7:22 /k
15 100MM M Markus Forsström Kestävyyttä Pintakaasulla 24/7 1983 14 161,00 km161,00 k 20:18:02 7:34 min/km7:34 /k
16 100MM M Tomas Stöt IFK Mora Friidrott 1968 14 161,00 km161,00 k 20:24:25 7:36 min/km7:36 /k
17 100MM M Jakob Bökman Stureby 1967 14 161,00 km161,00 k 20:30:04 7:38 min/km7:38 /k
18 100MM M Jonathan WAHLMAN Ingen klubb 1982 14 161,00 km161,00 k 20:31:34 7:39 min/km7:39 /k
19 100MM M Victor Börman Åland 1982 14 161,00 km161,00 k 20:41:00 7:42 min/km7:42 /k
20 100MM M Magnus Näsmark Ingen klubb 1970 14 161,00 km161,00 k 20:42:29 7:43 min/km7:43 /k
21 100MM M Jörgen Forsbacka Söderåsens FK 1968 14 161,00 km161,00 k 20:44:38 7:44 min/km7:44 /k
22 100MM M Pål Andersson Ingen klubb 1978 14 161,00 km161,00 k 20:47:03 7:45 min/km7:45 /k
23 100MM M Johan Persson Skärkdalens LK 1968 14 161,00 km161,00 k 20:47:52 7:45 min/km7:45 /k
24 100MM M Emil Larsson Optimtiy 1992 14 161,00 km161,00 k 20:53:17 7:47 min/km7:47 /k
25 100MM M Shane Christopher Kenny Degnemoseløberen 1967 14 161,00 km161,00 k 21:03:26 7:51 min/km7:51 /k
26 100MM M Joakim Bergman Söderåsens FK 1977 14 161,00 km161,00 k 21:14:21 7:55 min/km7:55 /k
27 100MM M Adam Bernhoff Ingen klubb 1979 14 161,00 km161,00 k 21:19:21 7:57 min/km7:57 /k
28 100MM M Joar Palm Stockholm City triathlon 1979 14 161,00 km161,00 k 21:19:35 7:57 min/km7:57 /k
29 100MM M Stefan Silfvergren Djurgårdens IF 1965 14 161,00 km161,00 k 21:32:41 8:02 min/km8:02 /k
30 100MM M Joakim Johansson Ingen klubb 1986 14 161,00 km161,00 k 21:37:16 8:03 min/km8:03 /k
31 100MM M Jonas Andersson Ingen klubb 1985 14 161,00 km161,00 k 21:42:53 8:06 min/km8:06 /k
32 100MM M Mattias Adman Gotland Trail Run 1974 14 161,00 km161,00 k 21:47:50 8:07 min/km8:07 /k
33 100MM M Daniel Lilliehöök IFK Lidingö 1971 14 161,00 km161,00 k 22:02:44 8:13 min/km8:13 /k
34 100MM M Lars Abelius Slättrunners 1977 14 161,00 km161,00 k 22:13:46 8:17 min/km8:17 /k
35 100MM M Andreas Tyllsmark Tylla XC 1970 14 161,00 km161,00 k 22:13:48 8:17 min/km8:17 /k
36 100MM M Jesper Åström Västerås LK 1969 14 161,00 km161,00 k 22:14:02 8:17 min/km8:17 /k
37 100MM M Per Rabe Laholms IF 1962 14 161,00 km161,00 k 22:16:17 8:18 min/km8:18 /k
38 100MM M Carl Cederqvist Team CARE 1981 14 161,00 km161,00 k 22:26:51 8:22 min/km8:22 /k
39 100MM M Pontus Markryd Ingen klubb 1974 14 161,00 km161,00 k 22:29:05 8:23 min/km8:23 /k
40 100MM M Pontus Markeryd Ingen klubb 1974 14 161,00 km161,00 k 22:29:05 8:23 min/km8:23 /k
41 100MM M Juha Kamppinen Ingen klubb 1968 14 161,00 km161,00 k 22:37:14 8:26 min/km8:26 /k
42 100MM M Mikael Hasselrot Run Raisers 1974 14 161,00 km161,00 k 22:39:47 8:27 min/km8:27 /k
43 100MM M Anders Widmark Heja Sport 1973 14 161,00 km161,00 k 22:49:34 8:30 min/km8:30 /k
44 100MM M Matts Sjöstedt Nuxi 1968 14 161,00 km161,00 k 22:51:23 8:31 min/km8:31 /k
45 100MM M August LUNDQVIST Ingen klubb 1989 14 161,00 km161,00 k 23:07:26 8:37 min/km8:37 /k
46 100MM M Staffan Gereonsson Garphyttans IF 1966 14 161,00 km161,00 k 23:17:45 8:41 min/km8:41 /k
47 100MM M Jens Nilstam Hummelbävern 1974 14 161,00 km161,00 k 23:25:09 8:44 min/km8:44 /k
48 100MM M Per Wallgren Ingen klubb 1991 14 161,00 km161,00 k 23:26:48 8:44 min/km8:44 /k
49 100MM M Luigi Belcastro Bergskamelerna 1962 14 161,00 km161,00 k 23:41:18 8:50 min/km8:50 /k
50 100MM M Joe Walfridson Ik Sisu 1974 14 161,00 km161,00 k 23:44:33 8:51 min/km8:51 /k
51 100MM M Benny Halvarsson Orrmofishing 1981 14 161,00 km161,00 k 23:53:27 8:54 min/km8:54 /k
52 100MM M Martin Kraenzmer Bohuslän Endurance Sports Club 1965 14 161,00 km161,00 k 23:55:25 8:55 min/km8:55 /k
53 100MM M Stefan Granskog IF Åland 1967 14 161,00 km161,00 k 24:03:22 8:58 min/km8:58 /k
54 100MM M Per Johansson Ingen klubb 1970 14 161,00 km161,00 k 24:09:33 9:00 min/km9:00 /k
55 100MM M Jonas Björkqvist Göteborgs Atlet- & Triathlonsällskap 1970 14 161,00 km161,00 k 24:16:00 9:03 min/km9:03 /k
56 100MM M Marcus Davidsson Kummelnäs 1969 14 161,00 km161,00 k 24:41:44 9:12 min/km9:12 /k
57 100MM M Fredrik Båving Luleå Triathlon 1966 14 161,00 km161,00 k 24:54:43 9:17 min/km9:17 /k
58 100MM M Anders Ljungqvist Ingen klubb 1977 14 161,00 km161,00 k 24:58:04 9:18 min/km9:18 /k
59 100MM M Mikael Nyman Länsförsäkringar IF 1973 14 161,00 km161,00 k 24:59:03 9:19 min/km9:19 /k
60 100MM M Rikard Prüzelius Stockholm Gerillalöpare 1961 14 161,00 km161,00 k 25:10:50 9:23 min/km9:23 /k
61 100MM M Tomas Ankarcrona Runon.se 1977 14 161,00 km161,00 k 25:11:55 9:23 min/km9:23 /k
62 100MM M Alexander Scott Pöldme Eskilstuna Trailklubb 1986 14 161,00 km161,00 k 25:13:29 9:24 min/km9:24 /k
63 100MM M Karl Åsbrink Länsförsäkringar IF/ Söderlöparna 1982 14 161,00 km161,00 k 25:15:04 9:25 min/km9:25 /k
64 100MM M Mikael Green KMX 1980 14 161,00 km161,00 k 25:30:43 9:30 min/km9:30 /k
65 100MM M Mats NIKLASSON Lonesome Runners 1963 14 161,00 km161,00 k 25:40:50 9:34 min/km9:34 /k
66 100MM M Kristofer Bohlin Ingen klubb 1975 14 161,00 km161,00 k 25:44:43 9:36 min/km9:36 /k
67 100MM M Magnus Lärke Lonesome runners 1973 14 161,00 km161,00 k 25:48:49 9:37 min/km9:37 /k
68 100MM M Andrew Dunlop #fightingptsdvicpol 1972 14 161,00 km161,00 k 25:51:21 9:38 min/km9:38 /k
69 100MM M Stefan Leeiner Trailrun4Fun 1978 14 161,00 km161,00 k 25:52:19 9:39 min/km9:39 /k
70 100MM M Henrik Östlund AIK - SM Guld 2019 1976 14 161,00 km161,00 k 25:53:08 9:39 min/km9:39 /k
71 100MM M Emanuel Sidea Ingen klubb 1984 14 161,00 km161,00 k 26:08:50 9:45 min/km9:45 /k
72 100MM M Hampus Nordin Ingen klubb 1988 14 161,00 km161,00 k 26:10:33 9:45 min/km9:45 /k
73 100MM M Robert Jonsson Själarunners 1972 14 161,00 km161,00 k 26:20:02 9:49 min/km9:49 /k
74 100MM M Ola Brorsson FOKA Ultralöpning 1973 14 161,00 km161,00 k 26:23:23 9:50 min/km9:50 /k
75 100MM M Roger Nimbratt Ingen klubb 1976 14 161,00 km161,00 k 26:24:30 9:50 min/km9:50 /k
76 100MM M Stefan Bergsten Sweden Ultra Trophy 1970 14 161,00 km161,00 k 26:29:10 9:52 min/km9:52 /k
77 100MM M Daniel Cronfalk Ingen klubb 1975 14 161,00 km161,00 k 26:35:05 9:54 min/km9:54 /k
78 100MM M Hans Hillner Huddinge AIS 1966 14 161,00 km161,00 k 26:36:29 9:55 min/km9:55 /k
79 100MM M Jörgen Hedlund Loos IF 1976 14 161,00 km161,00 k 26:51:20 10:00 min/km10:00 /k
80 100MM M Joakim Ahlin Ingen klubb 1964 14 161,00 km161,00 k 26:51:20 10:00 min/km10:00 /k
81 100MM M Joni Perälä Sports Club SPC Triathlon 1983 14 161,00 km161,00 k 26:53:49 10:01 min/km10:01 /k
82 100MM M Lucas Lagergren Ingen klubb 1988 14 161,00 km161,00 k 27:13:59 10:09 min/km10:09 /k
83 100MM M Henrik Nyström Eds SK 1981 14 161,00 km161,00 k 27:35:39 10:17 min/km10:17 /k
84 100MM M Jan Jensen Ingen klubb 1966 14 161,00 km161,00 k 27:40:15 10:19 min/km10:19 /k
85 100MM M Anders Götmark Ingen klubb 1979 14 161,00 km161,00 k 27:53:09 10:24 min/km10:24 /k
86 100MM M Peter Carlmark Axa Sports Club 1966 14 161,00 km161,00 k 28:03:02 10:27 min/km10:27 /k
87 100MM M Johan Nilsson Ingen klubb 1976 14 161,00 km161,00 k 28:29:01 10:37 min/km10:37 /k
88 100MM M Stefan Edström Lonesome Runners 1970 14 161,00 km161,00 k 28:29:01 10:37 min/km10:37 /k
89 100MM M Mikael Kokoric Stockholm LDK 1971 14 161,00 km161,00 k 28:40:29 10:41 min/km10:41 /k
90 100MM M Bernt Hedlund SLDK 1953 14 161,00 km161,00 k 28:56:46 10:47 min/km10:47 /k
91 100MM M Morgan Johansson Öviks ultra 1974 14 161,00 km161,00 k 29:08:07 10:51 min/km10:51 /k
92 100MM M Fredrik Ohlsson Ingen klubb 1980 12 138,00 km138,00 k 18:16:11 7:57 min/km7:57 /k
93 100MM M Mattias Karlsson Karlskrona 1991 12 138,00 km138,00 k 19:20:49 8:25 min/km8:25 /k
94 100MM M Mats Liljegren Team Skavsåret IF 1976 12 138,00 km138,00 k 24:49:15 10:48 min/km10:48 /k
95 100MM M David Kierkegaard Vegan Runners IK 1983 11 126,50 km126,50 k 14:38:54 6:57 min/km6:57 /k
96 100MM M Marcus Ekberg Team C.A.R.E. 1991 11 126,50 km126,50 k 18:06:23 8:35 min/km8:35 /k
97 100MM M Jens Nielsen Ingen klubb 1981 11 126,50 km126,50 k 18:27:46 8:45 min/km8:45 /k
98 100MM M Jürgen Smolle IFK Mora 1966 11 126,50 km126,50 k 18:56:54 8:59 min/km8:59 /k
99 100MM M Anders Lundh FOKA Ultralöpning 1969 11 126,50 km126,50 k 20:11:48 9:35 min/km9:35 /k
100 100MM M Lars Lundqvist Ingen klubb 1979 11 126,50 km126,50 k 21:01:34 9:58 min/km9:58 /k
101 100MM M Sebastian Westberg Puppy Skyrunners 1988 10 115,00 km115,00 k 12:15:43 6:24 min/km6:24 /k
102 100MM M Georgij Efremov Täby 1982 10 115,00 km115,00 k 14:41:23 7:40 min/km7:40 /k
103 100MM M Torbjörn Sjölander Örebro AIK 1961 10 115,00 km115,00 k 16:02:41 8:22 min/km8:22 /k
104 100MM M Per Persson Ingen klubb 1969 10 115,00 km115,00 k 16:17:23 8:30 min/km8:30 /k
105 100MM M Joakim Moberg barefootsweden.com 1977 10 115,00 km115,00 k 18:22:10 9:35 min/km9:35 /k
106 100MM M Fredrik Lähnn LMM 1981 9 103,50 km103,50 k 15:05:40 8:45 min/km8:45 /k
107 100MM M Magnus Nilsson Ingen klubb 1983 9 103,50 km103,50 k 15:53:19 9:13 min/km9:13 /k
108 100MM M Zung Brohed Bianca 1970 9 103,50 km103,50 k 16:06:11 9:20 min/km9:20 /k
109 100MM M Krzysztof Michalski Vege Runners 1977 8 92,00 km92,00 k 12:51:35 8:23 min/km8:23 /k
110 100MM M Ulrik Nilsson Scania Road Runners 1970 8 92,00 km92,00 k 13:10:31 8:36 min/km8:36 /k
111 100MM M Ruben Andreas Zondervan Scania Road Runners 1978 8 92,00 km92,00 k 13:49:49 9:01 min/km9:01 /k
112 100MM M Christopher Servadei Ingen klubb 1985 8 92,00 km92,00 k 15:07:31 9:52 min/km9:52 /k
113 100MM M Pumaen Birch Gormsen Puma Denmark /AC PAIN 1974 7 80,50 km80,50 k 8:12:39 6:07 min/km6:07 /k
114 100MM M Anders Hellner Bromma IF 1980 7 80,50 km80,50 k 8:45:15 6:31 min/km6:31 /k
115 100MM M Joakim Fischer Holmstroem ForzaBajen 1970 7 80,50 km80,50 k 9:49:36 7:19 min/km7:19 /k
116 100MM M Sami Saarinen Ingen klubb 1968 7 80,50 km80,50 k 9:57:19 7:25 min/km7:25 /k
117 100MM M Roger Löfström Scania Road Runners 1964 7 80,50 km80,50 k 11:09:21 8:19 min/km8:19 /k
118 100MM M john ross svensson Ingen klubb 1961 7 80,50 km80,50 k 11:25:04 8:31 min/km8:31 /k
119 100MM M Ola Knutsson Vegan Runners IK 1969 7 80,50 km80,50 k 11:51:07 8:50 min/km8:50 /k
120 100MM M Patrik Mårdh Ingen klubb 1983 7 80,50 km80,50 k 12:38:27 9:25 min/km9:25 /k
121 100MM M Danny Stacey Ingen klubb 1973 7 80,50 km80,50 k 13:34:35 10:07 min/km10:07 /k
122 100MM M Niclas Brännvall Stockholms Gerillalöpare 1964 7 80,50 km80,50 k 14:08:29 10:32 min/km10:32 /k
123 100MM M Daniel Ek Västerås löparklubb 1977 6 69,00 km69,00 k 8:10:01 7:06 min/km7:06 /k
124 100MM M oscar maturana FOG 1986 6 69,00 km69,00 k 8:34:06 7:27 min/km7:27 /k
125 100MM M Anton Svärd Sweden Runners 1978 6 69,00 km69,00 k 8:38:15 7:31 min/km7:31 /k
126 100MM M Jonas Hedlund Umara sports club 1971 5 57,50 km57,50 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
127 100MM M Mikael Jansson Ingen klubb 1970 5 57,50 km57,50 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
128 100MM M Dan Välitalo Västerås LK 1971 5 57,50 km57,50 k 5:07:13 5:21 min/km5:21 /k
129 100MM M Fredrik Aulin Engdahl PAN - Kristianstad 1976 5 57,50 km57,50 k 5:39:54 5:55 min/km5:55 /k
130 100MM M Jacob Trailer Mogensen RoskildeUltra 1973 5 57,50 km57,50 k 5:41:44 5:57 min/km5:57 /k
131 100MM M Daniel Östlund AIK 1977 5 57,50 km57,50 k 7:39:06 7:59 min/km7:59 /k
132 100MM M Henrik Hyvärinen Ingen klubb 1977 4 46,00 km46,00 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
133 100MM M Jonas Collén Westeros Trail Running Society 1982 4 46,00 km46,00 k 4:48:31 6:16 min/km6:16 /k
134 100MM M Mattias Juelsson Team Ultrasweden LK 1983 4 46,00 km46,00 k 5:53:15 7:41 min/km7:41 /k
135 100MM M Nicklas Bardh Stockholm Långdistansklubb 1970 4 46,00 km46,00 k 5:53:53 7:42 min/km7:42 /k
136 100MM M Mikael Öhman Gotland Trail Run - Åland Chapter 1980 3 34,50 km34,50 k 3:14:00 5:37 min/km5:37 /k
137 100MM M Jonas Hemström Ingen klubb 1974 3 34,50 km34,50 k 4:35:53 8:00 min/km8:00 /k
138 100MM M Martin Holmgren Lonesome Runners 1978 3 34,50 km34,50 k 5:54:08 10:16 min/km10:16 /k
139 100MM M Fredrik Berntsson Göteborgs Atlet- & Triathlonsällskap 1967 1 11,50 km11,50 k 23:22:31 121:57 min/km121:57 /k
140 100MM M Magnus KRISTIANSSON LK TV88 1972 0 -- 0:00 --
141 100MM M Johan Karlbom Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
142 100MM M Krister Eskilsson Landskrona GF idrott 1966 0 -- 0:00 --
143 100MM M Mattias Andreasson 3city Triathlon 1982 0 -- 0:00 --
144 100MM M David Pyring Nynäshamn LDK 1972 0 -- 0:00 --
145 100MM M Mattias Liljestrand Lindbacken LK 1971 0 -- 0:00 --
146 100MM M Jesper Andersson Team Nordic Trail 1970 0 -- 0:00 --
147 100MM M Henrik Mollwing Ica Täfteå UTMRun 1975 0 -- 0:00 --
148 100MM M Magnus Oredsson Ingen klubb 1964 0 -- 0:00 --
149 100MM M Mikael Kjellberg Holck-Clausen Träning&Hälsa 1985 0 -- 0:00 --
150 100MM M Ola Grabner Ingen klubb 1971 0 -- 0:00 --
151 100MM M Daniel Jannerstad Ingen klubb 1978 0 -- 0:00 --
152 100MM M Rickard Jilborg Piggarelivsstil Nordic Sweden 1985 0 -- 0:00 --
153 100MM M James Elson Ingen klubb 1982 0 -- 0:00 --
154 100MM M David Ross 100 Marathon Club 1967 0 -- 0:00 --
155 100MM M Thom Leiding Scania Road Runners 1964 0 -- 0:00 --
156 100MM M Michael Fich Compressportdk.dk 1971 0 -- 0:00 --
157 100MM M Jørgen Tellefsen Hell Ultraløperklubb 1977 0 -- 0:00 --
158 100MM M Staffan Körnung B.I.B.I 1962 0 -- 0:00 --
159 100MM M Jesper Halvorsen Ingen klubb 1972 0 -- 0:00 --
160 100MM M Fredrik Aulin Engdahl Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
200 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MK K Øyunn Bygstad Romerike ultraløpeklubb 1984 18 207,00 km207,00 k 41:01:33 11:53 min/km11:53 /k
200 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MM M Martin Scharp IF Malmö Löp 1968 28 322,00 km322,00 k 45:28:33 8:28 min/km8:28 /k
2 200MM M Tommy Carlsson TV88 1967 28 322,00 km322,00 k 51:29:12 9:36 min/km9:36 /k
3 200MM M Mikael Malmberg Söderhamns Skärgårds Multisportförening 1964 28 322,00 km322,00 k 52:17:01 9:45 min/km9:45 /k
4 200MM M Emir Halalkic Ingen klubb 1983 28 322,00 km322,00 k 53:14:18 9:55 min/km9:55 /k
5 200MM M Jonas Brodd Jägestedt Ingen klubb 1978 18 207,00 km207,00 k 40:17:37 11:41 min/km11:41 /k
6 200MM M Victor Ljung Newtons första lag 1989 16 184,00 km184,00 k 29:53:13 9:45 min/km9:45 /k
7 200MM M Anders Norén Ingen klubb 1972 14 161,00 km161,00 k 22:16:35 8:18 min/km8:18 /k
8 200MM M Henrik Roos Scania Road Runners 1979 14 161,00 km161,00 k 24:32:13 9:09 min/km9:09 /k
9 200MM M Stefan Lundin Umara Sports Club 1978 14 161,00 km161,00 k 25:12:38 9:24 min/km9:24 /k
10 200MM M Magnus Johansson Scania Road Runners 1974 12 138,00 km138,00 k 21:11:09 9:13 min/km9:13 /k
11 200MM M Mikael Sandberg Ingen klubb 1962 0 -- 0:00 --
12 200MM M Simen Holvik GTI Friidrettsklubben 1977 0 -- 0:00 --
13 200MM M Samuel Fredriksson Kraft AS 1979 0 -- 0:00 --
50 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MK K Sussi Lorinder Salomon Running SWE 1971 7 80,50 km80,50 k 8:02:41 6:00 min/km6:00 /k
2 50MK K Karolina Biwall Hellman Västerås LK 1979 7 80,50 km80,50 k 8:42:12 6:29 min/km6:29 /k
3 50MK K Kim Öberg Ingen klubb 1987 7 80,50 km80,50 k 9:30:02 7:05 min/km7:05 /k
4 50MK K Helena Oreland Ingen klubb 1981 7 80,50 km80,50 k 9:49:28 7:19 min/km7:19 /k
5 50MK K Heidi Beck Pedersen Ingen klubb 1981 7 80,50 km80,50 k 9:55:11 7:24 min/km7:24 /k
6 50MK K Ann Josefsson Trailrun4Fun 1971 7 80,50 km80,50 k 10:07:08 7:33 min/km7:33 /k
7 50MK K Carola Johansson Ingen klubb 1968 7 80,50 km80,50 k 10:16:57 7:40 min/km7:40 /k
8 50MK K Josefine Andreasson TeamJossan 1991 7 80,50 km80,50 k 10:58:33 8:11 min/km8:11 /k
9 50MK K Louise Rydstedt Legeved 1982 7 80,50 km80,50 k 12:53:13 9:36 min/km9:36 /k
10 50MK K Amanda Nolhage Team Hybrid Fitness 1989 7 80,50 km80,50 k 13:32:15 10:05 min/km10:05 /k
11 50MK K Juliette Maussier Team Nordic Trail 1998 7 80,50 km80,50 k 14:12:14 10:35 min/km10:35 /k
12 50MK K Nadija Aulin Marathon & Pizza 1995 7 80,50 km80,50 k 14:37:55 10:54 min/km10:54 /k
13 50MK K Linda Aulin Marathon & pizza 1974 7 80,50 km80,50 k 14:37:56 10:54 min/km10:54 /k
14 50MK K Ida Benari Nynashamns langdistansklubb 1981 7 80,50 km80,50 k 15:27:58 11:32 min/km11:32 /k
15 50MK K Anna Virdeby Nynäshamn Långdistansklubb 1979 7 80,50 km80,50 k 15:28:00 11:32 min/km11:32 /k
16 50MK K Elin Ragnarsson Ingen klubb 1989 7 80,50 km80,50 k 20:17:41 15:08 min/km15:08 /k
17 50MK K Eva Klasmark Ingen klubb 1970 6 69,00 km69,00 k 12:40:38 11:01 min/km11:01 /k
18 50MK K Ann-Sofie Forsmark Ingen klubb 1979 5 57,50 km57,50 k 7:28:46 7:48 min/km7:48 /k
19 50MK K Carina Eklund Stockholm Gerillalöpare 1967 5 57,50 km57,50 k 7:39:53 8:00 min/km8:00 /k
20 50MK K Arijana Marjanovic Söderlöparna 1981 5 57,50 km57,50 k 9:17:28 9:42 min/km9:42 /k
21 50MK K Eleonore Hammare Ingen klubb 1969 3 34,50 km34,50 k 4:47:11 8:19 min/km8:19 /k
22 50MK K Angelica Bardh Stockholm 1974 3 34,50 km34,50 k 5:07:45 8:55 min/km8:55 /k
23 50MK K Helena Söderblom Sweet valley endurance 1981 3 34,50 km34,50 k 5:49:15 10:07 min/km10:07 /k
24 50MK K Emelie Lilliefeldt Fredrikshofs IF 1981 0 -- 0:00 --
25 50MK K Kajsa Andersson Team Nordic Trail 1961 0 -- 0:00 --
26 50MK K Ulrika Wikner Fair Trade Runners 1963 0 -- 0:00 --
27 50MK K Liselott Silwer Triathlontjejer 1964 0 -- 0:00 --
28 50MK K Lotta Andersson Lonesome Runners 1962 0 -- 0:00 --
50 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MM M Jesper Fuhr AC Salt Lake 1988 7 80,50 km80,50 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
2 50MM M Andreas Ribbefjord ?? 1978 7 80,50 km80,50 k 7:54:45 5:54 min/km5:54 /k
3 50MM M Nils Korsgren Djurgårdens IF 1980 7 80,50 km80,50 k 8:03:39 6:00 min/km6:00 /k
4 50MM M Martin Lindstam Bengans Brassar 1996 7 80,50 km80,50 k 8:37:13 6:26 min/km6:26 /k
5 50MM M kristoffer lidström Ingen klubb 1994 7 80,50 km80,50 k 8:39:11 6:27 min/km6:27 /k
6 50MM M Jerry Nordgren Optimal Massage & Motion 1966 7 80,50 km80,50 k 9:14:15 6:53 min/km6:53 /k
7 50MM M Lars Hänström Umeå 1966 7 80,50 km80,50 k 9:22:41 6:59 min/km6:59 /k
8 50MM M Johan Parkvall Ingen klubb 1974 7 80,50 km80,50 k 9:27:31 7:03 min/km7:03 /k
9 50MM M Mikael Skogh Gubblöpet 1973 7 80,50 km80,50 k 9:45:41 7:17 min/km7:17 /k
10 50MM M Magnus Lindell Ingen klubb 1972 7 80,50 km80,50 k 10:02:01 7:29 min/km7:29 /k
11 50MM M Viktor Björklund Ingen klubb 1973 7 80,50 km80,50 k 10:07:58 7:33 min/km7:33 /k
12 50MM M Mattias Hellgren Team Nordic trail 1975 7 80,50 km80,50 k 10:16:29 7:39 min/km7:39 /k
13 50MM M Robert Hasslund RSM Runners 1972 7 80,50 km80,50 k 10:38:07 7:56 min/km7:56 /k
14 50MM M Per Gidén Solbacka strandväg ELITE 1982 7 80,50 km80,50 k 10:39:26 7:57 min/km7:57 /k
15 50MM M Axel Stattin Vegan Runners IK 1973 7 80,50 km80,50 k 10:58:41 8:11 min/km8:11 /k
16 50MM M Martin Götze TSM 1964 7 80,50 km80,50 k 11:27:05 8:32 min/km8:32 /k
17 50MM M William Gargiullo Ingen klubb 1954 7 80,50 km80,50 k 12:15:09 9:08 min/km9:08 /k
18 50MM M Magnus Stävberg Team nordic trail 1977 7 80,50 km80,50 k 12:17:23 9:10 min/km9:10 /k
19 50MM M Johan Lundeqvist Marathon & Pizza 1969 7 80,50 km80,50 k 14:37:56 10:54 min/km10:54 /k
20 50MM M Anders Scharp Salming Running 1963 7 80,50 km80,50 k 21:28:33 16:00 min/km16:00 /k
21 50MM M Roger Björkbacka Ingen klubb 1978 5 57,50 km57,50 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
22 50MM M David Aahman IF Linnéa 1977 5 57,50 km57,50 k 6:01:49 6:18 min/km6:18 /k
23 50MM M Christoffer Berglund Ingen klubb 1977 5 57,50 km57,50 k 8:14:15 8:36 min/km8:36 /k
24 50MM M magnus villson Playground Running Club 1980 4 46,00 km46,00 k 0:00 0:00 min/km0:00 /k
25 50MM M Olof Dunsö Söderlöparna Stockholm 1983 4 46,00 km46,00 k 4:39:35 6:05 min/km6:05 /k
26 50MM M Kenneth Eliasson Stockholm LDK 1961 4 46,00 km46,00 k 5:42:26 7:27 min/km7:27 /k
27 50MM M Kent Melin IF Linnéa 1972 3 34,50 km34,50 k 2:59:31 5:12 min/km5:12 /k
28 50MM M Gunnar Hellquist Maskrosjoggarna 1958 2 23,00 km23,00 k 3:55:20 10:14 min/km10:14 /k
29 50MM M Peter Johansson Lonesome Runners 1971 0 -- 0:00 --
30 50MM M Stefan Henriksson Gubblöpet/Darktrail Runners 1973 0 -- 0:00 --
31 50MM M Jørgen Oswald Romerike Ultralperklubb 1966 0 -- 0:00 --
32 50MM M Neville Kibwota Ingen klubb 1985 0 -- 0:00 --
33 50MM M Ledig 0 -- 0:00 --
34 50MM M Mikael Maschmann Ärla if 1979 0 -- 0:00 --
35 50MM M Adam Anstrin Ingen klubb 1996 0 -- 0:00 --
36 50MM M Fredrik Malmén Pace on Earth 1974 0 -- 0:00 --
37 50MM M Fredrik Jensen Lonesome 1975 0 -- 0:00 --
50 MILES NATT
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MNM M Christer Tinnerholm Bålsta IK 1968 13 149,50 km149,50 k 8:58:09 3:36 min/km3:36 /k
2 50MNM M Daniel Larsson Team Legolas 1982 7 80,50 km80,50 k 9:02:27 6:44 min/km6:44 /k
3 50MNM M Alexis Wärmländer Waxholm Warriors 1972 7 80,50 km80,50 k 9:31:12 7:06 min/km7:06 /k
4 50MNM M Jesper Flink Snotrockets ES 7 80,50 km80,50 k 10:00:51 7:28 min/km7:28 /k
5 50MNM M Anders Hagman Bubbelpoolen IF 1972 7 80,50 km80,50 k 10:57:10 8:10 min/km8:10 /k
6 50MNM M Rickard Hillebrink Stockholm Gerillalöpare 1967 3 34,50 km34,50 k 5:28:54 9:32 min/km9:32 /k
BACKYARD ULTRA DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BYK K Åsa Emanuelsson Gällivare Endurance club 1973 25 167,65 km167,65 k 24:49:16 8:53 min/km8:53 /k
2 BYK K Anna Odebrant Ingen klubb 1976 16 107,30 km107,30 k 15:52:02 8:52 min/km8:52 /k
3 BYK K Josefin Torenfält Ingen klubb 1988 13 87,18 km87,18 k 13:29:23 9:17 min/km9:17 /k
4 BYK K Pernilla Otto Optimal massage och motion 1969 11 73,77 km73,77 k 11:06:46 9:02 min/km9:02 /k
5 BYK K Anna-Klara Sasnauskas Ingen klubb 1975 9 60,35 km60,35 k 8:51:26 8:48 min/km8:48 /k
6 BYK K Mary Seger Smedmark Namibia Dustdevils 1965 9 60,35 km60,35 k 8:52:32 8:49 min/km8:49 /k
7 BYK K Kristina Broman Borlänge LK 1978 9 60,35 km60,35 k 8:57:46 8:55 min/km8:55 /k
8 BYK K Emma Bölske Ingen klubb 1979 9 60,35 km60,35 k 8:57:50 8:55 min/km8:55 /k
9 BYK K Susanne Nilsson Team Ultrasweden LK 1963 7 46,94 km46,94 k 6:55:41 8:51 min/km8:51 /k
10 BYK K Cecilia Wackerberg Ingen klubb 1966 6 40,24 km40,24 k 5:52:04 8:45 min/km8:45 /k
11 BYK K Cecilia Snitth Swedbank 1970 6 40,24 km40,24 k 5:55:23 8:50 min/km8:50 /k
12 BYK K Marie Augustsson Hässelby SK 1969 6 40,24 km40,24 k 5:56:20 8:51 min/km8:51 /k
13 BYK K Anna Lundin Ingen klubb 1977 6 40,24 km40,24 k 5:59:52 8:57 min/km8:57 /k
14 BYK K Linnea Larsson Holm Lonesome Runners 1967 5 33,53 km33,53 k 4:56:52 8:51 min/km8:51 /k
15 BYK K Linn Plogmark Ingen klubb 1989 4 26,82 km26,82 k 3:57:36 8:51 min/km8:51 /k
16 BYK K Ida Plogmark Ingen klubb 1981 4 26,82 km26,82 k 3:57:37 8:52 min/km8:52 /k
17 BYK K Lena Hammarsten Lonesome Runners 1966 3 20,12 km20,12 k 3:02:01 9:03 min/km9:03 /k
18 BYK K Anna Grundahl IF Linnéa 1976 0 -- 0:00 --
19 BYK K Therese Sjödén Ingen klubb 1970 0 -- 0:00 --
20 BYK K Anne Brolén Ingen klubb 1969 0 -- 0:00 --
21 BYK K Tina Lindman Ingen klubb 1967 0 -- 0:00 --
22 BYK K Jeanette Sergel Ingen klubb 1974 0 -- 0:00 --
23 BYK K Annika Åhlberg TSM Running, Ericsson IF 1960 0 -- 0:00 --
BACKYARD ULTRA HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BYM M Henrik Lowemark Scania Road Runners 1975 29 194,47 km194,47 k 28:49:26 8:54 min/km8:54 /k
2 BYM M Lars Kolmodin Norums Måleri & Endurance Team 1984 29 194,47 km194,47 k 29:02:55 8:58 min/km8:58 /k
3 BYM M Daniel Roxvret IK Nocout.se 27 181,06 km181,06 k 27:05:40 8:59 min/km8:59 /k
4 BYM M Johan Svahn IF Linnéa 1970 25 167,65 km167,65 k 24:55:20 8:55 min/km8:55 /k
5 BYM M Daniel George Ingen klubb 1976 24 160,94 km160,94 k 23:48:17 8:52 min/km8:52 /k
6 BYM M Ingemar Wikman ICA Team Ultra 1970 24 160,94 km160,94 k 23:54:42 8:55 min/km8:55 /k
7 BYM M Mikael Jonsson Västerås Löparklubb 1966 24 160,94 km160,94 k 23:55:19 8:55 min/km8:55 /k
8 BYM M Niklas Mylfalk Hammarby IF 1973 22 147,53 km147,53 k 21:52:38 8:54 min/km8:54 /k
9 BYM M Conny Svahn Springavilse 1976 22 147,53 km147,53 k 21:54:20 8:55 min/km8:55 /k
10 BYM M Mattias Bergstrom Stallbacken Runners 1971 19 127,41 km127,41 k 18:51:37 8:53 min/km8:53 /k
11 BYM M Markus Karlsson Cursores Åland 1972 19 127,41 km127,41 k 18:58:11 8:56 min/km8:56 /k
12 BYM M Hans Kneczke Bangkok Runners 1971 16 107,30 km107,30 k 15:55:52 8:55 min/km8:55 /k
13 BYM M Tomi Furu Cursores Åland 1977 16 107,30 km107,30 k 15:58:31 8:56 min/km8:56 /k
14 BYM M Jens Andersson Stockholm Soulrunners 1974 15 100,59 km100,59 k 14:49:23 8:51 min/km8:51 /k
15 BYM M Martin Kindgren SSC Athletics 1975 15 100,59 km100,59 k 14:49:23 8:51 min/km8:51 /k
16 BYM M Magnus Seger Namibia Dustdevils 1965 15 100,59 km100,59 k 14:56:07 8:55 min/km8:55 /k
17 BYM M Herman Högström Täby Kyrkby 1975 15 100,59 km100,59 k 14:58:08 8:56 min/km8:56 /k
18 BYM M Henrik Ortman Västerås Löparklubb 1974 14 93,88 km93,88 k 13:55:37 8:54 min/km8:54 /k
19 BYM M David Torenfält Ingen klubb 1985 13 87,18 km87,18 k 13:29:24 9:17 min/km9:17 /k
20 BYM M Christian Johnson Fritsla Vik 1966 12 80,47 km80,47 k 11:48:26 8:48 min/km8:48 /k
21 BYM M David Rydstedt Legeved 1982 12 80,47 km80,47 k 11:49:35 8:49 min/km8:49 /k
22 BYM M Magnus Carlsson Ingen klubb 1981 12 80,47 km80,47 k 11:53:18 8:52 min/km8:52 /k
23 BYM M Gustav Larson Ingen klubb 1989 12 80,47 km80,47 k 11:57:15 8:55 min/km8:55 /k
24 BYM M Johan Sundin Swedbank 1976 10 67,06 km67,06 k 9:53:10 8:51 min/km8:51 /k
25 BYM M PerOla Axelsson stockholm långdistansklubb 1963 10 67,06 km67,06 k 13:05:00 11:42 min/km11:42 /k
26 BYM M Clas Elvsén Team Nordic Trail 1973 9 60,35 km60,35 k 8:51:26 8:48 min/km8:48 /k
27 BYM M Mikael Bernadt Ingen klubb 1980 9 60,35 km60,35 k 8:52:59 8:50 min/km8:50 /k
28 BYM M Axel Johansson Palmkvist Fysfemman 1987 9 60,35 km60,35 k 8:54:57 8:52 min/km8:52 /k
29 BYM M Dennis Boström Spik_i_foten 1981 8 53,65 km53,65 k 7:57:26 8:54 min/km8:54 /k
30 BYM M Tomas Hörnqvist LK TV88 1969 8 53,65 km53,65 k 7:57:45 8:54 min/km8:54 /k
31 BYM M Robin Hillerlöv Ingen klubb 1984 7 46,94 km46,94 k 6:38:44 8:30 min/km8:30 /k
32 BYM M Per-Göran Olofsson Uppsala LK 1968 7 46,94 km46,94 k 6:47:33 8:41 min/km8:41 /k
33 BYM M E Ahnlund Ingen klubb 1980 7 46,94 km46,94 k 6:52:32 8:47 min/km8:47 /k
34 BYM M Jan Söderkvist Ingen klubb 1960 7 46,94 km46,94 k 6:53:50 8:49 min/km8:49 /k
35 BYM M Jan Siljeströmer Team Family 1963 7 46,94 km46,94 k 6:55:27 8:51 min/km8:51 /k
36 BYM M Per Domanders Contribit AB 1974 7 46,94 km46,94 k 6:55:39 8:51 min/km8:51 /k
37 BYM M Daniel Svensson Ingen klubb 1981 6 40,24 km40,24 k 5:52:17 8:45 min/km8:45 /k
38 BYM M Fredrik Lindqvist Ingen klubb 1966 6 40,24 km40,24 k 5:55:34 8:50 min/km8:50 /k
39 BYM M Robert Palmqvist BlendIt AB 1971 6 40,24 km40,24 k 5:56:22 8:51 min/km8:51 /k
40 BYM M Sigvard Koplimäe Vattudalens LDK 1950 6 40,24 km40,24 k 6:05:20 9:05 min/km9:05 /k
41 BYM M Anders Ekström Ingen klubb 1975 5 33,53 km33,53 k 4:57:06 8:52 min/km8:52 /k
42 BYM M Patrik Agardh Ingen klubb 1968 0 -- 0:00 --
43 BYM M Stefan Lyden Borlänge LK 1979 0 -- 0:00 --
44 BYM M Patrik Sergel Ingen klubb 1972 0 -- 0:00 --
45 BYM M David Sundvall Atlas Copco IF 1983 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden