Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Övrigt
•
5 inlägg
•
1812 visningar
•
Musik eller inte under Varvet?
Sofie Nilsson
1983 • Osby
#1
•
24 april 2009 - 15:51
Gilla
Klicka för att gilla
Hej! Ska för första gången i mitt liv springa GöteborgsVarvet och vill få lite tankar från er angående att springa med eller utan musik i öronen. När jag tränar har jag alltid mp3an med mig, musiken peppar mig när det känns tungt. Ska man ha musik i öronen eller ej under Varvet? Kan tänka mig att det är mycket som händer under loppet runt omkring som peppar en, så musik kanske är totalt onödigt? Kan också tänkta mig att det under vissa sträckor är publikfattigt och att det inte händer mycket. Jag vill ju inte missa känslan och stämningen kring loppet..
Angelica H
1978 • Mattmar
#2
•
24 april 2009 kl 16:03
Gilla
Klicka för att gilla
Jag sprang för första gången förra året – utan musik. Blev, precis som du säger, otroligt peppad av all musik, all publik, alla glada tillrop! Det hade jag inte velat missa för en sekund. Enda gången jag hade uppskattat mp3-spelaren var under de publikfattiga kilometrarna på Hisingen (ffa Lindholmen och vidare bort mot bron). Tycker du att det är värt att "släpa" på den för att köra igång den där så för all del, men musik i öronen hela tiden skulle inte jag rekommendera i alla fall.
#3
•
24 april 2009 kl 16:03
Detta inlägg har raderats
Patrik L
1975 • Kristinehamn
#4
•
24 april 2009 kl 16:14
Gilla
Klicka för att gilla
Eller i början av loppet där flaggan med "Lägg ner, stanna och ta en öl istället" eller vad det nu stod på den, samtidigt som de spelade The Hives "Walk idiot walk" på rätt hög volym :-) Nej, för min del så är tipset att skippa musiken.
Anonymiserad
2006 • Alingsås
#5
•
24 april 2009 kl 18:10
Gilla
Klicka för att gilla
Du missar ju helt stämningen om du skärmar av dig med musik.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
musik under GBG-varvet och maran.
Musik
Missar varvet - Förslag på andra lopp
Gbg-varvet startplats köpes
Köper gärna startplats till Gbg varvet
Stäng