Täby Extreme Challenge 2018

Den 20-22 april är det dags för en av årets tuffaste kraftprov Täby Extreme Challenge 2018.
Under helgen avgör lopp på distanser från 50 till 200 miles.

Läs mer om tävlingen på TECs hemsida
Historik
100 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MK K Ninette Banoun Romerike Ultraløperklubb / Nordea B.I.L., NO 1964 0 -- 0:00 --
2 100MK K Malin Jonsson Växjö löparklubb 1969 0 -- 0:00 --
3 100MK K Jessica Aideborn Hartikainen Team ultrasweden 1981 0 -- 0:00 --
4 100MK K Camilla Åbergh Väsby SS Triathlon 1972 0 -- 0:00 --
5 100MK K Camilla Rosell Stockholm Gerillalöpare 1975 0 -- 0:00 --
6 100MK K Sofia Kay LK TV88 1976 0 -- 0:00 --
7 100MK K Annika Askengren Berg LK TV88 1960 0 -- 0:00 --
8 100MK K Caroline-Olivia Elgan SLDK 1976 0 -- 0:00 --
9 100MK K Marianne Moe Romerike Ultraløperklubb, NO 1968 0 -- 0:00 --
10 100MK K Kiki Solender RunAcademy 1975 0 -- 0:00 --
11 100MK K Ann-Sofie Forsmark RunforPanzi 1979 0 -- 0:00 --
12 100MK K Marlene Hjortebjerg Team Turtle, DK 1968 0 -- 0:00 --
13 100MK K Lena Jakobsson Glasrikets RC Nybro 1978 0 -- 0:00 --
14 100MK K Loan Le IFK Skövde 1974 0 -- 0:00 --
15 100MK K Pernilla Otto Optimal massage & motion 1969 0 -- 0:00 --
100 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MM M PerOla Axelsson StockholmLångdistansklubb 1963 0 -- 0:00 --
2 100MM M Magnus Näsmark Umara Sportsclub 1970 0 -- 0:00 --
3 100MM M David Pyring Nynäshamn långdistansklubb 1972 0 -- 0:00 --
4 100MM M Stefan Lindgren Sollentuna 1969 0 -- 0:00 --
5 100MM M Niklas Isaksson Sandviken Trail Running 1982 0 -- 0:00 --
6 100MM M Mathias Eklund Atea IFF 1969 0 -- 0:00 --
7 100MM M Staffan Körnung Bjäre Triathlon 1962 0 -- 0:00 --
8 100MM M Lars Lundqvist Ingen klubb 1979 0 -- 0:00 --
9 100MM M Johan Karlbom Ängby eunners 1976 0 -- 0:00 --
10 100MM M Ola Knutsson Finnboda 1969 0 -- 0:00 --
11 100MM M Juha Kamppinen Edsvikens Plattsättning AB 1968 0 -- 0:00 --
12 100MM M Raik Manz Norway 1977 0 -- 0:00 --
13 100MM M Tommy Carlsson LK TV88 1967 0 -- 0:00 --
14 100MM M Thomas Lummi Stockholm Långdistansklubb 1967 0 -- 0:00 --
15 100MM M Henrik Abuhelal VI-skolan 1977 0 -- 0:00 --
16 100MM M Joakim Fischer Holmstroem ForzaBajen 1970 0 -- 0:00 --
17 100MM M John ross Svensson LKRC 1961 0 -- 0:00 --
18 100MM M Tobias Larsson Roden Triathlon Club 1974 0 -- 0:00 --
19 100MM M Johan Wärme Roden Triathlon Club 1974 0 -- 0:00 --
20 100MM M Magnus Oredsson K 11 Express 1964 0 -- 0:00 --
21 100MM M Henrik Roos Scania Road Runners 1979 0 -- 0:00 --
22 100MM M Jonas Andersson None 1985 0 -- 0:00 --
23 100MM M Jan Erik Hansen Romerike Ultraløperklubb, NO 1976 0 -- 0:00 --
24 100MM M Stefan Gjevre-Karlsen Drammen Triathlon Club, NO 1975 0 -- 0:00 --
25 100MM M Stefan Silfvergren Djurgården IF Friidrott 1965 0 -- 0:00 --
26 100MM M Staffan Gereonsson CK Distans 1966 0 -- 0:00 --
27 100MM M Marcus Lindskog CURT 1980 0 -- 0:00 --
28 100MM M Markus Forsström KPK 24/7 1983 0 -- 0:00 --
29 100MM M Peter Nilsson Åre 1965 0 -- 0:00 --
30 100MM M Marc Karlsson Garphyttans IF 1975 0 -- 0:00 --
31 100MM M Niclas Brännvall Stockholms Gerillalöpare & Tyresöjoggarna 1964 0 -- 0:00 --
32 100MM M Magnus Helander GTR Gotland Trail Run 1967 0 -- 0:00 --
33 100MM M Mikael Jansson Bålsta 1970 0 -- 0:00 --
34 100MM M Jakob Bökman Stureby 1967 0 -- 0:00 --
35 100MM M Mattias Johansson Lonesome Runners 1981 0 -- 0:00 --
36 100MM M Carl Cederqvist Team CARE 1981 0 -- 0:00 --
37 100MM M Hoskuldur Kristvinsson Island 1949 0 -- 0:00 --
38 100MM M Fredrik Lähnn Team Lähnn 1981 0 -- 0:00 --
39 100MM M Heine Petersen Team Turtle, DK 1963 0 -- 0:00 --
40 100MM M Marcus Davidsson Ultramannen.se 1969 0 -- 0:00 --
41 100MM M Soeren Roennelund Marathon Sport, DK 1969 0 -- 0:00 --
42 100MM M Joar Palm Stockholm City Triathlon 1979 0 -- 0:00 --
43 100MM M Henning Lauridsen Romerike Ultraløperklubb, NO 1968 0 -- 0:00 --
44 100MM M Andreas Bohman Risinge Löparkamrater 1972 0 -- 0:00 --
45 100MM M Tomas Vujic Schelin Axa Sportsclub 1983 0 -- 0:00 --
46 100MM M Joe Walfridson Ik Sisu 1974 0 -- 0:00 --
47 100MM M Daniel Andersson Lonesome Runners 1977 0 -- 0:00 --
48 100MM M Jonas Hedlund Behandlingscenter 1971 0 -- 0:00 --
49 100MM M Robin Hillerlöv Team Nordic Trail 1984 0 -- 0:00 --
50 100MM M Jerry Nordgren Optimal massage & motion 1966 0 -- 0:00 --
51 100MM M Tomas Broman Sandviken Trail Running 1970 0 -- 0:00 --
52 100MM M Mikael Melto Team Nordic Trail 1967 0 -- 0:00 --
53 100MM M Kristian Jahre Holmestrand Ultraløperklubb, NO 1973 0 -- 0:00 --
54 100MM M Tomas Pinas Holmestrand Ultraløperklubb, NO 1969 0 -- 0:00 --
55 100MM M Bruce Keele US 1967 0 -- 0:00 --
56 100MM M Jan Jensen SMACK 1966 0 -- 0:00 --
57 100MM M Samuel Fredriksson SK Kraft 1979 0 -- 0:00 --
58 100MM M Talant Abdyldaev Asia Beg, KG 1970 0 -- 0:00 --
59 100MM M Carl-Emil Bengtsson Växjö Löparklubb 1984 0 -- 0:00 --
60 100MM M Daniel Östlund AIK 1977 0 -- 0:00 --
61 100MM M Julian Firpo Team Firpo 1981 0 -- 0:00 --
62 100MM M Pål Andersson Andersson Running, DK 1978 0 -- 0:00 --
63 100MM M Jacob Trailer Mogensen Team Tailwind DK 1973 0 -- 0:00 --
64 100MM M Pelle Nyberg Trailloparen.se / Tailwind Nutrition 1975 0 -- 0:00 --
65 100MM M Mikael Malmberg Söderhamns Skärgårds Multisportförening 1964 0 -- 0:00 --
66 100MM M Joakim Andersson Joakims Löparklubb 1970 0 -- 0:00 --
67 100MM M Ola Brorsson None 1973 0 -- 0:00 --
68 100MM M Tormod Freidher SK Kraft Norway 1974 0 -- 0:00 --
69 100MM M Henrik Östlund AIK är bäst 1976 0 -- 0:00 --
70 100MM M Stefan Bergsten Viridis Health 1970 0 -- 0:00 --
71 100MM M Martin Ström DOA 1980 0 -- 0:00 --
72 100MM M Urban Ljungberg The Gax 100 miles 1971 0 -- 0:00 --
73 100MM M Krzysztof Michalski Veger Runners 1977 0 -- 0:00 --
74 100MM M Kent Melin IF Linnéa 1972 0 -- 0:00 --
75 100MM M Niklas Gunne IFK Mora FIK 1992 0 -- 0:00 --
76 100MM M Peter Thorvaldsson Ingen klubb 1982 0 -- 0:00 --
77 100MM M Andreas Norén ÅRE FYSIOCENTER 1973 0 -- 0:00 --
78 100MM M Olov Berg Timex Factory Team 1970 0 -- 0:00 --
79 100MM M Torsten Dr. Hentsch SV Hermsdorf, DE 1965 0 -- 0:00 --
80 100MM M Torbjörn Wilson DOA 1976 0 -- 0:00 --
81 100MM M Daniel Jonsson Ocab Rc 1973 0 -- 0:00 --
82 100MM M Andreas Haeggström Hällesällskapets Sportklubb 1991 0 -- 0:00 --
83 100MM M Ørjan Bergfalk Team Bergfalk/ Bø milers, NO 1987 0 -- 0:00 --
84 100MM M Fredrik Ström Lonesome Runners 1968 0 -- 0:00 --
85 100MM M Håkan Durmér Ingen klubb 1978 0 -- 0:00 --
86 100MM M Johan Persson Skärkdalen LK 1968 0 -- 0:00 --
87 100MM M Lars Møller Romerike Ultraløperklubb Norway 1972 0 -- 0:00 --
88 100MM M Takeshi Omae Trail Running Doukoukai 1967 0 -- 0:00 --
89 100MM M David Rydstedt Scania Road Runners 1982 0 -- 0:00 --
90 100MM M Jonathan Askesjo Free Nature 1982 0 -- 0:00 --
91 100MM M Marcus Ekberg TEAM C.A.R.E. 1991 0 -- 0:00 --
92 100MM M Jonas Brantvall UT Kolmården 1972 0 -- 0:00 --
93 100MM M Andrew Dunlop #fightingptsdvicpol 1972 0 -- 0:00 --
94 100MM M Johan Svahn IF Linnéa 1970 0 -- 0:00 --
95 100MM M Jonas Brodd Jägestedt Fränsta 1978 0 -- 0:00 --
96 100MM M Per Persson Stockholm 1969 0 -- 0:00 --
97 100MM M Anders Näsmark MIK 1968 0 -- 0:00 --
98 100MM M David Sundvall Ingen klubb 1983 0 -- 0:00 --
200 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MK K Øyunn Bygstad Romerike ultraløperklubb, NO 1984 5 57,50 km57,50 k 7:05:40 7:24 min/km7:24 /k
2 200MK K Ellen Westfelt Pace on Earth 1977 5 57,50 km57,50 k 7:42:30 8:03 min/km8:03 /k
200 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MM M Martin Scharp Malmö Löp 1968 7 80,50 km80,50 k 7:56:53 5:55 min/km5:55 /k
2 200MM M Mikael Hedman Hammarby Sjöstad 1975 6 69,00 km69,00 k 7:54:00 6:52 min/km6:52 /k
3 200MM M Anders Hellner Ingen klubb 1980 6 69,00 km69,00 k 7:59:30 6:57 min/km6:57 /k
4 200MM M Anders Norén Täby 1972 6 69,00 km69,00 k 8:32:02 7:25 min/km7:25 /k
5 200MM M Joakim Ahlin Stockholm 1964 5 57,50 km57,50 k 7:25:15 7:45 min/km7:45 /k
6 200MM M Alexander Scott Eskilstuna Trail Klubb / TNT 1986 5 57,50 km57,50 k 7:51:41 8:12 min/km8:12 /k
7 200MM M Anders Brohäll Fortsätt Adventure Team 1977 4 46,00 km46,00 k 6:10:19 8:03 min/km8:03 /k
8 200MM M Daniel Roxvret IK NocOut.se / Team Nordic Trail 1985 0 -- 0:00 --
50 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MK K Eleonore Hammare Maskrosjoggarna 1969 0 -- 0:00 --
2 50MK K Latifa Gharbi Team Nordic Trail 1971 0 -- 0:00 --
3 50MK K Elin Engström Umara Sports Club 1993 0 -- 0:00 --
4 50MK K Coyntha Sedvall Åtvidaberg 1964 0 -- 0:00 --
5 50MK K Susanne Lorinder Salomon Running Sweden 1971 0 -- 0:00 --
6 50MK K Helene Nilsson OK Linné Uppsala 1975 0 -- 0:00 --
7 50MK K Elin Ragnarsson Dark Trail Runners 1989 0 -- 0:00 --
8 50MK K Anne-Lie Nielsen Akele 1970 0 -- 0:00 --
9 50MK K Susanne Lindgren Åtvidaberg 1962 0 -- 0:00 --
10 50MK K Ulrika Wikner Fair trade Runners 1963 0 -- 0:00 --
11 50MK K Jënni Jalonen Team Nordic Trail 1993 0 -- 0:00 --
12 50MK K Ragnhild Audestad Romerike Ultraløperklubb, NO 1965 0 -- 0:00 --
13 50MK K Karoline Johansen Romerike Ultraløperklubb, NO 1998 0 -- 0:00 --
14 50MK K Marita Eriksson Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
15 50MK K Anna Wärmländer Kullö running 1971 0 -- 0:00 --
50 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MM M Christian Ekberg Huddinge 1972 0 -- 0:00 --
2 50MM M Lucas Lagergren Fallskärmsklubben dala 1988 0 -- 0:00 --
3 50MM M Lukas Lovén Lukas joggarcirkel 1974 0 -- 0:00 --
4 50MM M Kristoffer Oebius TCG Nordic 1975 0 -- 0:00 --
5 50MM M Carl Stael von Holstein TIS 1979 0 -- 0:00 --
6 50MM M Jakob Jakobsson Glasrikets RC Nybro 1977 0 -- 0:00 --
7 50MM M Andreas Flodin RMV Runners 1977 0 -- 0:00 --
8 50MM M Fredrik Erlandsson IFK Mariehamn 1978 0 -- 0:00 --
9 50MM M Fredrik Minding Kullamannen 1980 0 -- 0:00 --
10 50MM M Henrik Gustafsson Nynäshamn Långdistansklubb 1977 0 -- 0:00 --
11 50MM M Johan Parkvall Stockholm 1974 0 -- 0:00 --
12 50MM M Mikael Skagerlind Ingen klubb 1984 0 -- 0:00 --
13 50MM M Jérémie Johansson Stance juristbyrå 1980 0 -- 0:00 --
14 50MM M Matts Sjostedt Nuxi Data AB 1968 0 -- 0:00 --
15 50MM M Erik Sundström Morjärvs SK 1980 0 -- 0:00 --
16 50MM M Martin Eklund Enebyberg 1975 0 -- 0:00 --
17 50MM M Martin Svärd Svärd häst och hovslageri 1972 0 -- 0:00 --
18 50MM M Costin Morariu C.S. Alternative TM 1977 0 -- 0:00 --
19 50MM M Magnus Westerlund Enköpings Cykelklubb 1976 0 -- 0:00 --
20 50MM M Christer Wikmark PPL Endurance Team 1975 0 -- 0:00 --
21 50MM M William Rosenström Rolf Rally IK 1976 0 -- 0:00 --
22 50MM M Sten Åke Wallentin OK Kroppefjäll 1963 0 -- 0:00 --
23 50MM M Jocke Nordfeldt Team Nordic Trail 1980 0 -- 0:00 --
24 50MM M Oscar Maturana Fear of God 1986 0 -- 0:00 --
25 50MM M Andreas Ribbefjord Oregano Project 1978 0 -- 0:00 --
26 50MM M Rikard Göthe Enebyberg Ultra Runners 1973 0 -- 0:00 --
27 50MM M Martin Lindstam Bengans Brassar 1996 0 -- 0:00 --
28 50MM M Janne Aho Ultralöpers 1982 0 -- 0:00 --
29 50MM M Daniel Lilliehöök IFK Lidingö 1971 0 -- 0:00 --
30 50MM M Thomas Sundtoft Uppsala Multisport 1983 0 -- 0:00 --
31 50MM M Andreas Kling Danderyds Sjukhus IF 1982 0 -- 0:00 --
32 50MM M Roger Svensson Ingen klubb 1976 0 -- 0:00 --
33 50MM M Stefan Lodestad Tullinge Friidrottsförening 1974 0 -- 0:00 --
34 50MM M Klas Lavemark Ingen klubb 1974 0 -- 0:00 --
35 50MM M Fredrik Danielsson Hammerdals IF 1984 0 -- 0:00 --
36 50MM M Kim Lunden AXA 1972 0 -- 0:00 --
37 50MM M Björn Tjus Team Nordic Trail 1988 0 -- 0:00 --
38 50MM M Niklas Johansson Riksgäldens IF 1968 0 -- 0:00 --
39 50MM M Jens Nilstam Hummelbävern 1974 0 -- 0:00 --
40 50MM M Tomas Braziulius Asics Frontrunner UK 1989 0 -- 0:00 --
41 50MM M Markus Grönroos Tjalve IF Norrköping 1979 0 -- 0:00 --
42 50MM M Anders Thorn Bengtsfors BoIS / Rainbowrunners 1966 0 -- 0:00 --
43 50MM M Jonas Wängberg Västerås LK 1972 0 -- 0:00 --
50 MILES NATT
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MNM M Anders Widmark Heja Sport 1973 0 -- 10:00:00 --
2 50MNM M Patrik Isaksson Spring För Livet 1979 0 -- 10:00:00 --
3 50MNM M Jesper Flink Snotrockets endurance society 1970 0 -- 10:00:00 --
4 50MNM M Axel Stattin Vegan Runners IK 1973 0 -- 10:00:00 --
5 50MNM M Mikael Hasselrot Run Raisers 1974 0 -- 10:00:00 --
6 50MNM M Anders Hagman Bubbelpoolen IF 1972 0 -- 10:00:00 --
7 50MNM M Fredrik Forsström Yxsjöbergs IK 1971 0 -- 10:00:00 --
BACKYARD ULTRA
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BY M Emanuel Sidea Ingen klubb 1984 1 6,71 km6,71 k 23:29:26 210:10 min/km210:10 /k
2 BY M Rikard Prüzelius Umara sports club 1961 0 -- 16:00:00 --
3 BY M Conny Svahn Springavilse 1976 0 -- 16:00:00 --
4 BY M Olof Wennerfors Rensättra Runners 1969 0 -- 16:00:00 --
5 BY M Carl Skarin Ingen klubb 1981 0 -- 16:00:00 --
6 BY M Jacob Johansson Loffes 1986 0 -- 16:00:00 --
7 BY M Andreas Nygren Lonesome Runners 1985 0 -- 16:00:00 --
8 BY K Charlotta Sahlström Täby 1972 0 -- 16:00:00 --
9 BY M Mathias Hjälm Marktema AB 1982 0 -- 16:00:00 --
10 BY M Magnus Lärke Stockholm 1973 0 -- 16:00:00 --
11 BY M Niclas Barck Sats 1979 0 -- 16:00:00 --
12 BY M Sten Orsvärn Stockholms LDK 1962 0 -- 16:00:00 --
13 BY M Anders Mörch Stuga77 IF 1980 0 -- 16:00:00 --
14 BY M Alf Pettersson Stuga77 IF 1987 0 -- 16:00:00 --
15 BY M Erik Jerilgard Stuga77 IF 1982 0 -- 16:00:00 --
16 BY K Veroniqa Sjöquist Team Snigel 1976 0 -- 16:00:00 --
17 BY K Kristina Broman Borlänge LK 1978 0 -- 16:00:00 --
18 BY K Rakel Erla Sævarsdottir Romerike Ultraløperklubb, IS 1988 0 -- 16:00:00 --
19 BY K Thérese Eriksson Ingen klubb 1990 0 -- 16:00:00 --
20 BY K Elin Holst Holst Performance 1972 0 -- 16:00:00 --
21 BY K Linda Lönneberg Täby Orientering 1975 0 -- 16:00:00 --
22 BY M Daniel Löhr Team Nordic Trail 1974 0 -- 16:00:00 --
23 BY M Robert Jonsson Själa Runners 1972 0 -- 16:00:00 --
24 BY M Morgan Johansson Team Ultrasweden LK 1974 0 -- 16:00:00 --
25 BY M Fredrik Lindahl Ingen klubb 1973 0 -- 16:00:00 --
26 BY M Andreas Juhlin Täby 1974 0 -- 16:00:00 --
27 BY M Hans Hillner Huddinge AIS 1966 0 -- 16:00:00 --
28 BY K Karin Norden TSM Running 1959 0 -- 16:00:00 --
29 BY M Reine von Bortzell Axa Sports Club 1971 0 -- 16:00:00 --
30 BY M Ludvig Friberg Axa Sports Club 1982 0 -- 16:00:00 --
31 BY K Clara Borg Segeltorp 1979 0 -- 16:00:00 --
32 BY K Gunilla Kidmark Spring 1971 0 -- 16:00:00 --
33 BY M Ivan Bretan Team Ultrasweden LK 1965 0 -- 16:00:00 --
34 BY M Torbjörn Gyllebring Team Nordic Trail 1981 0 -- 16:00:00 --
35 BY M Patrik Hernwall Stockholm gerillalöpare //teamMalin <3 1966 0 -- 16:00:00 --
36 BY M Peter Skoglund Stuga77 IF 1980 0 -- 16:00:00 --
37 BY K Liselott Silwer Runacademy 1964 0 -- 16:00:00 --
38 BY K Nina Eibring Kristinehamn Multisport 1972 0 -- 16:00:00 --
39 BY K Petra Sporre RosaSkrot 1973 0 -- 16:00:00 --
40 BY M Andreas Bäckman Klubblös 1975 0 -- 16:00:00 --
41 BY M Herman Högström Byle 1975 0 -- 16:00:00 --
42 BY K Lena Hultberg Team Club Running Sweden 1971 0 -- 16:00:00 --
43 BY K Helena Ahlqvist Sollentuna 1975 0 -- 16:00:00 --
44 BY M Richard Ahlqvist Sollentuna 1973 0 -- 16:00:00 --
45 BY M Peter Wikberg Järfälla CK 1968 0 -- 16:00:00 --
46 BY M Lars Persson Hummelbävern 1963 0 -- 16:00:00 --
47 BY M Jan Söderkvist Ingen klubb 1960 0 -- 16:00:00 --
48 BY M Daniel George Ingen klubb 1976 0 -- 16:00:00 --
49 BY M Johan Kling Stockholm 1984 0 -- 16:00:00 --
50 BY M Anton Harland Sörskogens IF 1984 0 -- 16:00:00 --
51 BY K Marie Augustsson Axa 1969 0 -- 16:00:00 --
52 BY M Per-Göran Olofsson Uppsala lk 1968 0 -- 16:00:00 --
53 BY M Thomas Lindell Team Nordic Trail / OK Södertörn 1975 0 -- 16:00:00 --
54 BY M Mattias Falker Bålsta 1983 0 -- 16:00:00 --
55 BY M Stefan Lyden Borlänge LK 1979 0 -- 16:00:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
Senast uppdaterad 2018-04-20 18:36:42