Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Community
Community start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Aktuell
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
•
5 inlägg
•
1337 visningar
•
Adidas supernova sequence
Ola Gunnarsson
1984 • Ljungby
#1
•
21 september 2010 - 11:21
Gilla
Klicka för att gilla
Köpte mig ett par adidas supernova sequence i somras och är både nöjd å inte nöjd... Är nöjd över att det är sköna och riktigt stabila. Men tycker att de känns lite för klumpiga så här efter några månaders träning.
Så frågan är, finns det nåt bra alternativ till nästa skoköp som är nästan lika stabila men som är lite smidigare å lite bättre löpkänsla i?
Staffan Dahlgren
1971 • Nykvarn
#2
•
21 september 2010 kl 12:37 Redigerad 21 september 2010 kl 12:38
Gilla
Klicka för att gilla
Det finns massor att välja på i det lite lättare segmentet. Sequence (som jag har själv) har en ganska kraftig pronationskil. Exempel på lättare skor med ett visst pronationsstöd är t ex Asics DS Trainer, Asics DS Racer, Brooks ST4, Saucony Fastwitch. Det finns säkert flera exempel.
Nackdelen är att den typen av skor är lite svårare att få tag på om man inte har nära till Runners Store eller löplabbet, för att prova.
Gillar du Adidas men inte behöver pronationskilen så är Adidas Adizero Adios en omtyckt sko, betydligt lättare men ändå förvånansvärt stabil och dämpad (har den inte själv men har provlöpt den). Sök på Adios i forumet så hittar du massor.
Vad du fastnar för beror också på vad du ska ha skon till, allround-sko för all sorts löpning eller snabbsko till intervaller och snabbdistans/tävlingar
edit stavning...
Ola Gunnarsson
1984 • Ljungby
#3
•
21 september 2010 kl 13:10
Gilla
Klicka för att gilla
Har köpt dom på löplabbet och de sa att jag ska ha ett visst pronationsstöd så helt utan ska jag nog inte ha.
Sen ska jag ha den som allround-sko, skulle gärna haft flera par skor men då skulle min sambo halshugga mig om jag lägger ut mer pengar på min löpning.... =)
Så därför ska den ju helst funka för både intervaller å långdistans.
Pelle Andersson
1966 • TROLLHÄTTAN
#4
•
21 september 2010 kl 13:23
Gilla
Klicka för att gilla
Adidas Adizero Tempo har pronationstöd, finns på Intersport.
Andreas Ericsson
1979 • Göteborg
#5
•
22 september 2010 kl 22:51
Gilla
Klicka för att gilla
har sequence och ett par tempo, tycker det är en klockren kombo, börjar iofs mer och mer överge supernovan till förmån för den lättare adizeron
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Adidas Supernova.
Skillnad på adidas supernova och ultraboost?
Har någon erfarenhet av Adidas Supernova glide 6 ?
Adidas supernova glide 4, bra?
Adidas Snova Sequence 4 eller Nike Zoom Structure +15 ???
Stäng